Solana coin nedir ve ne işe yarar?

Merkezi olmayan uygulamalar (DApp’ler), blockchain teknolojisinin en önemli kullanım durumlarından biridir. DApp’lerin son yıllarda nasıl çok geliştiğini, Cryptokitties gibi oyunlar yarattığını veya DeFi’nin temeli olduğunu gördük. Ancak Ethereum gibi blok zincirler, ağda tıkanıklık yaratan çok sayıda işlemi desteklemeye hazır değildir. Solana (SOL), Ethereum’a alternatif olmayı amaçlayan DApp’ler için özel olarak tasarlanmış bir blok zinciridir.

Solana (SOL) Nedir?

Yeni nesil DApp’lerin gelişimini teşvik etmeyi amaçlayan açık kaynağa dayalı yeni nesil bir blok zinciri projesidir. Solana (SOL), yüksek düzeyde ölçeklenebilir, güvenli ve mümkün olduğunca merkezi olmayan bir platform sunmayı amaçlamaktadır. Ayrıca pahalı ve güç tüketen donanımlara ihtiyaç duymadan potansiyel olarak binlerce düğüme sahip olmak istiyor.

Solana, üçüncü nesil Proof-of-Stake (PoS) fikir birliğine dayanmaktadır. Proof-of-History (PoH) adı verilen bir işlemin zamanını belirlemek için bir güven ve güvenlik sistemi oluşturmak için benzersiz bir mekanizmayı bütünleştirir.

Solana’nın blok zinciri teknolojisi, sıfırdan özellikle ölçeklenebilir olacak şekilde geliştirilmiştir. Geliştiriciler, bir blok zinciri oluşturmak için farklı algoritmalar birleştirildiğinde, ağın doygunluğuna neden olan darboğazı azaltan bir sistem oluşturulduğunu göstermek istiyorlar. Çok sayıda işlem oluşturulduğunda bile yüksek performanslı bir ağ elde edilir.

Solana’yı hayata geçiren Solana Labs projesi, 2017 yılında Anatoly Yakovenko tarafından kuruldu. Bu blok zinciri için önerisi, saniyede binlerce işlemi destekleme yeteneği sağlayan Proof-of-History (PoH) adlı yeni bir işlem doğrulama sistemi oluşturmaktır. Finansmanı için 2017 yılında bir ICO ile 25 milyon dolardan fazla para toplamayı başardı. Solana ana ağı Mart 2020’de başlatıldı ve şu anda beta sürümünde çalışıyor.

SOL nedir?

Diğer tüm blok zincirleri gibi, Solana da yardımcı program belirteci olarak çalışan SOL adlı yerel bir kripto para birimine sahiptir. SOL belirteci, işlem ücretlerinin ödenmesi ve akıllı sözleşmelerin uygulanması ve etkileşime girmesi için gereklidir.

SOL jetonları yerleşik bir deflasyon sürecinde yakılır. Ek olarak, SOL sahipleri ağ doğrulayıcıları olabilir. Aynı zamanda SOL, Ethereum üzerindeki ERC-20’ye benzer şekilde Solana blok zincirinde bir belirteç standardı olan SPL protokolünü kullanır.

SOL belirtecinin iki kullanım durumu vardır:

  • Ağda gerçekleştirilen işlemlerin veya akıllı sözleşmelerin komisyonlarının ödenmesini sağlar.
  • Proof-of-stake konsensüs mekanizması sayesinde jetonları stake etme

Solana içinde, SOL belirtecinin yeni kullanımlarını geliştiren farklı DApp’ler geliştirilmektedir. Chainvote, oylama için SOL belirteçlerini kullanarak kurumsal yönetişime olanak tanıyan bir DeFi oylama mekanizması geliştiriyor.

solana 2

Solara Özellikleri

Geçmiş Kanıtı (Proof-of-History, PoH) Nedir?

Solana blok zincirindeki herhangi bir işlem veya olay, SHA256 şifreleme algoritmasına dayalı bir karma oluşturur. Bu algoritma bir girdi alır ve tahmin edilmesi çok zor olan benzersiz bir çıktı üretir. Solana’nın yaptığı, bir işlemin çıktı karmasını kullanmak ve bunu bir sonraki karma için girdi olarak kullanmaktır. Bunun yaptığı, çıktıdaki işlem sırasını tanıtmaktır.

Bu hash mekanizmasının yaptığı, uzun ve kesintisiz bir işlem zinciri oluşturmaktır. Bu, doğrulayıcının daha sonra bir bloğa eklediği işlemlerin net ve doğrulanabilir bir sırasını oluşturmaya olanak tanır. Bu mekanizma sayesinde artık Bitcoin, Ethereum, Litecoin, vb.’de olduğu gibi bir zaman damgası oluşturmaya gerek yoktur.

Her karma sırayla tamamlanması için belirli bir süre gerektirir. Bu öğe ayrıca doğrulayıcıların ne kadar zaman geçtiğini çok hızlı ve kolay bir şekilde doğrulamasını sağlar.

Bu nedenle Geçmiş Kanıtı (PoH), Bitcoin veya Ethereum’un (İş Kanıtı) PoW konsensüsünden büyük ölçüde farklıdır. Bu iki kripto para birimi, işlemleri en ufak bir düzen olmaksızın bloklar halinde toplar. PoW madencilerinin yaptığı şey, her bir blok zincirinin saatine göre bloğun oluşturulduğu saat ve tarih olan bir zaman damgası eklemektir. Zaman damgası düğüme göre değişebilir ve hatta yanlış olabilir, bu da düğümleri zaman damgasının geçerli olduğunu doğrulamaya zorlar.

İşlemleri hashlere sıralayarak, doğrulayıcılar her blokta işleyecek daha az bilgiye sahip olur. Bir işlemin son durumunun karma sürümünün kullanılması, yeni bloklar için onay sürelerini azaltır.

Turbine nedir?

Bilginin düğümlere dağıtımını kolaylaştıran ve fikir birliğinin korunmasına yardımcı olan yayılma protokolü. Solana’daki bloklar her yarım saniyede bir ortaya çıktığı için bu hızlı bir süreç olmalıdır. Blok yayma işleminin blok oluşturma işleminden daha hızlı olması gerekir.

Türbin’in yaptığı, sorunu bölmek. Spesifik olarak yaptığı şey, blok bilgilerini ağ üzerinde dağıtılan küçük bölümlere bölmektir. Bu “parçalar”, düğümler tarafından kendi durumlarına göre yeniden oluşturulur.

Tüm blok gerçekten gönderilmez, blok bilgisinin yalnızca bir kısmı ve her düğüm onu ​​yeniden yapılandırmalıdır. Düğüm bloğu “yeniden oluşturacak” bilgiye sahip değilse, ağın geri kalanından talep edebilir. Bu işlem paralel olarak yapılır, böylece bant genişliği tüketimini azaltır, hızı en üst düzeye çıkarır ve böylece fikir birliğini korur.

Gulf Stream nedir?

Bir ağ işlemi önbelleğe alma protokolüdür. İşlemi almaktan ve tüm düğümlere göndermekten, üreten düğümlere öncelik vermekten sorumludur. Ağın tüm düğümlerinin, blokların yeniden oluşturulması için gerekli bilgilere erişmesine izin verir. Solana, blok oluşturma ve ağa yayınlama gücüne sahip olan, yetersayı tabanlı bir seçim yoluyla blokları oluşturur.

Ancak üretici düğümlerin rolü yalnızca blokları oluşturmaktan değil, aynı zamanda bir sonraki doğrulayıcı düğüm grubunun seçicilerinden de sorumludur. Bu, bir sonraki bloğu hangi düğümlerin oluşturacağını her zaman bilmeye izin verir. Düğümlerin işlemleri almasına ve bunları aşağıdaki oluşturuculara yönlendirmesine izin verir. Bir sonraki bloğun üretim süresini azaltmaya izin veren bir mekanizma.

Yalnızca 24 saniyelik bir işlem ömrü ile sistem kurcalanması önlenir. Bu süre içinde bir işlem onaylanmadığında, bir çıktı üretilebilir: bir işlem hatası ve işlemi yeniden gönderme ihtiyacı gibi durumlar. İşlem doğrulama süresindeki bu başarısızlık durumu, yalnızca Solana ağının işlem kapasitesi aşıldığında meydana gelebilir.

Sealevel Nedir?

Solana, işlem doğrulamasını paralelleştirme ve akıllı sözleşmeler yürütme yeteneği sunar. Bu yeni blok zincirinin fikri, özellikle DApps ve DeFi desteği açısından Ethereum ile rekabet etmektir.

Solana akıllı sözleşmeleri, benzersiz bir akıllı sözleşme programlama ekosistemi oluşturmak için C dilini ve Rust’ı kullanır. Bu, akıllı sözleşmelerin yürütülmesini hafifletmek için harika bir yetenek sunar. Sealevel, Solana geliştiricilerinin bu yeteneklere verdiği addır.

Bu özellik, Solana akıllı sözleşme yürütme katmanı içinde talimatları paralel olarak okuma, yürütme ve yazma becerisini sağlar. Akıllı bir sözleşme aynı anda birden fazla eylemi gerçekleştirebilirken, Ethereum ve EOS’ta bir seferde yalnızca bir eylem gerçekleştirilebilir.

Sealevel, Solana’nın diğer blok zinciri ağlarından daha fazla ölçeklenebilir olmasını sağlar. Saniyede 500.000’e kadar işlemi desteklemek için yeterli yüksek performanslı düğümlerin entegrasyonu ile gelebilir. Ek olarak, ölçeklenebilirliği iyileştirmek için ikinci bir katmana olan ihtiyaç ortadan kaldırılmıştır.

Tower BFT Nedir?

Konsensüsün güvenli kalmasına ve ağı merkezsizleştirmeye yardımcı olmak için PoH ile birleştirilen Bizans Hata Toleransına karşı Solona Protokolü. Dağıtılmış bilgi işlem içinde iyi tanınan bir Bizans hata tolerans protokolü olan “Practical Bizantine Fault Tolerance”ın (PBFT) bir evrimidir.

Tower BFT, Solana ağında çalışan zaman damgası sistemi içinde bir “yargıç” görevi görür. Düğümler tarafından yapılan işin bir kontrol, doğrulama ve kabul noktası olarak hizmet eden tüm düğümler arasında senkronize bir saat kullanılır. Böylece, çalışma ve ağ tarafından kabulü üzerinde merkezi olmayan bir fikir birliği oluşturmayı mümkün kılar.

PBFT’den türetilen bu mekanizma gerçekten hızlıdır ve ayrıca Solana geliştiricileri tarafından optimize edilmiştir. Tower BFT ve PoH, Solana’nın çok düşük yumurtlama sürelerine sahip olmasını ve fikir birliğini sürdürmesini sağlayan unsurlardır.

solana 3

Solana nasıl çalışır?

Bu proje, “Tower CBFT” adlı bir eklenti ile Proof-of-Stake (PoS) konsensüsünü kullanıyor. Bu mekanizma sayesinde, dağıtılmış ağların Bizans Generallerinin (BFT) saldırısını önleyen bir fikir birliğine varmasına izin verilir.

Solana’nın BFT direnci uygulaması, Geçmiş Kanıtı (PoH) adı verilen ikinci bir yeni protokol kullanarak blok zincirine küresel bir zaman kaynağı ekler.

Tower BFT, işlemleri doğrulamak için azaltılmış işlem gücü gereksinimleri için senkronizasyon özelliğine sahip bu saati kullanır. Bu mümkündür çünkü önceki işlemlerin zaman damgasını hesaplamak gerekli değildir. Solana’nın diğer blok zincirlerden daha yüksek performansa sahip olmasını sağlayan bir mekanizma.

Solana ve blok zincirinin geri kalanı arasındaki tek fark bu değil. Sealevel adını alan işlemlerin paralelleştirme kapasitesi de eklenir. Bu mekanizma, akıllı sözleşmelerin paralel olarak yürütülmesine izin vererek kaynak ihtiyacını optimize eder ve zamanı azaltır. Solana, GPU’lar ve SSD’ler arasında yatay ölçeklendirmeyi destekleyerek platformun ağ talebini karşılayacak şekilde ölçeklenmesini sağlar.

Ayrıca Solana’da Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto para birimlerinde kullanılan mempool kaldırılmıştır. Yapılan şey, önceki işlem grubunu doğrulamayı bitirmeden önce bile işlemleri doğrulayıcılar arasında dağıtmaktır. Bu sayede teyitlerin hızı maksimuma çıkarılmakta, eş zamanlı ve paralel olarak gerçekleştirilebilen işlem sayısı artırılmaktadır. Bu elemente “Gulf Stream” denir.

Solana’yı diğer blok zincirlerinden ayıran nedir?

İş kanıtı konsensüsünü kullanan mevcut blok zincirlerinin temel sorunu, saniyede çok az işlemi desteklemeleridir. Bitcoin saniyede 5-8 işlemi, Ethereum ise saniyede 12-20 işlemi destekler. Bu rakamlar aşıldığında, işlenebilecek işlemlerden başka bir şey olmayan ağ tıkanıklığına giriyoruz. Bu, işlem ücretlerinde artışa neden olur, böylece verilen işlemlerin geri kalanından önce doğrulanırlar.

Solana, teoride daha büyük bir işleme kapasitesi sunmasıyla blok zincirinin geri kalanından farklıdır. Geliştiriciler, saniyede 50.000 işlem rakamının aşılabileceğini belirtiyor. Bu rakama uymak, bugünün en hızlı ve en güçlü blok zinciri olacağı anlamına gelir.

Solana ve diğer kripto para birimleri arasındaki tek fark bu değil. Solana, 400-800 milisaniyelik aralıklarla bir blok oluşturuyor. Bitcoin her 10 dakikada bir (ver veya al) bir blok ve her 20 saniyede bir Ethereum (ver veya al) oluşturur. Solana’daki işlem ücretleri de düşürülerek ortalama 0,000005 SOL ücretine ulaşılıyor. Bu yönler, bu blok zincirindeki herhangi bir DApp, DeFi çözümü veya herhangi bir oyunun geliştirilmesine potansiyel olarak izin verecektir.

Solana ayrıca herkesin bir ağ doğrulayıcı olarak girmesine ve blok zincirinin korunmasına yardımcı olmasına izin verir. Bu izinsiz bir sistemdir, ancak projenin web sitesinde açıklanan minimum miktarda donanım gerektirir. Şu anda ağda 1.000’den fazla doğrulayıcı düğüm var.

Solana tabanlı projeler

Solana bünyesinde halihazırda çözüm geliştiren birkaç proje var. Sunduğu büyük teorik işleme kapasitesi nedeniyle birçok DApp ve DeFi geliştiricisi var. Solana’nın üzerine inşa edilen en ilginç çözümlerden bazıları şunlardır:

  • O3Swap: Ethereum, Binance Smart Chain, NEO ve Huobi Eco ile uyumluluk sunan çapraz zincir toplama protokolü.
  • SolStarter: Solana’ya dayalı projeler için IDO fırlatma rampası.
  • Arweave: Kalıcı ve yedekli dosya depolama sunmak isteyen merkezi olmayan bir veri depolama protokolüdür.
  • Oxigen: Kullanıcıların atıl varlıklarından değer elde etmelerini sağlayan DeFi’nin ana aracılık protokolü.

Solana Yol Haritası

Proje geliştirmeye 2007’de başladı ve ana ağ beta sürümü Mart 2021’e kadar başlatılmadı. Solana’nın şu anda net bir yol haritası yok, bu yüzden ana ağın ne zaman betadan çıkacağını bilmiyoruz. Beta aşamasında olduğu belirlense de ağ, işlemleri ve akıllı sözleşmeleri desteklemeye hazır. Beta tanımlaması, oluşturulabilecek olası küçük hatalar veya aksilikler anlamına gelir.