Shrilk nedir? Plastiğe alternatif olabilir mi?

İnsanoğlu, plastiğin günlerinin sayılı olduğunu bildiğinden, yaşanabilir, üretimi kolay ve mümkünse biyolojik olarak parçalanabilen, yani doğada plastik atıklar kadar uzun süre kalmayan alternatifler aramıştır. Ve bu alternatifler arasında dikkatimizi çekenlerden biri de shrilk adıyla biliniyor. İki ana bileşeni olan karides ve ipeği birleştiren bir kelime oyunu: shrimp ve silk.

Aslında, bu malzemeyi mümkün kılan bileşenler, karides, yengeç, ıstakoz gibi kabukluların kabuklarında ve ayrıca böceklerde bulunan bir biyopolimer olan chitosan veya kitosandır. İkinci bileşen, ipekböceği veya örümcek gibi eklembacaklılarda da bulduğumuz hayvansal kökenli bir protein olan fibroindir. İngilizcede bu yeni malzemenin iki hayvansal kökenini birleştiren shrilk adı buradan gelmektedir. Harvard Üniversitesi’ndeki Wyss Enstitüsü tarafından geliştirilmiştir.

Ve shrilk, plastiğe kıyasla ne sunuyor? Her şeyden önce, biyolojik olarak parçalanabilir. Son yıllarda keşfettiğimiz gibi, doğada çok uzun süre kalan plastikten çok daha küçük bir ölçekte. Ancak pratik kullanımı için önemli olan, hem dövülebilir hem de inanılmaz derecede sağlam bir malzeme olmasıdır. Onu alüminyumla karşılaştıranlar var ve hatta onu gelecek vaat eden grafen gibi çok yakın zamanda oluşturulmuş malzemelerle eşitleyenler var.

Laboratuvarda oluşturulan doğal bir malzeme

Shrilk hakkında konuşmak için geriye bakmamız gerekiyor. 2011’in sonunda, plastiğe benzer, ancak dezavantajları olmayan, dövülebilirlik, dayanıklılık ve diğer avantajlar sunan plastiğe bir alternatif ortaya çıktı. Ayrıca doğada bolca bulunan malzemelerle yapılmıştır. Kabukluların ve eklembacaklıların kabuğu. Plastiğin sentetik kökenine kıyasla bu yeni malzemenin doğal kökenini vurgulamakta yarar var. Nanoteknoloji veya mikroelektronik gibi en son teknolojileri kullanarak insanın kökenine dönüş.

Bu biyoplastik, geleneksel sentetik plastikler gibi çevreye zarar vermeden nesneler yapmak için kullanılabilir ve kompostta hızla biyolojik olarak bozunur ve azot açısından zengin besleyici gübre açığa çıkarır. Shrilk, hem kitosan hem de fibroin bu kullanımlar için kullanıldığından, cerrahi kapatmalar, yara iyileşmesi, doku mühendisliği ve rejeneratif tıp uygulamaları için köpükler, filmler ve implante edilebilir destekler oluşturmak için yararlı olabilir.

Shrilk ayrıca ambalaj endüstrisinde, örneğin şişelenmiş suyun nakliyesi ve satışı için ve otomotiv endüstrisinde aşınma direnci, kimyasal direnç ve diğer özelliklere sahip yüksek sıcaklığa dayanıklı bileşenler üretmek için kullanılır. Özetle, düzinelerce şirket kendini dünya çapında üretimine ve ihracatına adamıştır. Gelecekte, sentetik plastiğin kesin olarak yerini almaya ve böylece çevreye saygılı nesneler üretmeye hizmet edeceğini umuyoruz.

FLAM, örümcek kuşun halefi

Görüldüğü gibi shrilk başarı yolunda ilerlemeye devam ederken, ana yaratıcısı plastik ve diğer malzemelere sürdürülebilir alternatifler aramaya devam ediyor. Diğer ilginç materyallerden biri ise Singapur’da yapıldı.

2016 yılında, kitin ve selüloz olmak üzere iki ana bileşenle oluşturulan bir biyoplastik olan FLAM tanıtıldı. Gezegendeki en bol organik maddelerden ikisi. Ve FLAM parçaları oluşturmak için, 3D baskı gibi birçok alanda halihazırda uygulanmış olan teknoloji kullanılabilir.

2018 yazında Nature dergisinde yeni FLAM materyali yayınlandı. Pratik bir örnek olarak bir türbin kanadı izlenimi veriyorlar. 3D yazıcı görevi gören robotik bir kol tarafından gerçekleştirilen baskı. Bu arada. FLAM, “fungal-like adhesive materials” kısaltmasıdır. Yani mantarlara benzer yapışkan malzemeler.