Akıllı kontakt lens nedir?

Teknolojinin bizi şaşırtmaktan asla vazgeçemeyeceği ve bazı gelişmelerin bilimkurgunun sınırlarını aştığı bir gerçek. Geçtiğimiz günlerde Las Vegas’ta sektördeki yeniliklerin sunulduğu bir etkinlik olan CES 2022 (Consumer Electronics Show) düzenlendi. Etkinlikte, umut verici bir yenilik olan, yani akıllı kontakt lens tanıtıldı.

Akıllı lens nedir?

Kaliforniyalı şirket Mojo Vision, Mojo Lens adlı prototip bir akıllı kontakt lensi piyasaya sürmek üzere. Dünyanın en gelişmiş artırılmış gerçeklik teknolojisine sahip olacak. Bu nedenle teknoloji dünyasında öncü bir cihazdır.

Bu akıllı lensler, gerçek dünyadaki bilgileri üst üste bindirebilecek. Kullanıcı, gözlerinden kontrol edebileceği dinamik bir ekrana erişebilecek.

Şimdi ise bu gözlüğün yaratıcıları, ekranda en gelişmiş donanım yeniliklerine sahip olacaklarını iddia ediyorlar. Ayrıca akıllı telefonlara benzer işlevler sunacak, ancak eller serbest bir sistemle gelecek. Dolayısıyla bu deneyimin cep telefonlarını ortadan kaldırması mümkün.

Ürün henüz tam olarak geliştirilmemiş olsa da şu ana kadar işlevlerinden birinin kullanıcıya veriyi kesintiye uğratmadan sunmak olduğu biliniyor. Örneğin, bir kişi bir koşuya çıkarsa, büyük olasılıkla kaç kilometre katettiklerini görmek için bir cihazı kontrol edecek ve bu da faaliyetlerini kesintiye uğratacaktır. Bu akıllı lensin yeniliği, bu verileri gerçek zamanlı olarak sağlamaktır. Bunu, eller serbest çalışma ile gerçek dünyadaki bilgileri üst üste bindirerek yapar.

Mojo Lens’in özellikleri

Mojo Vision şirketine göre, Mojo Lens’in öne çıkan özellikleri şunlardır:

  • Lensler, bir kum tanesi büyüklüğünde yerleşik bir mikro LED ekrana sahiptir. En son teknolojiye sahip akıllı sensörler entegre edilecek.
  • Mojo Lens, gerçek dünyadaki dijital bilgilerin üst üste bindirilmesine ek olarak görüşü de düzeltir. Makula dejenerasyonu veya retinitis pigmentosa olan kişilerde bile. Bu nedenle, bu akıllı kontakt lens gelişmiş fonksiyonel görüş sağlayabildiği için cerrahi gibi invaziv prosedürler gerekli olmayacaktır.
  • Mojo Lens, kullanıcının faaliyetlerini anlayan akıllı bir yazılıma sahiptir. Bu anlamda sizi rahatsız etmeden veya dikkatinizi dağıtmadan faydalı bilgiler sunacaktır.

Ek olarak, kullanıcının verilerini güvenli ve gizli tutmasını sağlayacak bir Görünmez Bilgi İşlem platformuna sahip olacak. Mojo Vision şirketine göre bu kavram, bir cihaza ihtiyaç duymadan bağlantıda kalabilmeyi ifade ediyor. Bu, kullanıcı için bir olasılık kapısı açar, çünkü bilgiyi nereye giderse gitsin dinamik ve özgür bir şekilde alabilir. Aynı zamanda insanlarla, teknolojiyle ve faaliyet gösterdiğiniz ortamla olan etkileşimlerinizi geliştirir.

mojo lens
Fotoğraf lisansı: Mojo Vision

Öte yandan Mojo Vision şirketi yakın zamanda Adidas gibi büyük fitness markalarıyla ortaklık kurdu. Bu nedenle teknolojisinin bir kısmı, gerçek zamanlı olarak fiziksel performans verilerine erişime odaklanacaktır. Kullanıcı tam fiziksel aktivitedeyken bile.

Mojo Lens’in amacı, dünyaya bilinçli bir vizyon sunmaktır. Teknolojisi, kullanıcıya gerçekliğini doyurmadan veri sağlamak için tasarlanmıştır. Örneğin, bir koşuya çıkarsanız, lensler size mevcut parkurları gösterecektir. Bir sohbete veri eklemek istiyorsanız, lensler bu araştırmayı yapabilir. Tüm bunlar, bir cihazı tutmak veya bir ekrana bakmak gibi etkinliği kesintiye uğratmadan olur.

Bu nedenle, kullanıcıları, günlük kararlarını vermek için ihtiyaç duydukları bilgileri, yürüttükleri aktiviteyi kesintiye uğratmadan parmaklarının ucunda bulabilirler.

Mojo Vision şirketi henüz bir lansman tarihi açıklamamış olsa da gerçek şu ki bu akıllı kontakt lensin gelişi göründüğünden daha yakın. Ve bununla birlikte, teknoloji dünyasında ve bilgi ile gerçek zamanlı olarak nasıl etkileşime geçebileceğimizde büyük bir adım.