Web3 ve metaverse farkı

İnternetin uzay-zaman sürekliliğinde, son yıllarda en çok konuşulan kavramlardan ikisi metaverse ve Web3’tür. Her ikisinin de ortak bir yanı var: kripto para birimleri gibi blok zincir teknolojileri. Ayrıca, her iki projenin de geliştirilmekte olması ve Web3’ten ziyade Metaverse tabanından bazı ayrıntılar görülmesine rağmen, her ikisi de İnternet olarak bildiğimiz şeyde büyük değişiklikler vaat ediyor.

Ayrıca, hem Metaverse hem de Web3 savunucularının bu projelerin her birini İnternet’in geleceği olarak görmelerinde ortak noktaları vardır. Ancak bazıları daha ticari bir vizyonu tercih ederken, diğerleri bir zamanlar İnternet’in Google ve Facebook (şimdi Meta) öncesi kökenlerine dönmek istiyor. Rakip olmaları gerekmese de, kavram farklılıkları nedeniyle metaverse ve Web3’ü karşılaştırmak kaçınılmazdır.

Her projenin nelerden oluştuğuna, ortak noktalarına ve hepsinden önemlisi onları farklı kılan şeylere bir göz atalım. Ve tam olarak farklılıklarda, yanıtın neden Web3 olduğu ve birini ve diğerini destekleyenlerden çok Metaverse hakkında konuşulduğunun yattığı yer.

Metaverse ve Web3, iki olası gelecek

Metaverse hakkında daha önce uzun uzun bahsetmiş olsak da, tanımını gözden geçirmeye değer. Metaverse temelde üç boyutlu bir sanal dünyalar ağıdır, sanal gerçeklik gibi teknolojiler sayesinde sürükleyici deneyimlere yatırım yapan bir tür sosyal ağdır. Bununla birlikte, şu anda Metaverse’nin parçası olan ancak yine de sanal gerçekliğin kullanımını desteklemeyen sanal dünyalar vardır.

Metaverse’de her türlü etkinliği gerçekleştirebilirsiniz. Şu anda en yaygın olanı oyun ve eğlencedir, ancak orta vadede eğitime odaklanan eylemler, konserler veya film izlemeleri vb. gibi büyük sanal etkinlikler gerçekleştirilebilir.

Web3, kendi adına, mevcut World Wide Web’in bir evrimi olmak istiyor. Merkezi olmayan protokoller aracılığıyla amaç, kullanıcının daha fazla mahremiyete sahip olması ve Google, Apple, Facebook (şimdi Meta) veya Amazon gibi isimlerin halihazırda ulaşmış olduğu etki alanının ötesinde hizmet ve ürünler sunabilmesidir.

Ortak olarak, metaverse ve Web3, blockchain ile ilgili teknolojileri kullanır. Bu sayede, yatırımcılar ve spekülatörler tarafından oluşturulan ilgi nedeniyle son yıllarda popülariteye sahip olan kripto para birimleri veya NFT’ler gibi dijital kaynaklar üretilebilir. Aksine, Web3’ün amacı, internet olan ekosisteme yeni aktörlerin girmesine izin vermeye daha fazla odaklanmıştır.

Web3 ve Metaverse arasındaki farklar

Bu teknolojiyi destekleyen bir kuruluş olan Blockchain Council’den bir makale, Metaverse’yi Web3’ten neyin farklılaştırdığını çok iyi tanımlar. Her ikisi de farklı amaçlarla blok zincirinin kullanımından başlar. Ama onları farklı kılan birkaç şey var.

Web3, büyük Silikon Vadisi şirketlerine daha az bağımlı, daha demokratik ve merkezi olmayan bir İnternet önermektedir. Kendi adına, metaverse çok iddialı gibi davranmıyor. Amacı, fiziksel dünya ile dijital dünya arasındaki boşluğu doldurarak kullanıcıların etkileşimde bulunabileceği 3B sanal dünyalar sunmaktır. Ve kısmen, metaverse’deki en önemli oyuncular Descentraland, Roblox veya The Sandbox gibi bilinmeyen isimler olduğundan, her iki hedef de uyumludur. Microsoft, Facebook (Meta) veya Google devleri ilgilense de projeleri hala geliştirme aşamasında.

Teknik düzeyde Web3, %100 blok zinciri tabanlıdır. Kullanımı, meydana gelen herhangi bir iletişim, eylem veya işlem için geçerlidir. Öte yandan, Metaverse tabanında, blok zinciri, kullanıcıyı tanımlamak ve/veya satın alma yapmak veya jeton veya kripto para almak için kullanılır, ancak sanal gerçeklik ve Web2’de uzun süredir kullanılan diğerleri gibi diğer teknolojiler söz konusudur.

Blockchain tarafından birleştirilen iki teklif

Kısacası, Blockchain Konseyi’nin açıkladığı gibi, metaverse video oyunlarında, sosyal etkinliklerde, işte, sağlıkta, çeşitli etkinliklerde vb. kullanım için sanal alanın fiziksel sınırlamalarını ortadan kaldırmak istiyor. Web3, kendi adına, İnternet kullanıcılarını güçlendirmek ve Web’i daha erişilebilir ve büyük şirketlere daha az bağımlı hale getirmek istiyor.

Hem Web3 hem de Metaverse, işlemleri için blok zinciri teknolojisini kullanır. Örneğin, dijital bir para birimi olarak, güvenli bir oturum açma veya kullanıcı tanımlama yöntemi olarak ve/veya herhangi bir dijital kaynağa bir jeton veya NFT’ye dönüştürerek değer katmak için. Geri kalanı için, bu projelerin her biri farklı yollarda ilerliyor ancak birbirleriyle ilişkili. Her ikisi de uyumlu, çünkü biri sanal dünyalara dayanırken diğeri İnternet’in bir parçasını, Web’i değiştirmek istiyor.

Ancak Web3 ile Metaverse arasındaki karşılıklı ilişkiyi en çok tanımlayan şey, kripto para birimlerinin, jetonların ve NFT’lerin ve son olarak cüzdanların veya kripto cüzdanların kullanılmasıdır. Kesin olarak, mevcut Metaverse tabanlarının çoğu, bu unsurları bir finansman biçimi olarak ve kullanıcıların ve yatırımcıların ilgisini çekmek için kullanır. Pek çok olasılığını zar zor araştırdığımız yeni oluşturulmuş bir sanal alandan para kazanmanın bir yolu.