Web6 nedir? Web6 hakkında bilinenler

Teknoloji dünyası da bazen söylentilerin, sızıntıların ve spekülasyonların sisine kapılır. Bazen ürününüzü var olmadan önce satmanız gerekir. Yatırımcı almak için. Bazen, sizin hakkınızda konuşmaları için dedikodu çıkarmakla ilgilidir. Sonuç olarak, ortalama bir kullanıcı karmaşanın içinde kaybolur ve somut hiçbir şey olmadığı zaman çok fazla söylentiye güvenmez. Görünüşe göre Web6 ile olan şey bu. Ya da değil.

Biraz bağlam koymak için. Şu anda, Web2 veya Web 2.0 olarak bilinen şeyden keyif alıyoruz. Bağlı herhangi bir cihazdan parmaklarımızın ucunda olan bir dizi hizmet, ürün ve olanak ile faydalanıyoruz. İnternetin milyonlarca dolar kazandıran önemli bir parçası. Ve bir süredir insanlar Web3 hakkında konuşuyorlar. Ne görmek istediğinize bağlı olarak ve blok zinciri gibi teknolojilere dayanan mevcut Web’in bir evrimi veya devrimi.

NFT’ler, akıllı sözleşmeler veya kripto cüzdanlar gibi Web3’ün ne olacağına dair hizmetler geliştirilirken Jack Dorsey ilk kez Web5 hakkında konuştu. Aslında şu anki şirketi TBD üzerinden yaptı. Halkın yorumları bunu takip etti. “Web4 nerede?” Ve bu yorumlar arasında, meraklı ve komik de olsa, Web6 hakkında konuşan iki alakalı yorum ortaya çıktı. Biri Justin Sun’dan, diğeri Snoop Dog’dan. Peki Web6 hakkında ne biliyoruz?

Web3’ten Web5’e

Ama parça parça gidelim. Baştan başlayalım. Web3 ve Web5 kavramı hakkında konuşan herkes ortaya çıkıyor. Temel olarak TBD şirketinden ve Twitter’ın yaratıcısı ve şimdi kripto para projelerinde yatırımcı olan Jack Dorsey figüründen kaynaklanmaktadır. Bunu anlamak için, TBD’nin Jack Dorsey tarafından oluşturulan bir çevrimiçi ödeme şirketi olan Block’un bir yan kuruluşu olduğu söylenmelidir. TBD’nin Twitter’da Web5’ten bahseden bir mesaj ilk paylaştığında, bu sosyal ağ tanımında açıkça görülen bir kavram olan Jack Dorsey’in bu mesaj hakkında yorum yapması şaşırtıcı değil.

Web6 hakkında konuşmadan önce, Web5 nedir ve neden Web4’ü atlıyorlar? Gerçekte, her şey pazarlamaya yanıt verir. Çok kullanışlı bir araç ama yanlış ellerde olması kafa karışıklığına ve bunun gibi durumlara neden oluyor. Web5, merkezi olmayan bir web platformu başlatmak isteyen bir projedir. Ancak, elbette, Web3’ün hedeflediği şey tam olarak budur. Anahtar, prensipte, bizi kontrol edilemez bir şey olarak satmak istedikleri bir şeyi kimin kontrol ettiğidir.

Web3 teorik bir kavram olarak 2014 yılında ortaya çıkmıştır. Yazarı, Ethereum’un kurucu ortağı Gavin Wood’dur. En popüler blockchain platformlarından biridir. Bu platform altında aynı adı taşıyan sanal bir para birimi bulunmakta ve yukarıda bahsedilen NFT’ler veya akıllı sözleşmeler gibi sanal dünyalar ve araçlar oluşturulmuştur.

Ve işin püf noktası da burada yatıyor. Web3’ün anahtarlarından biri, merkezi olmayan bir web olacağıdır. Ancak bu, Web3’ün ürün ve hizmetlerinin çoğunun aynı platform olan Ethereum’a dayandığı gerçeğiyle çelişiyor. Fırsatı gören Jack Dorsey, TBD aracılığıyla kendi alternatifini başlatmayı düşündü. Artık Ethereum’a değil. Web3’e kendi alternatifiniz. Ve daha fazla pazarlama sağlamak için buna Web5 diyelim. MP3 çalarların moda olduğu ve zamanla, MP4 oynatıcıların sözde haleflerinin ortaya çıktığı günlerde çoğumuzun yaşadığı bir pazarlama stratejisi. Aynıydılar, ama isim daha iyi görünüyordu.

Web5, İnternet için başka bir gelecek

Şaka bir yana, TBD tarafından yayınlanan ve Jack Dorsey tarafından yayılan sunuma göre Web5, Web3’ün olmak istediği şeyin geliştirilmiş bir versiyonu olmayı hedefliyor. Ve adı sunumun üçüncü slaydında açıklanıyor: Web2 ve Web3’ün en iyileri Web5’i yapıyor (2 + 3’ün 5 olması). Bu yüzden bu arada Web4’ü atlıyoruz.

Çoğu uzman kesinlikle farklılıklar görecek olsa da, herkes için çevrimiçi olarak sunulan Web5’in sunumu, temelde Web3’ün temeli olan kavramları ve fikirleri açıklar. Ancak Ethereum platformunu denklemden çıkararak bunu yapar. Merkezi olmayan tanımlayıcılar, merkezi olmayan web uygulamaları, güvenlik, herhangi bir cihazda kullanılabilirlik vb.

Geri kalanı için, Web3 zaten gerçek projeler şeklinde yaşam belirtileri gösterirken, Web5 şimdilik geliştirme aşamasında bir konsept. Bunun bir marka stratejisi olup olmadığını veya Web3 çatısı altında halihazırda gelişmekte olan şeye gerçekten yeni bir şey getirip getirmediğini öğrenmek için beklememiz gerekecek. Her ne olursa olsun, daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlarsa, herhangi bir teknolojik gelişme iyi karşılanacaktır. Sonuç olarak Web3, Web5 veya Web6 olarak adlandırılır.

İki yorumu okumak, Web6’nın Web5’in duyurusunu takiben bir şakadan başka bir şey olmadığını gösteriyor. Birkaç yıl içinde Web6’dan somut bir şey olarak bahsedip bahsetmeyeceğimizi kim bilebilir? Dijital gelişmelerin izin verdiği ölçüde. Ama şu an için pek çok başkasına katılan iki alaycı yorumdan başka bir şey yok. Ve bunu Jack Dorsey’in duyurusundan sonra okuyabiliriz. Web6’nın arkasında ne bir sunum ne de kendini ona adamak isteyen bir şirket var. Sadece mizah.