Metaverse hakkında bilmeniz gereken her şey

Metaverse hakkında çokça konuşulmasına rağmen, genellikle sık sık tekrarlanan iki soru vardır. Birincisi açıkça metaverse’ün ne olduğuyla ilgili. İkincisi, daha pratik, metaverse’ün olanakları nelerdir? İlkini cevaplamak kolaydır. Metaverse, bugün anladığımız şekliyle, sanal gerçeklik gibi teknolojiler tarafından desteklenen üç boyutlu sanal dünyalardan oluşan bir ağdan oluşur. Amacı, fiziksel dünya ile bu yeni dijital gerçeklik arasındaki farkları azaltmaktır.

Ancak vaatlerin ötesinde, Microsoft, Sony, Facebook (Meta), Tencent veya Epic Games metaverse ile neden ilgileniyor? Metaverse gelecekte bize ne sunacak? Verilen sözler tutulursa önümüzdeki yıllarda en devrimsel yeniliklerden biri olmak için ne gibi uygulamalara sahip olacak? Prensip olarak, pratik olarak herhangi bir mevcut sektör metaverse’den daha fazla veya daha az ölçüde yararlanabilir.

Metaverse’ün kullanım alanlarının bir listesi: dijital alışveriş ve ticaret, sanal çalışma alanları, para birimleri ve dijital para birimleri, sosyal ağlar, video oyunları, büyük olaylar, insanlar veya makineler arasındaki etkileşim, sanal altyapılar… Ve şimdi, Metaverse’ün kendisinden çok şey vereceği dört alana bakalım.

Metaverse ve sağlık olasılıkları

Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik, metaverse ile doğrudan ilişkili iki teknolojidir. Metaverse’ün amacı, fiziksel ve dijital arasında neredeyse hiçbir farkın olmadığı etkileşimli ve sürükleyici sanal dünyalar yaratmaktır. Ve burada sanal gerçeklik vakaları ve artırılmış gerçeklik gözlükleri önemli bir rol oynuyor.

Tam da tıp veya sağlık gibi sektörlerde bu teknolojilerin söyleyecek çok şeyi var. Yeni başlayanlar için artırılmış gerçeklik gözlükleri, ameliyatların daha fazla hassasiyet elde etmesine yardımcı olabilir. Hem operasyondan önce (taramalar, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme) hem de operasyon sırasında.

Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik cihazları, giyilebilir cihazlarla birlikte hastalara ve sağlıkçılara sıcaklık, kalp atış hızı, kan basıncı veya kandaki oksijen miktarı gibi gerçek zamanlı hasta verilerini göstermeye yardımcı olabilir. Hayatlarımızı daha kolay, daha uzun ve kaliteli hale getirmek için fiziksel dünyayı sanal dünyayla birleştirir.

Metaverse ve e-ticaret

Bir kıyafet deneyin, hayalinizdeki evi ziyaret edin, bir sonraki tatilinizde kalacağınız otelin olanaklarını görün ya da bir spor etkinliğine evden çıkmadan ama oradaymış gibi katılın. Bunlar, e-ticaret söz konusu olduğunda fiziksel dünyayı sanal dünyayla birleştirerek Metaverse’ün neler sunabileceğine dair birkaç örnektir.

Fiziksel dünyada olanı sanal olarak çoğaltabileceğimiz, kullanıcıya bu unsurlar kilometrelerce uzakta olsa ve kıyafet deneme ya da bakma fırsatı olmasa bile etkileşime girme imkanı sunabilir.

Bugünlerde kendimizi fotoğraf veya tanıtım videosu görmekle sınırlandırmalıyız, ancak metaverse’de bir ürünle satın almadan önce çeşitli düzeylerde etkileşim kurma olanağına sahip olacağız. Önünüzde olmasıyla aynı olmayacak, ancak farklılıklar minimum olacak. Ve her şeyin dijital olması ve gerçek dünyaya entegre edemeyeceğimiz bilgilerle geliştirilip zenginleştirilebilme avantajlarıyla.

Eğitimde metaverse olanakları

Herkesin çok çaba sarf etmesini gerektirse de, metaverse için eğitim içeriği oluşturmak, geleceğin eğitiminin görsel-işitsel kaynakların avantajlarıyla herkese ulaşmasını sağlayacaktır.

Eğlence endüstrisinin stratejilerini kullanarak, sanal gerçekliğin vaat ettiği birçok olanak sayesinde, metaverse içindeki ve dışındaki herkes için bilginin yayılmasını keyifli ve eğlenceli bir deneyim haline getirebiliriz. Pek çok örnek var ve hepsi aynı amaca hizmet ediyor: mevcut en iyi araçlarla mümkün olduğunca iyi öğretmek.

Sanal ofis konseptinde olduğu gibi, Metaverse’ün imkanlarıyla sanal sınıfa ne kadar zaman ayırdığımızı, yüz yüze sınıflar ve mevcut öğretim yöntemleriyle uyumlu hale getirdiğimizi göreceğiz. Ya da başka bir deyişle, eğitim merkezinin içinde ve dışında fiziksel ve sanal arasındaki dengeyi bulmak zor olacaktır.

Profesyonel alanlar

Bugün metaverse, sosyalleşmek, büyük etkinliklere katılmak ve temelde diğer rakiplere karşı oynamak için bir yer olarak görülüyor. Ancak metaverse’de çalışmak için de yer var. Ve Microsoft’un üzerinde çalıştığı projelerde bu ana tema başı çekiyor.

Bir yandan metaverse, buluşacakları sanal bir alan olabilir. Farklı yerlerden ve ofislerden çalışanlar avatarlarıyla dijital olarak etkileşime girebilir, bilgi alışverişinde bulunabilir vb. Bu seçenek kötüye kullanılmamalıdır, ancak mevcut video görüşmelerine yapılan telefon görüşmelerine göre bir gelişmedir.

Ancak, uzaktan çalışma için metaverse kullanımının ötesinde, çalışanların teleeğitimi için de iyi bir çözüm olabilir. Tamamlayıcı veya iş geliştirme olarak her türlü kurs, atölye çalışması veya eğitim gibi stajlar, geleneksel yöntemlerle veya daha yenilikçi metodolojiler kullanılarak gerçekleştirilebilir.

Sektörlere bağlı olarak, günlük uygulamaları en optimal şekilde ele almak veya özel durumlara en hızlı şekilde tepki vermek için simülasyonlar, tatbikatlar veya uygulamalar gerçekleştirilebilir. Eyleme geçirilebilir sonuçlar çıkarmak için izlemesi daha kolay bir şekilde görevlerini daha iyi yürütmeleri için ekipleri veya departmanları “eğitme” yöntemi olarak kullanılabilir.