Programcı bilgisayarı nasıl olmalı

Programlama yapmak için hangi bilgisayarı satın alacağınızı bilmek ister misiniz? Bu yazımızda, yaptığınız programlama türüne göre göz önünde bulundurmanızı önerdiğimiz özelliklerin neler olduğunu inceleyeceğiz. Tavsiyemizle, mümkün olan en iyi satın alma işlemini yapmak için net önceliklere sahip olacaksınız.

Programlama türüne göre bilgisayar önerisi

Temel bir uygulamayı programlamak için alınacak bilgisayar ile çok ciddi bir şeyi programlamak için alınacak bilgisayar aynı olmaz. Programcıların performans konusunda aynı talepleri yoktur ve bu nedenle dikkate alınması gereken ilk şey budur. Bunları üç türe ayırabiliriz:

  • Yeni başlayan programcılar veya öğrenciler. Her şeyden biraz yapacaklar, her türlü teknolojiyle çalışacaklar, bu yüzden talepleri değişecek. Ancak, genellikle oldukça küçük kod ve veri ölçekleriyle çalışacaklardır.
  • Ortalama programcı. Oldukça büyük kod parçalarıyla saatlerce çalışacak ve büyük derlemeler yapmak zorunda kalacaksınız. Bununla birlikte, performanstan çok kullanım kolaylığına odaklanacak bu tür programcılar için herhangi bir düzgün modern bilgisayar yeterlidir.
  • AI / Makine öğrenimi. Burada daha deneyimli bir programcıdan değil, karmaşık yapay zeka modellerini eğitmek için bilgisayarına ihtiyaç duyan birinden bahsediyoruz. Bu, öğrencileri de kapsayabilir, ancak daha çok bu alanla ilgili kendi projeleri olanlar veya eğitimcileri için.

Bu yazıda, üçüncü grubun hesaplama gücü için oldukça özel ihtiyaçları olduğu için ilk iki gruba odaklanacağız. GPU hızlandırmalı modelleri eğitirseniz, çok fazla belleğe sahip çok güçlü bir ekran kartına ihtiyacınız olacak ve zaten profesyonel ekran kartlarından (Quadro / FirePro) veya çok üst düzey (RTX 3090 Ti) bahsetmemize neden olacak.

Ayrıca, birçok kişi çok daha güçlü sunuculara ve hatta süper bilgisayarlara erişimleri olacağından, bu tür bir görev için kendi bilgisayarını bile kullanmayacaktır.

Programcı için dizüstü mü masaüstü mü doğru tercih?

Bu konuda en çok tekrarlanan sorulardan biri, bir dizüstü bilgisayar mı yoksa masaüstü bilgisayar mı aramamız gerektiğidir. Programlama yapmak için ne tür bir bilgisayar satın alacağınızı kesin olarak söyleyemeyiz, çünkü bu büyük ölçüde ihtiyaçlarınıza bağlıdır.

Genel olarak, dizüstü bilgisayarlar öğrenciler ve çalışmak için bilgisayarı yanlarına alması gerekenler için idealdir ve masaüstü bilgisayarlar daha fazla performans gerekiyorsa ve bilgisayar diğer görevler (oyun oynamak gibi) için kullanılacaksa en iyisidir.

Programcı bilgisayarının özellikleri nasıl olmalı?

Şimdi programlama yapmak için aradığınız bilgisayarın karşılamasını önerdiğimiz bir dizi özelliği göreceğiz. Bilgisayar donanımına odaklanacağız.

İşlemci, RAM ve ekran kartı

Daha önce de belirttiğimiz gibi, normal bir programlama bilgisayarı aşırı güçlü bir işlemciye ihtiyaç duymaz. En az 4 çekirdekli modern bir CPU fazlasıyla yeterli olabilir, ancak bunun yerine 6 çekirdek öneriyoruz. En önemli şey, modern olması, böylece iyi bir IPC’ye ve uygulanan tüm teknolojik gelişmelere sahip olmasıdır.

RAM belleğe gelince, programlama yaparken aynı anda birden fazla uygulama kullanıyorsanız belirleyici olabilecek bir şeye zaten giriyoruz. Genel öneri minimum olarak 16 GB’dir, ancak gerçekten fazlasıyla yeterli olmasını istiyorsanız 32 GB’ı öneriyoruz.

Son olarak, daha önce açıkladığımız gibi GPU hızlandırmalı uygulamalarla çalışmadığınız veya bilgisayarla oyun da oynamayacaksanız, iyi bir ekran kartına sahip olmanıza gerek yoktur. Bu durumda, tümleşik ekran kartı ile işlemci kullanmak yeterli olacaktır. Bir masaüstü bilgisayar satın alıyorsanız, entegre ekran kartına sahip olduğunuzdan emin olun.

Depolama

Depolama söz konusu olduğunda, bu günlerde SSD olmadan hiçbir yere gidilmemeli. Programlama veya herhangi bir şey için hangi bilgisayarı satın alacağınızın bir önemi yok, ana depolama olarak bir katı hal sürücünüz olması gerekir.

Kapasiteye gelince, özellikle birkaç işletim sistemi kuracaksanız, yaklaşık 500 GB SSD’nin olmasını öneririz. Değilse, yaklaşık 250 GB fazlasıyla yeterlidir.

Son olarak, özellikle PC bir masaüstü ise (dizüstü bilgisayarlarda genellikle bir tane bulunur) SSD M.2 NVMe tipini kullanmaya çalışın. Bu tür hızlı SSD’ler, çok büyük bir yapı oluştururken (örneğin, Android uygulaması oluştururken) çok yardımcı olabilir.

Ekran

Ekran belki de en önemlisidir, eğer programlama yapmak için hangi bilgisayarı alacağınızı düşünüyorsanız, elbette her gün ona bakarak saatler geçireceksiniz.

İster dizüstü ister masaüstü olsun, ekranı kötü olan bir bilgisayar satın alamazsınız, bu nedenle en az 1080p (1920×1080), tercihen daha yüksek çözünürlük ve IPS paneli (veya masaüstü monitör ise VA da geçerlidir) olduğuna dikkat etmelisiniz.

Bunun tersi, yani alınmaması gereken, düşük çözünürlüklü bir ekran (örneğin 1366×768) ve düşük kaliteli bir panel (TN) olacaktır. Ekranı saatlerce rahat bir şekilde kullanabilmelisiniz, çözünürlüğünüz düşükse yazıyı kötü görürsünüz ve ekranda daha az yer kalır, panel kalitesi düşükse görüntü koyu ve gri olur.

Flicker Free gibi göz yorgunluğunu önleyecek teknolojilere ve parlaklığın en az 250 nit olup olmadığına bakın. Bir laptop alıp açık havada kullanacaksanız 400+ nit ideal.

Gerekli çevre birimleri

Nasıl ekrana bakarak saatler geçirecekseniz, aynı zamanda sürekli yazı yazacak ve fareyi kullanacaksınız. Bir dizüstü bilgisayarda çok az şey yapabiliriz (her zaman harici bir klavye veya fare kullanabilseniz de), ancak masaüstünde kaliteli bir klavye satın almanız önerilir.

Birçoğu için mekanik bir klavye olması gerekecek. Her ne kadar ciklet formatlı membran klavyeler de olsa.