Süreç madenciliği nedir?

İş süreçlerinin inovasyonu ve dijitalleşmesi, veri, bilgi ve iş süreçlerinin yönetiminde yeni bir gerçeklik getirdi. Bu yeni gerçeklikte, bilgi sistemlerinizin süreçlerini optimize etmek için süreç madenciliği esastır. Ne olduğunu, ana amacını ve avantajlarının neler olduğunu öğrenin.

İş süreçlerinde yenilik

İnovasyon, günümüzde herhangi bir şirket için çok önemlidir. Bu, kuruluşların rekabetçi kalmasına ve müşteri taleplerini karşılamasına yardımcı olur. Süreç inovasyonu, bir problem çözüldüğünde veya bir iş sürecinin performansı iyileştirildiğinde ortaya çıkar.

Bu anlamda süreç madenciliği var olan bir sorunu çözmeye gelir. Kuruluşlarda en yaygın sorunlardan ikisi şunlardır:

  • Mevcut süreçlerin tanımının olmaması.
  • İş süreçleri ve şirket bilgi sistemleri arasındaki bağlantı eksikliği.

Bu zorluklar beklenen sonuçların elde edilmesini engellemektedir. Ancak şirketlerin dijitalleşmesi ve yeni ve yenilikçi süreç madenciliği sayesinde artık bu sorunları çözme ve organizasyonlarda süreç yönetimini yeniden canlandırabilme yeteneği var.

Süreç madenciliği nedir ve amacı nedir?

Madencilik, bilgi sistemlerinin olay günlüğünden bilgi çıkarımı yoluyla süreçleri keşfetmeyi, izlemeyi ve iyileştirmeyi amaçlayan bir tekniktir.

Bilişim sistemlerinden bahsettiğimizde ERP gibi bilgisayar programlarına başvurabiliriz. Bu dijital araç, ilgili olay günlükleriyle birlikte bir süreç izleme rotası sağlar. Bu araç tarafından üretilen veriler, bir organizasyonun süreçleri hakkında önemli bilgiler elde etmek için madencilik yoluyla analiz edilebilir. Süreç madenciliğinin temel amacı, bir şirkette süreçlerin gerçekte nasıl geliştirildiğini analiz etmektir. Yani, “olması gerekenden” nasıl sapıyorlar, orada ne gibi sorunlar var, ne optimize edilebilir ve son olarak süreç nasıl geliştirilebilir.

Süreç madenciliğinin ana aşamaları

İnsanlar sistemlerle etkileşime girdikçe eylemleri kayıt altına alınır ve olay günlüklerine dönüştürülür. Bu, nasıl çalıştığının bir kısaltmasıdır:

  1. Dijital bir kayıt oluşturarak bir etkinlik gerçekleştirilir veya sistemle etkileşim oluşturulur. Örneğin, bir tatil talebinin İK personeli tarafından onaylanması veya verilerin bir sunucudan diğerine taşınması.
  2. Madencilik yazılımı bu dijital günlükleri olay günlüklerine dönüştürür. En yaygın biçim XML’dir.
  3. Gerçek süreç ekranı, olay günlükleri kullanılarak otomatik olarak oluşturulur.
  4. Son olarak, sürecin analizi gerçekleştirilir. Algoritmalar veya KPI’lar aracılığıyla, iyileştirme için olası alanları keşfetmek için süreçler izlenebilir.

Şirketler ve süreçleri için ana avantajlar

Madencilik, aşağıdakiler gibi birçok avantaj sağlayabilir:

  • Maliyet azaltma: Verimsizlikleri, darboğazları ve otomatikleştirilebilir görevleri ortaya çıkarmak, işletme maliyetlerini önemli ölçüde azaltabilir.
  • Bilgi görselleştirme: Sistemler tarafından üretilen bilgileri kayıt altına alarak olay günlüklerinin oluşturulmasını sağlar. Siparişler, ürün teslimatları veya ödemeler gibi olaylar, iş yapılırken gerçek zamanlı olarak analiz edilebilir. Bu bilgiler, yöneticilerin doğru ve gerçek bilgilerle karar vermelerine yardımcı olur.
  • Müşteri deneyimini iyileştirir: Sorunun temel nedenlerine hızla ulaşarak etkin bir şekilde tepki verebilir ve müşteri sorunlarını çözebilirsiniz.
  • Daha hızlı denetimler: Bu teknoloji, süreçlerde ve görevlerde önceden belirlenmiş risk veya komplikasyon durumlarını tanımlayabilir, böylece şirketlerde önleme ve uyumluluğu kolaylaştırır.

Bunlar süreç madenciliğinin sadece birkaç avantajıdır. Yeterli ve iyi planlanmış bir uygulama, herhangi bir şirketteki süreçleri iyileştirir. Tereddüt etmeyin ve bu tekniği bugün şirketinizde nasıl uygulayabileceğinizi görün.