Xbox Series S İnceleme

Microsoft’un iki yeni konsolundan biri olan Xbox Series S, birkaç ay önce piyasaya sürüldü ve onu kapsamlı bir şekilde test etmek için zamanımız oldu. Bu durumda, iki konsolun en güçlüsü değil, ancak oldukça ilginç özelliklere ve paranın karşılığına sahip.

Gücü açıkça önceki nesil konsolları aşıyor, ancak aynı zamanda yeni donanımdan yararlanan gerçekten iyi düşünülmüş bazı yeni özellikleri de içeriyor. Set, büyük bir harcama istemiyorsanız veya en yüksek grafik kalitesini arıyorsanız veya fiziksel oyunlar satın almak istemiyorsanız dikkate alınması gereken bir konsol elde ediyor.

Xbox Series S Teknik Özellikleri

  Xbox Series X Xbox Series S
İşlemci (CPU) 8x Çekirdek ve 3,8 GHz (SMT ile 3,66 GHz) Özel Zen 2 8x Çekirdek ve 3,6 GHz (SMT ile 3,4 GHz) Özel Zen 2
Grafik (GPU) 52 CU, 1.825 GHz Özel RDNA 2 20 CU, 1.565 GHz Özel RDNA 2
GPU potansiyeli 12,15 teraflop 4 teraflop
RAM 16 GB GDDR6 10 GB GDDR6
Bellek Bant Genişliği 10 GB ve 560 GB/sn, 6 GB veya 336 GB/sn 8 GB veya 224 GB/sn, 2 GB 56 GB/sn
Grafik performansı 4K, 60fps, 120fps’ye kadar 1440p, 60fps, 120 fps’ye kadar
Depolama 1 TB PCIe GEn 4 NVME SSD 512 GB PCIe GEn 4 NVME SSD
Depolama genişletilmesi 1 TB Genişletme Kartı 1 TB Genişletme Kartı
HDD harici aygıtları desteği USB 3.2 USB 3.2
G/Ç performansı 2,4 GB/sn (sıkıştırılmamış), 4,8 GB/sn (sıkıştırılmış) 2,4 GB/sn (sıkıştırılmamış), 4,8 GB/sn (sıkıştırılmış)
Disk okuyucu 4K UHD Blu-Ray Bağlantı yok
Video çıkışı HDMI 2.1 HDMI 2.1
Boyutlar 301mm x 151mm x 151mm Xbox Series X’ten %60 daha küçük
Fiyatı 499 Euro 299 Euro

Xbox Series S Kutu Açılımı

Xbox Series S kutusu, kısmen gösterilen konsol ve denetleyicinin siyah ve beyaz renklerini vurgulayan minimalist bir tasarıma sahip bir cepheye adanmıştır. Tek kontrast, şirketin her zaman tercih ettiği rengi hatırlatan alt kısım boyunca uzanan yeşil bir çizgi ile yapılır. Huzur, sakinlik veya barış ile ilişkili bir renk. Ön tarafta ayrıca şirket logosu, model adı ve 512 GB SSD gibi bazı özellikleri görüyoruz.

Arka kısım, mevcut çok sayıda oyunun yanı sıra çoklu cihaz özelliklerine veya Gamespass hizmetine aboneliğe daha fazla önem veriyor.

Yan tarafta, birçok özelliğinin daha da olduğunu görebilirsiniz. Kutuyu açarken Xbox Series S’nin ambalaj kartonu ile güçlü bir şekilde korunduğunu göreceğiz. Konsolun kendisi de koruyucu köpüğe sarılı olarak geliyor. En başından itibaren, hızlı bir başlangıç ​​kitapçığı bize konsolun bağlantı noktalarını, ilgili Xbox uygulamasının nasıl indirileceğini ve kumandanın nasıl şarj edileceğini tanıtıyor.

Kutu içeriği şunlardan oluşur:

  • Xbox Series S konsolu.
  • Xbox denetleyicisi.
  • Güç kablosu.
  • HDMI kablosu.
  • 2 adet AA pil.
  • Başlangıç ​​broşürü ve ürün kılavuzu.

Xbox Series S Tasarımı

Xbox Series S, yalnızca 65 x 151 x 275 mm boyutlarında ve 1,92 kg ağırlığındaki küçük boyutları nedeniyle kutudan çıktığı anda dikkat çekiyor. Bir konsol genellikle çok fazla taşınmaz ancak bu durumda istenirse işi çok daha kolay hale getirir. Boyut küçültmenin ana nedenlerinden biri optik disk okuyucunun olmamasıdır. Okuyucu olmadan PS5’in boyutunu çok fazla etkilememiş gibi görünen bir şey.

Bu Xbox Series S’nin ana renkleri beyaz ve siyah, ağırlıklı olarak beyazdır. Form faktörü dikdörtgendir. Konsolun üst kısmında, ısının çoğunu dağıtmak için geniş, yuvarlak siyah delikli bir ızgara bulunur. Sol üst köşede serigrafi markanın adını ve logosunu görüyoruz.

Ön tarafta soldan sağa bir USB 3.1 bağlantı noktası, önceki Xbox konsollarının kontrollerini senkronize etmek için bir düğme ve sağ üst köşede dairesel Xbox logosu şeklinde güç düğmesi var. Konsol açıldığında bu logo beyaz renkte yanar. Minimalist ama güzel.

Konsolun iki tarafında havalandırmayı kolaylaştırmak için birçok delik bulunur. Bir tarafı ile diğer tarafı arasındaki fark, sol tarafta 4 adet kaymaz lastik ayak olmasıdır. Konsolu dikey olarak yerleştirmek istememiz durumunda.

xbox-series-s-inceleme 2

Xbox Series S’nin arkasında, farklı sertifika verileri ve seri numarasına sahip bir etiket bulunur. Altında ve soldan sağa şu bağlantı noktalarını buluyoruz: Ethernet bağlantı noktası, iki adet USB 3.1 Gen 1, bir HDMI 2.1 çıkışı, harici depolama kartı bağlantı noktası, güç adaptörü için bağlantı noktası ve soygunları önlemek için bir Kensignton kilit bağlantı noktası.

Son olarak, konsolun alt kısmında, uçlarda normal 4 kaymaz lastik ayak ve delikli ek bir havalandırma alanı bulunur. Genel olarak sade fakat şık ve havalandırmaya gereken önemin verildiği bir tasarım. 3 USB bağlantı noktasının nasıl dahil olduğu merak ediliyor, ancak standart hale gelen microUSB C’nin olmaması ve bir çevre birimi için ne zaman gerekli olacağını asla bilemezsiniz.

Xbox denetleyicisi

Önceki Xbox denetleyicilerinin çizgisini izleyen bir denetleyici bulduk ve bu, Xbox Series X’te bulabileceğimizle aynı denetleyici. Aradaki fark, Xbox Series S’de denetleyicinin eşleşmesi için beyaz olması ve Series X’te ise siyah da rengine uygun. Bir Xbox denetleyicisi tutmamış olanlarınız için bunlar genellikle biraz ağır ve hacimlidir. Bu son açıdan, her versiyonda bu modele ulaşana kadar boyutu küçültüyorlar. İlk Xbox’tan bu yana en küçüğü.

Neredeyse değişmeyen bir diğer özellik ise düğmelerin konumu. Dualshock’ların aksine, sol joystick yukarıda ve D-pad aşağıda. Bu versiyonda çaprazkafa geliştirilmiş ve normal bir haç yerine hibrit dairesel bir yüzey oluşturmuştur. Dövüş oyunlarında yaygın olarak kullanılan çapraz tuş vuruşlarına yardımcı olacak bir şey. Sağ joystick ve işlem düğmeleri belirgin bir değişiklik olmadan kalır. Orta kısımda ise kontrol ve konsolu açma butonu ile birlikte Menü ve Görünüm butonları da tutulmaktadır. Yeni ekleme, Playstation ve Switch’te olduğu gibi oyunlarımızın ekran görüntülerini oluşturmak ve paylaşmak için kullanılan Paylaş adlı ekstra bir düğmedir.

Ön kenarda, neredeyse hiç değiştirilmemiş 4 tetikleyici bulunur. Ancak bunlara parmakların kaymaması için pürüzlülük eklenmiştir. Tetikler arasında kumandayı senkronize etmek için buton ve microUSB C portu bulunmaktadır. Bu port üzerinden kumandayı kablo ile bağlayabilirsiniz ve bu esnada piller bitmeyecektir. Xbox Series S oyun kumandasının arkası da bu sefer kaba bir tasarıma ve onu tutan parmakların üzerinde dinlenmeyi kolaylaştıran bir form faktörüne sahip. Bu alan, çalışması için gerekli olan iki adet AA pili takmak için hala kapağa sahiptir. Bir pil ayrıca satın alınabilir.

xbox-series-s-inceleme 3

Uzaktan kumandanın alt kenarında, kulaklıkları bağlamak için 3,5 mm jak bağlantı noktası ve mini klavye, resmi kulaklıklar veya diğer çevre birimlerini bağlamak için özel bir bağlantı noktası buluyoruz. Eksik olan, Ps5 Dualsense gibi daha fazla yeniliktir. Belki o zaman her zaman kullanılmayan seçenekler vardır, ancak en azından yenilik arayışında büyük sıçramalar yapılır. Küçük bir evrim her zaman yeterli değildir.

Ayarlar ve Uygulama

Konsol açıldığında, bize Xbox uygulamasını kullanarak ilk yapılandırmayı kolaylaştırma seçeneği sunacaktır. Bunu atlayabilir ve manuel olarak veya uygulamayı kullanarak yapılandırabiliriz. Uygulamanın kullanılması durumunda, Wi-Fi ağına bağlanma ve kullanıcımızı yönetme gibi bazı adımlar sağlanır. Açıkçası bunun için, Xbox uygulamasını daha önce yapılandırmış olmamız gerekiyorsa.

Konfigürasyondan uygulama aracılığıyla konsolu da güncelleyebilir ve en baştan yüklenmesini istediğimiz oyunları veya uygulamaları seçebiliriz. Konsol yapılandırıldıktan sonra, oyunları akıllı telefon veya tabletten uzaktan oynayabileceğiz, uygulama içinde ekran görüntülerini alabileceğiz, mağazadan oyun satın alabileceğiz ve hatta arkadaş ekleyip sohbet edebileceğiz.

Xbox Series S Donanım

Xbox Series S, özel bir 7 nanometre AMD Ryzen Zen 2 işlemci kullanır. Ablasında gördüğümüz işlemcinin aynısı ama 3.8 GHz yerine 3.6 GHz hızında çalışıyor. Fazla bir fark yok ve bu da geliştiricilerin işini kolaylaştırıyor. Bununla birlikte, GPU’daki bariz farklılıkları fark etmeye başlarsanız, RDNA 2 mimarisine ve 4 TFLOPS’a sahip AMD’yi de özelleştiriyor. 1.565 GHz’de 20 işlem birimine ve 128 bit veri yolu ile 10 GB GDDR6 belleğe sahiptir. Bu belleğin 8 GB’ı 224 GB/sn aktarım hızına ve kalan 2’si yalnızca 56 GB/sn’ye sahiptir.

Bu donanımla Microsoft, çoğu oyunun 1440p çözünürlükte işlenmesini sağlamaya çalıştı. Grafik yükünden dolayı ulaşamayanlar 1.080p’de görüntülenecektir. Bu, açıkça daha iyi bir GPU’ya sahip olan ve 4K’da oluşturulabilen Xbox Series X’ten bir fark.

Dahil edilen NVMe SSD yalnızca 512 GB depolama alanıdır. Konsolu yapılandırdıktan ve ayarlarını girdikten sonra, son kullanıcının yalnızca 364 GB kullanılabilir alanı kaldığını doğrulayabildik. Yüklü birkaç oyun ve uygulamamız olacaksa çok az alan. Hatta bazı oyunlar 100 GB’a yaklaşıyor veya geçiyor. Her zaman harici depolama kullanma seçeneği vardır, hız kaybedip kaybetmeyeceğiz. Stok SSD, sıkıştırılmamış 2,4 GB/sn ve sıkıştırılmış 4,8 GB/sn aktarım hızlarına sahiptir. Series X ile aynı, ancak PS5’in yarısı kadar. Her zaman 1 TB genişletme kartlarını tercih edebilirsiniz. Ancak bunlar yalnızca Seagate markası tarafından ve 249,99 €’dan satılmaktadır. Biraz dengesiz bir fiyat.

Optik sürücüsü olmayan dijital bir sürüm olması sayesinde gürültü gibi yönlerden faydalanılmıştır. Xbox Series S ile yaptığımız testlerde, 40 dB’yi neredeyse hiç geçmediğini doğrulayabildik. Dinlenme durumunda gürültü 36.6 dB civarında kalıyor ve Forza Horizon 4 gibi oyunlar oynarken 40,3 dB’ye kadar çıkıyor. Bu, onu oldukça sessiz bir konsol yapar, oyunlarda daha az gürültü olduğunda her zaman takdir edilen bir şeydir.

Konsolun ulaştığı sıcaklıklar büyük ölçüde ölçümün yapıldığı kısma ve anına bağlıdır. Talaşların yaydığı ısıyı en iyi gösteren üst havalandırma ızgarasının sıcaklığını ölçtük. Dinlenme halindeyken Xbox Series S 53.1 ºC’lik bir sıcaklık gösterir. İyi bir rakam, ancak Türkiye’nin güneyindeki daha yüksek sıcaklık ve odadaki 32ºC nedeniyle belki biraz yüksek. Forza Horizon 4 oynarken sıcaklık 61.3 ºC’ye yükseldi. Gücü neredeyse kesilmemiş olan CPU ile birlikte GPU’nun verdiği ısı dikkate alındığında, Xbox Series S’nin bu kadar iyi bir sıcaklığı koruması ve ne kadar verimli bir şekilde dağıttığı şaşırtıcı. Ortam sıcaklığını da değerlendirmek gerekir, kışın sayıların birkaç derece düşmesi beklenir.

Konsolda Wi-Fi 802.11ac çift bant ve Bluetooth 5.0 desteği bulunsa da ilerleyen yıllarda standart olacak Wi-Fi 6’nın nasıl eklenmediği merak ediliyor. Öte yandan, Bluetooth içermesine rağmen yerel olmaması ve çok fazla gecikmeye sahip oldukları düşünüldüğünde çoğu kablosuz kulaklığın bağlanamaması üzücü.

Xbox Series S Yazılım

Hem arayüz hem de sistem ilk başlangıcından bu yana pek değişmedi. Her durumda, neredeyse komuta olduğu gibi yavaş yavaş gelişti. Arayüz, markanın pastel yeşil renklerini korur, ancak dinamik arka planların eklenmesiyle. Her zamanki gibi, arayüz biz aşağı indikçe segmentler tarafından tasarlanıyor. Her bölüm, üzerlerine geldiğinizde vurgulanan kare veya dikdörtgen simgeler içeren bir ızgaradan oluşur.

İlk segment Ev, yukarıdaki kullanıcımız ve saatimiz. Alt alan iki sıradan oluşmaktadır. İlk satırda en son kullanılan uygulamalar bulunur. Oyun, uygulama veya ayar menüsü olması fark etmez. İkinci satır Öne Çıkanlar satırıdır ve haberleri, yeni oyunları ve kullanıcının ilgi duyabileceği şeyleri gösterir. Bu satırın başında, yüklü oyunlarınıza ve uygulamalarınıza erişebileceğiniz bir kutu bulunur.

Aşağıdaki bölümler zamanla veya kullanımımıza göre değişebilir. Ancak, ilk bölümlerden biri her zaman Gamepass bölümü olacaktır. Microsoft’un abonelik hizmetine nasıl görünürlük kazandırmak istediğini gösterir. Aktif hale getirirsek, şu anda oynamak için indirebileceğimiz öne çıkan oyunları görebiliriz. Ayrıca istediğimiz birini arayabiliriz.

Bir sonraki segment, oyunlar, uygulamalar satın alabileceğimiz, teklifler, ödüller arayabileceğimiz veya demoları indirebileceğimiz Microsoft Mağazasıdır. Çoğunluğu Gamepass’tan satın alınabilecek veya oynanabilecek oyunlar hakkında her zaman bilgilendiriliriz. Mağazada ve Gamepass’ta gezinmek hızlı ve akıcıdır ve kapağında birkaç saniye beklediğinizde her oyun için bir fragman gösterir.

Segmentlerde aşağı doğru devam edersek Etkinlikler, Topluluk Güncellemeleri veya Önerilen Uygulamalar gibi başkalarını buluruz. İstediğimiz zaman bu segmentleri özelleştirebilir veya istediğimizi ekleyebiliriz.

Konsol açıkken herhangi bir zamanda oyun kumandasındaki Xbox simgesine basarsak Xbox Guide’ı açıyoruz. Bu, birden çok sekme içeren bir yan pencere açar. Arka planda açık olan oyunları, bağlı arkadaşları, mevcut sohbetleri görebileceğiz veya oyunların başarılarını görüp yönetebileceğiz. Aşağıda Bildirimler, Gamepass, Microsoft Store, Arama veya Ses ayarlarına bazı hızlı erişimler buluyoruz.

Yapılandırma en az görünen kısımdır, ancak en az önemli kısım değildir. Windows 10’a çok benzeyen ızgaralarla birkaç bölüme ayrılmıştır. Bu bölümleri buluyoruz: Genel, Hesap, Cihazlar, Sistem, Tercihler ve Erişilebilirlik. Konsoldan kaçırılmaması gereken en önemli ayarların her birini içerirler. Xbox Series S’nin arayüzü, Series X ile aynıdır ve buna rağmen onun içinde dolaşmak bir zevktir. Her zaman hızlı ve sorunsuz çalışır. Her şey erişilebilir ve görünürde, kolayca erişilebilir. Belki de bazen ekranın çok kalabalık olduğu ve favori bir arka plana sahip masaüstü gibi minimalist ekranların olmadığı doğrudur. Bu durumda, öznel ve zevk meselesidir.

Xbox Series S özellikleri

Xbox Series S’nin öne çıktığı özellikler arasında, hemen hemen tüm oyunları için elde edilmesi amaçlanan 1.440p çözünürlüğe sahip olması. Diğer bir yönü ise saniyedeki kare hızıdır. Bu hızı destekleyen bir ekranınız veya monitörünüz varsa ve HDMI 2.1 bağlantı noktasına sahipseniz 60 fps hatta 120 fps’de birçok oyunu oynayabilirsiniz.

60 fps, Fallout 4, Far Cry 5 veya Gears of War 4 gibi orta grafik yükü olan oyunlarda mevcut olacak. Öte yandan Halo: Spartan Assault, Metro 2033 Redux veya Star Wars gibi daha az grafik yükü olan diğer oyunlar: Battlefront 2 120 Hz’de çalışabilecekler. İyi bir televizyonunuz varsa, 120 Hz’i etkinleştirmek en iyisidir ve her oyun tasarlandığı gibi mümkün olan en yüksek hızda çalışır.

Bu konsolun güçlü noktalarından bir diğeri de Hızlı Devam Ettirme özelliğidir. Bu teknoloji, bir oyundan çıkıp diğerine girmenizi ve ardından kaldığınız yerden bir önceki oyuna geri dönmenizi sağlar. Bu teknolojinin harika yanı, konsolu kapatarak veya fişini çekerek bile aynı anda birden fazla oyun oynayabilmenizdir.

Geriye dönük uyumluluk en çarpıcı yönlerden biridir. Herhangi bir Xbox One oyununu, birçok Xbox 360 oyununu ve bazılarını ilk Xbox’tan oynayabileceğiz. Bu, zamanında oynayamadıkları bir oyunu oynamak isteyenler veya tekrar oynamak isteyenler için bir teşviktir. Bu Xbox Series S’nin Series X’e göre tek sorunu okuyucusu olmadığı için sadece dijital formattaki oyunlarla oynanabiliyor olması. Evde DVD ile tuttuklarımızla değil.

Bu konsoldaki ve daha önce mevcut olmayan diğer yenilik, daha önce bahsedilen, oyunlarımızın ekran görüntülerini daha sonra sosyal ağlarda veya arkadaşlarımızla paylaşabilmek için yakalama seçeneğidir.

Xbox Series S Oyunlar

Gamepass hizmetiyle, herhangi bir Xbox Series S kullanıcısının, sıkılıncaya kadar eğlenebileceği çok sayıda oyun olduğu kabul edilmelidir. Ve bu son 8 ayda Resident Evil: Village ve Assassin’s Creed Valhalla gibi birçok platformlar arası oyunlar çıktı. Ama ya yeni ve özel oyunlar denemek isterseniz, Microsoft’un yeni nesil konsollarının zayıf noktalarından biri de bu.

Xbox One sahiplerini geride bırakmak istemedikleri doğru, ancak bu PS4’ün yapmadığı bir şey ve PS5 için birçok özel oyun yayınlandı. Bu konsolların çıkışından aylar önce Halo: Infinite, Fable, The Medium, Avowed vb. oyunlar duyurulmuştu. Ayrıca şu anda Microsoft Flight Simulator, Shredders, Scorn veya Forza Horizon 5 gibi oyunlar var.

Daha gerçekçi grafiklere sahip oyunlar genellikle daha fazla ayrıntı ve 30 fps ile bir grafik moduna veya daha az ayrıntıya sahip ancak 60 fps’de performans moduna sahiptir. Bu, dayatılan bir norm ve açıkçası, bizi herkesin memnun olmadığı benzersiz bir yola zorlamaktan daha iyidir.

Xbox Series S fiyatı ve son sözleri

Xbox Series S bir bütün olarak harika bir konsol ve Microsoft’tan harika bir yatırım. Ancak fiyatına ve sahip olduğu donanıma göre kendisinden beklenilenden fazlasını aldığı kabul edilmelidir. Kompakt tasarımı veya iyi kontrolü gibi çok dikkat çekici noktalara sahiptir. Donanım en güçlü değil ama iyi performans gösteriyor, ses yapmıyor ve ısınmıyor. Ayrıca arayüzün ve sistemin hem açarken hem kapatırken hem de menülerde iyi çalıştığını kabul etmek gerekir.

Oyunlar maksimum 1440p’de render edilse de 120 fps ya da önceki Xbox oyunlarıyla harika geriye dönük uyumluluk gibi çok ilginç özellikler var. Aynı şekilde, konsollar arasında kontrollerin kullanılabilmesi takdir edilmektedir. En olumsuz noktalara gelince, 364 GB depolama alanının çok az olduğu kabul edilmelidir. Öte yandan, hem kontrol hem de arayüz gelişmiş olsa da Xbox One’a kıyasla büyük bir sıçrama yok. Xbox Series S’de microUSB C portu, Wi-Fi 6 ve Bluetooth’u kullanabilme özelliği bulunmuyor.

Konsola özel oyunlar şu anda oldukça kötü bir alanı, ancak Gamepass’ta mevcut olan 1.000’e kadar oyunla telafi ediliyor. Az paraya çok şey sunan bir hizmet. Neredeyse her zaman fırsatlar vardır. Xbox Series S, önerilen 299 € fiyatla bulunabilir. En yeni 4K grafikleri aramıyorsanız ve mevcut depolama alanınızı hızla doldurmayı planlamıyorsanız, bu gerçekten iyi bir fiyat. Diğer her şey için, hiç şüphesiz keyfine varacaksınız.