Akıllı bina nasıl olur?

Her şeyin akıllı olduğu bir teknoloji çağında yaşıyoruz. Telefonunuz, televizyonunuz, termostatınız, evinizin aydınlatması, buzdolabınız… Akıllı binalar da günün modası. Ama bir binanın akıllı olduğunu söylememizi mümkün kılan nedir? Otomatizmlerle veya bağlı cihazlarla dolu mu? Yeni yapılan binalar da sürdürülebilir binalar olmalıdır. Sürdürülebilirlik ve verimlilik, herhangi bir binayı akıllı bina yapan iki unsurdur.

Halihazırda inşa edilmekte veya yenilenmekte olan geleceğin binalarının nasıl olması gerektiğini tanımlamak için beş sıfat kullanabiliriz. Akıllı olmanın yanı sıra verimli, sürdürülebilir, güvenli ve karlı olmaları gerekir. Ev sahibinizin cebi için iyi, kiracınızın cebi için iyi ve gezegen için iyi. Bu nedenle, çevresel ayak izini azaltmak için daha iyi binalar inşa etmemiz gerekir.

Binaların akıllı ve aynı zamanda gezegen üzerinde daha az etkiye sahip sürdürülebilir binalar olarak değerlendirilmesi için ne yapılabilir? Mevcut teknoloji ile verimlilik, sürdürülebilirlik ve güvenlik nasıl sağlanır? Pratikte aynı çatı altında uzun saatler birlikte yaşayan çok sayıda insanın yaşadığı dikey şehirleri temsil eden binalarda enerji ve doğal kaynakların kullanımını azaltmak mümkün müdür?

Akıllı bina devrimi

Akıllı ve sürdürülebilir binaların yaratılması, deneyim ve teknolojiye dayanır. Sonuç olarak iletişim, insanlar, güvenlik, verimlilik, sürdürülebilirlik ve hepsini birleştiren bir platform. Teknolojinin işleri kolaylaştırdığı ve bir binayı verimliliğe ve sürdürülebilirliğe katkıda bulunduğu altı alan.

Bir bina iyi iletişim gerektirir. Dahili ve harici. İçinde yaşayanları ve aynı zamanda bunları dış dünyayla bağlar. Ve bu, her şeyin yüksek hızda aktığı herhangi bir iş sektörü için anahtardır. İletişim altyapısı, yerel ağın kablolaması, Wi-Fi kapsama alanı ve 5G hizmetlerinin ve/veya nesnelerin interneti bağlantısı aracılığıyla. Her şeyin kalıcı olarak bağlı olduğu alan, ikincisi.

İzlenebilirlik, alan rezervasyonu, video gözetimi ve kullanıcı deneyimi. Akıllı binaların ana kullanıcıları insanlardır. O binalarda saatler geçirenlerin yaşamsal deneyimine fayda sağlamayacaksa, teknolojiyi uygulamak işe yaramaz.

Akıllı binaların gereksinimleri

Her çalışma alanı güvenli bir yer olmalıdır. Güvenlik devredilemez. Riskleri belirleyin, etkin hareket edin. Önleme ve anında müdahale. Herkes için güvenli bir işyerinin birkaç anahtarı vardır. Teknolojinin, özellikle makine veya otomasyon içeren belirli faaliyetlerde söyleyecek daha çok şeyi olduğu yönlerden biri.

Sürdürülebilirlik ve verimlilik. Akıllı binaların yukarıdaki üç gereksinimi karşılamanın yanı sıra sürdürülebilir olması da gerekiyor ve bunun için yapılacak çok iş var. İletişim sistemlerinin katkısı, kaynakları ve tüketimi merkezileştirmek, binayı ve kullanıcıları izlemek ve bu verilerle tüketimi ve maliyetleri azaltmak için değişiklikleri uygulamayı sağlar. Ve sürdürülebilirliğe dayalı olarak akıllı binalar, elektrik ve su tüketimini optimize etmeli, geri dönüşümü teşvik etmeli, atıkları azaltmalı ve son olarak, ortamın rahat ve sağlıklı olması için sıcaklık ve hava kalitesini analiz etmelidir.

Tüm bu ekosistemin saat gibi çalışması için tüm süreçleri merkezileştiren bir altyapı gerekiyor. Gözetim, izleme, iletişim ve analiz edilebilen ve kontrol edilebilen herhangi bir eylem. Otomatik veya manuel olarak. Bu alanda, Büyük Veri, 5G, yapay zeka ve Nesnelerin İnterneti’nin birleşimi, görevlerin ve bilgilerin otomatikleştirilmesine, toplanmasına ve işlenmesine olanak tanır. Hatalardan ders alın ve tüm süreçleri sürekli olarak optimize edin. Nihai hedef, binaların çevresel etkilerini azaltmak. Maliyetleri düşürürken içlerinde yaşayanların yaşam kalitesi artıyor.