Web barındırma hizmeti nedir?

Kendi web sitenize sahip olmak ister misiniz? Kişisel blogunuzu oluşturmayı düşünüyor olsanız da, temel bir öğeye ihtiyacınız olduğunu göreceksiniz: web barındırma hizmeti.

Web barındırma türleri arasında farklılıklar olsa da, genel olarak web barındırma, bir sunucudaki alanınızı korumanın anahtarıdır. Bulabileceğiniz barındırma türlerini ve seçim kriterlerini görelim.

Tanım olarak web barındırma nedir?

Web barındırma hizmetleri veya barındırma sağlayıcı şirketler, web sitesi verilerinizin depolandığı fiziksel web sunucularına sahip olan ve bakımını yapan sitelerdir. Sunucuları, web barındırma hizmetinin kiralık alanları olduğunu belirttiği apartmanlar olarak düşünün. Orada yaşarsınız ve oraya erişirsiniz.

Web barındırma nasıl çalışır?

İnsanların web sitenize ulaşabilmesi için bir web adresine veya etki alanına ihtiyaçları vardır. Alan adınızı satın aldığınızda, web sitenizdeki içerik veya dosyaların bir yerde yaşaması gerekir.

Bu içerik güvenli bir şekilde saklanır ve güçlü bir bağlantı sayesinde kullanıcılar buna bir web sunucusu üzerinden erişir. Bu alan sitenizin dosyalarını barındırır ve sizi her ziyaret ettiklerinde ziyaretçilere sunar.

Web barındırma türleri

En popüler web barındırma türlerinden bazılarına bir göz atalım:

Paylaşımlı sunucu

Adından da anlaşılacağı gibi, bu, birden çok kullanıcı web sitelerini barındırmak için aynı sunucuyu paylaştığında ortaya çıkar. Bu, her kullanıcı için sunucu kaynaklarında belirli sınırlamalar anlamına gelir. Paylaşımlı web barındırmanın en büyük yararı, kullanıcıların da maliyeti paylaşmasıdır. Bu da onu en uygun fiyatlı çözüm haline getiriyor.

Sanal özel sunucu veya VPS

Bu tür barındırma, e-ticaret mağazaları ve büyük bloglar gibi orta ölçekli siteler için harika bir seçenektir. Bunu sunan şirket, tüm sistem üzerinde özel kaynaklar ve tam kontrol sağlar. İleri düzey kullanıcılar ve yöneticiler için harika.

Özel barındırma

Adanmış barındırma, bir veri merkezindeki güçlü bir fiziksel sunucuya eksiksiz ve özel erişim sağlar. Bu modelde, sunucuyu kiralayan şirket, o sunucunun tek kullanıcısıdır. Sonuç olarak, ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebilirsiniz. Bu, en yüksek düzeyde güvenilirlik, esneklik ve performans sağlar, ancak daha yüksek bir maliyetle.

Bulut barındırma

Bu barındırma çözümü, siteleri barındırmak için birden çok sanal sunucu kullanır. Bu nedenle, bir sunucu yüksek trafik alırsa veya sorun yaşarsa, diğerleri devralacak ve web sitesini çalışır durumda tutacaktır. E-ticaret mağazalarının en çok yararlanabileceği bir şey.

Web barındır hizmeti seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Web siteniz büyüdükçe ek depolama alanına, bant genişliğine ve diğer kaynak türlerine ihtiyacınız olabilir. Dikkate almanız gereken diğer hususlar arasında:

  • Erişilebilir kontrol paneli. Size kolay yönetilebilir bir kullanıcı arayüzü sağlayan web sunucularını tercih etmek daha iyidir. Böylece her seviyedeki kullanıcılara üzerinde çalışacakları görevler atayabilirsiniz.
  • Sunucu çalışma süresi. Beğenseniz de beğenmeseniz de web siteniz çökebilir veya çalışmayı durdurabilir. Bu nedenle, seçtiğiniz ana bilgisayarın reklamını yaptıkları çalışma süresi garantisini karşıladığından emin olun.
  • Teknik özellikler. Yeterli disk alanı, işlem gücü ve bant genişliği olan bir ana bilgisayar seçmeye özen gösterin. Bunlar, web sitenizin sorunsuz çalışmasına yardımcı olan özelliklerdir.
  • Güvenlik. Sağlayıcının kötü amaçlı yazılım algılama ve otomatik yedekleme gibi gelişmiş güvenlik önlemleriyle iyi bir şekilde donatıldığından emin olun. Bu, sitenizi DDoS saldırılarından korumaya yardımcı olur.
  • 7/24 müşteri hizmetleri. Bir müşterinin birkaç alışveriş yapmak istediğini ve web sitenizin çalışmadığını hayal edin. Web siteniz beklenmedik gecikmeler, çökmeler veya güvenlik ihlalleri yaşarsa 24 saat teknik destek veya müşteri desteği yararlıdır.

Şüphesiz, doğru web barındırma sağlayıcısını ve planını seçerken hem kısa vadeli performansı hem de uzun vadeli ölçeklenebilirliği göz önünde bulundurmalısınız. Ancak, saygın bir sağlayıcıya bağlı kaldığınız sürece herhangi bir sorun yaşamamalısınız.