FurMark testi nedir?

On yıllardır ekran kartları için stres testi olarak kullanılan FurMark’ı muhtemelen duymuşsunuzdur ve basitliğine ve düşük ağırlığına rağmen GPU’ya en fazla zarar vermeyi başarmaktadır. Ama tam olarak nasıl çalışıyor ve nasıl kurabiliriz? Bu makalede inceleyeceğimiz bir şey. Hadi okumaya başlayalım!

FurMark nedir ve nasıl çalışır?

FurMark fikri, özellikle aşırı stres testi olmaktır. Bu şekilde, ekran kartının performansı ve kararlılığı kontrol edilebilir, özellikle bu son nokta, çünkü en zorlu durumlara dayanacak şekilde hazırlanmış bir ekran kartımız olup olmadığını bilebileceğiz ve bu sayede tüm oyunları sorunsuz çalıştıracağız.

Ekran kartlarından bu kadar çok iş yükü talep etmeyi nasıl başarıyorlar? Çalışmak için OpenGL kullanan bir programla uğraşıyoruz, yani bu normal bir 3D uygulamadır, ancak anahtar ekranda oluşturduğu şeydir, yakından bakarsak “göz” veya “çörek” şeklinde bir figür.

Tüm bu görüntü, GPU çekirdeklerini maksimuma çıkarmak için özel olarak tasarlanmış algoritmalar kullanılarak oluşturulur; bu algoritmalar, her bir kareyi ekrana yazdırmak için karmaşık vektör hesaplamaları yapmak zorundadır.

Ayrıca, işlemenin tüm sorumluluğu ekran kartında olacak ve CPU’nun darboğaz oluşturabileceği normal bir oyunun aksine işlemciye mümkün olduğunca az ihtiyaç duyulacak şekilde yapılır.

Çalışmanın doğası gereği, sadece bir stres testiyle değil, aynı zamanda bir kıyaslama ile karşı karşıya olduğumuz da dikkate alınmalıdır. Başka bir deyişle, yalnızca ekran kartlarını vurgulamaya hizmet etmez, aynı zamanda GPU’muzun performansını bilmek için FPS verilerini referans olarak alabiliriz.

Spesifik olarak, OpenGL’deki performans olacaktır, çünkü grafik API’sine ve diğer birçok parametreye bağlı olarak, bazı GPU’lar belirli uygulamalarda diğerlerinden daha iyidir. Her halükarda, daha ilginç kriterler olduğu için neredeyse hiç kimse bu amaç için kullanmıyor.

FurMark asıl indirilir ve kurulur?

İndirme işlemi çok basittir, programın en son sürümünün mevcut olacağı resmi web sitesine (Geeks3D) erişmeniz ve bilgisayarımıza yüklemeniz yeterlidir. Yükleyicide kesinlikle hiçbir reklam yazılımı veya kötü amaçlı herhangi bir şey yoktur, bu nedenle mükemmeldir.

Kurulduktan sonra, ilk kez çalıştırıyoruz ve temel olarak testin çözünürlüğünü ve diğer bazı parametreleri ayarlamaktan oluşan birkaç seçenek buluyoruz. Hayatımızı zorlaştırmak istemiyorsak “GPU Stres Testi”ne gideriz, o kadar.

Ekran kartında dengesizliklere veya sorunlara neden olabileceğinden, testi risk bize ait olmak üzere yapmamız gerektiğini bildiren bir uyarı mesajı görüntülenecektir. Bu doğrudur, çünkü üzerinde çok fazla stres oluşturur ve teste kadar ölçülemeyebilir, ancak bilgisayarın kapanması veya mavi bir ekran olması normaldir.

Böylece test, karakteristik “tüylü göz” ile çalışmaya başlayacak ve program bunu tespit edemedikçe, çok fazla yükselip yükselmediğini gerçek zamanlı olarak görmek için GPU sıcaklığının bir grafiğine sahip olmalıyız. Ayrıca GPU’nun çalıştığı frekansı da görebileceğiz.

Son olarak, program çökerse, getirdiği tüm stres nedeniyle GPU ile ilgili sorunların anında bir göstergesi değildir, ancak ekran kartları normal koşullarda ise genellikle çökmez.

FurMark ile maksimum sıcaklık ilişkisi

FurMark’ın her zaman bir ekran kartının ulaşabileceği maksimum sıcaklığı test etmek için kullanılmadığını unutmayın. Gerçekten, her belirli ekran kartına bağlı olan bir şey ve sadece modellerden bahsetmiyoruz, daha çok testleri yaptığımız GPU yongasına bağlı.

Temel olarak, yazılım GPU’yu sürekli olarak maksimuma sıkıştırmaya çok fazla odaklandığından, ekran kartının yükseltme algoritmaları bunu algılar ve doğru sıcaklıkları korumak için saat frekansını ve voltajını düşürmeye devam eder.

Başka bir deyişle, program ekran kartlarından en iyi şekilde yararlanmak için iyi bir iş çıkarıyor, ancak alarmların “kapatılmasına” ve GPU’nun sıcaklıklarını uzak tutmaya çalışmasına neden oluyor.

Söylediğimiz gibi, bu yalnızca belirli ekran kartı modeline bağlı değildir, çünkü temel olarak en son nesillerin tüm GPU’ları bunun gibi algoritmalar kullanır, ancak hız aşırtmada daha iyi veya daha kötü olabileceğinden belirli bir çipe bağlıdır. Ayrıca bunun eski ekran kartlarına özgü bir şey olmadığını da bilin, bu nedenle GPU’nuz zaten birkaç yaşındaysa, o zaman FurMark kesinlikle ekran kartınızı maksimumda ısıtmayı başarır.

FurMark ile sürekli tüketim ilişkisi

Mesele şu ki, saat voltajları ve frekansları azaltılsa bile, etkisi sıcaklığa yansıyan, ancak sıcaklık üzerinde değil, voltaj / frekans tepe noktalarına dayalı daha fazla sıcaklık elde eden diğer performans testlerinden kesinlikle çok daha yüksek bir ortalama tüketime sahip olacağız.

Bu nedenle, normal ekipmanlarımız varsa, maksimum tüketimi ölçmek için FurMark’ın en iyisi olduğu açık görünüyor. CPU stresi için FurMark ve Linpack Xtreme veya Prime95 kombinasyonu genellikle en çok kullanılanlardır. Her ne kadar mükemmel bir seçim olmasa da, işlemciyi çok fazla zorlamak ekran kartlarına uygulanabilecekleri azaltabilir, çünkü FurMark’ın işini yapması için daha az kaynak kalır.

Güç kaynaklarını test etmek için ideal bir uygulama

CPU stres testleri ile birlikte FurMark, yüksek enerji tüketimi nedeniyle bir güç kaynağını test etmek için en iyi programlardan biridir. Böylece kaynağın ekibimizin maksimum stresle çalışmasını sağlamak için yeterli olup olmadığını bilebileceğiz.

FurMark ekran kartını bozar mı?

Pek çok insanın sahip olduğu ve yanıtlaması kolay olmayan bir soruyu ele almamız gerekiyor. Ve istikrarsızlıklara yol açabilecek kadar ciddi bir test olduğu için sormak çok mantıklı.

Gerçek şu ki, pek olası değildir, ancak bu yazılımı kullandıkları için yanmış ekran kartları vakaları olmuştur. FurMark’ın yaratıcıları, VRM’nin yok edildiği bir GTX 275 gösteriyor, ancak bu 10 yıldan fazla bir süre önce oldu, şimdi GPU’lar çok daha hassas bir termal kontrole sahip, bu nedenle ekran kartında üretim kusuru veya sistemde kontrolsüz bir hız aşırtma olmadıkça bir sorun olmayacaktır.

Ne olursa olsun, GPU yanmadan çok önce kaynağı kısmalı veya hata vermeli ve VRM’lerin sorunsuz saatlerce 100 derecenin üzerinde bile olabileceğini unutmayın.