WiFi tarihi ve farklı WiFi cihazlarının gelişimi

WiFi kelimesi bir yere ilk gittiğimizde ilk telaffuz edilen kelimelerden biri olur. İster arkadaşlarınızın evinde, ister otelde, ister kütüphanede. WiFi olup olmadığını ve şifresinin ne olduğunu sormak neredeyse tüm WiFi cihazlarımızda internete erişmemizi sağlayan bir rutin.

Ama bu kelimenin nereden geldiğini hiç merak ettiniz mi? Başlangıçta ayrı ayrı yazılmıştı, Wi-Fi, olduğu gibi. Zamanla ve çok fazla kullanımdan, kelime WiFi oldu.

Adı, teknolojideki en gelişmiş şirketler olan Wi-Fi Alliance arasındaki stratejik bir anlaşmadan geliyor. Bu ittifak, ürün birlikte çalışabilirliği yoluyla kullanıcı deneyimini geliştirmek ve İnternet erişimini demokratikleştirmek amacıyla oluşturulmuştur. Konuyla ilgileniyorsanız ve WiFi tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız okumaya devam edin!

1999’dan WiFi 6’ya kadar WiFi cihazlarının gelişimi

Birçoğunuz için internet teknolojisi yaygınlaştıktan sonra doğduğunuz için bir ömür boyu var olduğunu düşünseniz de, internetin geçmişi sadece 70’lerin başına kadar uzanıyor. İnternetin ortaya çıktığı fikir ABD Savunma Bakanlığı’ndan geldi. Amacı, büyük bir nükleer saldırı durumunda hayati savunma merkezleri arasındaki iletişimi güvence altına alabilmektir. İlk testler, bu ARPANET bağlantısı olarak adlandırılan üç California Üniversitesi arasında gerçekleştirildi.

İnternet Avrupa’ya 1983’te uğrarken, Türkiye yine gelişmeleri geriden izledi. Türkiye’de ilk internet ağı projesi 1991 yılında ODTÜ ve TÜBİTAK tarafından başlatıldı.

Peki ya WiFi? 1991 yılında ATM’ler için bir ağ olan WaveLAN’ın yaratılması ve İnternet’in yaygınlaşmasıyla, kablosuz veri iletimi teknolojisi olan WiFi gerçek oldu. 1999 yılında bazı evlere kablosuz bağlantının, yani WiFi’nin dahili bağlantıları konmaya başlandı.

Daha sonra, temelde tekrarlayıcı ve yönlendirici olan erişim noktaları gibi ilk WiFi cihazları ortaya çıktı. Bunlar, sinyali alabilmeleri için WiFi ağını farklı cihazlar arasında dağıtmaktan sorumluydu. Bugün, tüm bunlar gelişti ve artık bağlantılar hız ve istikrar kazandı.

WiFi teknolojisinin mevcut durumu nedir?

Wi-Fi, e-postaları kontrol etmek veya Netflix’te film izlemek için çevrimiçi olmaktan daha fazlasıdır. Ayrıca akıllara durgunluk veren sayıda elektronik cihazın birbiriyle bağlantı kurmasına ve bilgi alışverişinde bulunmasına olanak tanır.

Sürekli gelişen teknolojilerden biridir. Son olarak çıkan cihazlardan biri de akıllı yönlendiriciler. Akıllı Wi-Fi 6 yönlendirici cihazlar sayesinde, bağlantınızın hızını 3,5 kata kadar artırmak ve mevcut Akıllı WiFi Yönlendiriciye göre %25 daha fazla kapsama alanına sahip olmak mümkün. Ayrıca tüm ev için aynı isim ve şifre ile tek bir WiFi ağı oluşturarak aynı anda daha fazla cihazı bağlama ve hepsinden maksimum düzeyde yararlanma olanağına sahipsiniz.

Amplifikatörler aynı zamanda WiFi cihazlarının bir parçasıdır ve adından da anlaşılacağı gibi yönlendiricinizin kapsama alanını genişletmeye ve onu daha uzaktaki elektronik cihazlara götürmeye hizmet ederler. Akıllı Wi-Fi 6 Güçlendiriciler ile evinizin bağlantısını 5 kata kadar daha yüksek hızlar ve %30 daha fazla kapsama alanı ile iyileştirebilirsiniz.

Ayrıca bağlı cihazlar daha az pil kullanacağından daha fazla enerji verimliliğine sahip olacaksınız.

WiFi Mesh ile WiFi cihazlarınızın bağlantısını iyileştirin

WiFi Mesh teknolojisinin ne olduğunu biliyor musun? Bir WiFi Mesh sistemi, tek bir WiFi ağı olarak çalışacak şekilde birbirine bağlı birkaç erişim noktasından oluşur. WiFi Mesh’in avantajları nelerdir? Daha zayıf bir sinyalin olduğu alanlarda daha iyi kapsama alanı elde etmenizi sağlayacaktır. Size son bir şey söyleyeyim mi? Altıncı neslin bağlantısını cep telefonunuzdan kontrol edebileceğinizi biliyor muydunuz?

Ayrıca, çok kolaydır. Akıllı WiFi mobil uygulamasını açmanız ve yönlendiricinize hangi cihazların bağlı olduğunu kontrol etmeniz yeterlidir. Bilinmeyen kullanıcılarla olan bağlantıyı engelleyebilir, yönlendiriciyi yeniden başlatabilir ve hatta WiFi’nizin şifresini değiştirebilirsiniz. Ancak hepsi bu kadar değil, en önemli özelliklerinden bir diğeri de evinize misafir geldiğinde ayrı bir WiFi ağı oluşturma olanağına sahip olmanızdır.