Metaverse kimin kim kurdu?

Burada metaverse, orada metaverse. Çeşitli vesilelerle yorumladığım gibi, metaverse kavramı, az çok sürükleyici etkileşimli deneyimler sunan bir dizi sanal dünyayı kapsar. Orta ve uzun vadede sunduğu iş olanakları nedeniyle herkes metaverse’den bahsediyor. Ancak bu yazı itibariyle, metaverse yapım aşamasındadır.

Bir yandan, İnternet’teki büyük isimler metaverse’e katılmaya ilgi gösterdi. Ve bu sanal dünyalara katılmak için yatırım yapıyor ve teknoloji geliştiriyorlar. Facebook (şimdi Meta), Microsoft, Google, Apple, NVIDIA, Epic Games ve daha sonra detaylandıracağım daha fazla şirketin isimleri öne çıkıyor. Ve şu anda, yeni katılımcılar metaverse’ün parçası olan etkileşimli sanal dünyalar yaratmanın ilk adımlarını atıyorlar. Bu, Roblox, Decentraland veya Axie Infinity’nin durumudur.

Bu nedenle, metaverse’e katılmakla ilgilenen çok sayıda şirket varken, soru açıktır. Metaverse’ü kim yönetiyor? Yönetmeliği veya mevcut düzenlemeleri bir kenara bırakırsak, asıl soru şu ki, metaverse’de kim veya kimler hüküm sürüyor? Tek bir cevap yok, ancak birkaç isim verebilir ve metaverse olarak bilinen şeydeki rollerini açıklayabiliriz.

Metaverse’e ilk ulaşan

Zaten var olanla başlıyoruz. Roblox, Fortnite veya Minecraft gibi isimler, dünyanın her yerinden milyonlarca oyuncunun katıldığı çevrimiçi video oyunları oldukları için çok popülerdir. Bu oyunlarda işbirliği içinde veya diğer katılımcılara karşı oynayabilir, aynı zamanda onlarla etkileşime girebilir, hatta kendi oyun alanlarınızı veya aktivitelerinizi oluşturabilirsiniz. Ve onları metaverse’ün bir parçası olarak görenler var.

Artırılmış gerçeklik gözlüğü veya sanal gerçeklik gözlüğü takmanız gerekmeyebilir, ancak yukarıda bahsedilen üç sanal dünya, metaverse olarak düşündüğümüz özelliklerin çoğunu karşılar. Roblox, platformuna (Robucks) ve NFT öğelerine sanal para birimi ekledi. Fortnite şimdilik bu tür bir unsuru içermiyor, ancak ana şirketi Epic Games, yıldız oyunu Fortnite aracılığıyla metaverse’e girmek için 2 milyar dolar yatırım yaptı. Üçüncüsü, Minecraft, metaverse için teknolojiler oluşturmak için para ve çaba harcayan Microsoft’a aittir.

Ama bugün metaverse hakkında konuşursak, büyük isimler The Sandbox, Decentraland, Upland veya Axie Infinity. Şu an için internet devlerinden bağımsız olarak, belirteçleri, NFT’leri, kripto cüzdanları ve diğer blok zinciri unsurlarını içeren sanal dünyalar yarattılar. Ama daha birçokları var, hepsi yeni kurulan şirketler tarafından geliştirildi ve büyük şirketlerden bağımsız. HyperVerse, Star Atlas, Matrix World, Somnium Space, Cryptovoxels veya Substrata gibi isimler öne çıkıyor.

Sadece bu aktörlerin ve metaverse ile ilgilenen birçok yatırımcının katılımıyla, 2021 yılında metaverse’de neredeyse 39 milyar dolar hareket etti. Ve bu yıl tahminler rakamı 47,48 milyara çıkarıyor.

Metaverse’de büyük yatırımcılar

Yukarıda bahsedilen isimler mevcut metaverse’de öne çıkarsa, gelecekte mevcut internete zaten hakim olan isimler bulacağız. Dev Facebook, metaverse’de tercih edilen bir yer kazanmak amacıyla adını tam olarak Meta olarak değiştirdi. Ve bu zaten Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi olarak sosyal ağların kralı. Ama dahası var. Microsoft, Microsoft Teams veya Hololens gözlükleri gibi ürünlerini entegre edeceği kendi sanal dünyası Mesh üzerinde çalışıyor. Apple ve Google bile sanal gerçeklik gözlükleri üzerinde kendi başlarına çalışıyorlar.

Video oyun endüstrisi de metaverse ile ilgilendi. Başlangıç ​​olarak, daha önce bahsettiğim bir isim, Epic Games. Video oyunu devi, kendi para birimine sahip sanal bir dünyaya dayanan çevrimiçi bir oyun olan Fortnite’ı zaten kullanıyor. Er ya da geç, NFT’leri ve belirteçleri içerecektir. Ancak, Pokémon Go ile tanınan ve kendi sanal dünyasına 300 milyon dolar yatırım yapan Niantic gibi başkaları da var. GPU üretmesiyle tanınan NVIDIA şirketi de sürükleyici 3D deneyimler sağlayan bir teknoloji üzerinde çalışıyor.

Bir başka büyük isim de Unity‘nin sahibi olan Unity Software. Bu oyun motoru, tüm platformlar ve sanal dünyalar için video oyunları oluşturmanıza olanak tanır. Tam olarak, 2021’in sonunda, VFX konusunda uzmanlaşmış ve Unity’nin metaverse için önemli bir teknoloji olan 3D’yi gerçek zamanlı olarak geliştirmesine yardımcı olacak teknolojilere sahip Weta Digital adlı bir şirketi satın aldı.

Kısacası, metaverse’ün tek bir sahibi yoktur. Kime sorsanız, her zaman birkaç isim çıkıyor, yeni veya eski şirketler bu büyük projeye katıldıkça büyüyen bir liste. Halihazırda ziyaret edebileceğiniz sanal dünyalar, henüz gelmemiş olanlar ve geliştirilmekte olan teknolojiler arasında, metaverse’ün geleceği, şu anda internette var olan konsantrasyondan uzak, birçok el ile geliştirilmektedir. Amazon, Google, Meta (Facebook), Microsoft ve Apple’ın etki alanı. Eski formüllerin tekrarlanıp tekrarlanmayacağını ya da aralarından seçim yapabileceğimiz olasılıklarla dolu bir metaverse’ün tadını çıkaracağımızı göreceğiz.