LoRaWAN teknolojisi nedir?

IoT (Türkçe’de Nesnelerin İnterneti) cihazları ve bunların LoRaWAN bağlantı protokolü dünyanın her köşesine yayılmaya devam ediyor. Şimdiye kadar, 7 milyardan fazla bağlı IoT cihazından bahsediyoruz. Aynı şekilde 2030 yılında 25,4 milyar daha fazla cihazın olması bekleniyor.

Ancak bunların çoğu, geleneksel bağlantı ağlarından yoksun kırsal veya uzak konumlardadır. LoRaWAN’ın ne olduğunu ve nasıl uygulanacağını açıklıyoruz, her türlü cihazın çok uzak mesafelerde internete bağlanmasına izin veriyor.

LoRaWAN nedir ve ne içindir?

LoRa, Long Range veya uzun menzil teriminden gelir. Bu şekilde LoRaWAN, cihazların internete çok uzak mesafelerde bağlanmasına izin veren düşük güçlü, uzun menzilli bir radyo frekansı protokolüdür. Bunun gibi LPWAN tipi ağlarda dikkate değer bir şey.

Tanıtılan onlarca yeni kullanım durumu ve uzun pil ömrü (5 yıla kadar) sayesinde bu ağın düşük bakım maliyetleri, Nesnelerin İnterneti ağ ekosistemindeki çeşitli sorunları etkin bir şekilde çözmeye geldi.

Vurgulanması gereken bir husus, lisanssız bir ISM radyo bandında çalıştığı için açık standardıdır. Bu, herkesin kendi ağını kurmasını ve yönetmesini kolaylaştırır. Sonuç olarak, birçok telekomünikasyon operatörü bu protokolü bir teknoloji olarak benimsemekte ve hizmetle birlikte bağlantı sağlamaktadır.

LoRa ve LoRaWAN arasındaki fark nedir?

Temelde bunlar birbirini tamamlayan iki teknolojidir. LoRa, yaygın olarak kullanılan WiFi, Bluetooth veya LTE’ye benzer bir kablosuz teknolojidir. Bununla birlikte, önemli bir noktaya sahiptir: yüksek bant genişliği ile veri sağlayamaması. Buna rağmen, sensörleri ve izleme cihazlarını kablosuz olarak buluta bağlamak için LoRa’yı kullanabiliriz.

LoRaWAN, noktadan çok noktaya bir ağ protokolüdür. Yani, bazı ağ katmanı bileşenlerine sahip bir orta erişim denetimi (MAC) katmanı protokolüdür. Bu tamamen çift yönlüdür ve LoRa düğümleri için pil ömrünü ve hizmet kalitesini iyileştirmek için LoRa özelliklerinden yararlanır.

Özünde, LoRa, LoRaWAN’ın bir parçası olarak kabul edilir. Ancak, eskisini onsuz kullanma olasılığı vardır.

LoRaWAN nasıl çalışır?

En temel düzeyde, LoRaWAN gibi radyo protokolleri basittir. Yıldız ağlarının konuşma şekli, tıpkı bir öğretmen ve sınıftaki öğrencileri gibi çalışır.

Gerçekte, ağ geçidi veya “öğretmen”, “sınıf” olarak adlandırılan uç düğümlerle konuşur ve bunun tersi de geçerlidir. Bu iletişim, asimetrik bir ilişkidir. Sınıftaki öğrenciler öğretmenle aynı anda iletişim kurmaya çalışabilirler. Ancak öğretmen onları aynı anda duyamaz veya anlayamaz.

Bu uzun menzilli protokol, farklı düğümlerin Ağ Geçidi ile iletişim kurduğu bir mimariyi bu şekilde kullanır. Sırayla, bu, şifrelenmiş verileri geleneksel bir biçime çevirir veya ara bağlantıya izin veren ağ yöneticisine gönderir.

LoRaWAN’ın avantajları

Bu protokol kapsamında yönetilen IoT teknolojilerinin geliştirilmesi kapsamındaki bazı avantajlar şunlardır:

  • Uzun menzil ve kapsama alanı: Başka hiçbir iletişim protokolünün olmadığı kadar 15 kilometreye kadar ulaşabilir.
  • Düşük Güç: Ultra düşük güçlü radyolar sunarak, tek bir şarjla on yıl veya daha fazla dayanması gereken cihazlar için idealdir.
  • Düşük maliyetli donanım: Uç cihaz telsizleri ve genel olarak altyapıları, diğer ağlara kıyasla çok düşük maliyetlidir. Ayrıca ağ geçitleri gibi altyapıların çeşitli açık kaynaklı versiyonları oluşturulmakta ve bu da maliyetleri daha da azaltmaktadır.
  • Yüksek Kapasite: Tek bir ağ geçidi binlerce IoT uç nokta cihazını birbirine bağlayabilir.

LoRaWAN kullanım alanları

IoT’yi destekleyen bir teknoloji olarak sayısız örnek var, ancak bunlardan bazılarını sunuyoruz:

  • Aşı soğuk zincirinin izlenmesi. LoRaWAN sensörleri, aşıların nakliye sırasında doğru sıcaklıklarda tutulmasını sağlamak için kullanılır.
  • Akıllı çiftlikler. Gerçek zamanlı mahsul toprak nemi bilgisi ve optimize edilmiş sulama programı, su kullanımını %30’a kadar azaltır.
  • Su tasarrufu. Bir şehrin su şebekesindeki sızıntıların daha hızlı tespiti ve onarımı.

Şirketler, daha verimli bir uygulamaya izin veren protokollerle birlikte IoT teknolojilerini uygulamanın faydalarını anlıyor. Ayrıca, kullanımı sayesinde maliyetler düşürülür ve LoRaWAN’ı daha önce görülmemiş seviyelere taşımaya devam edecek olan uygulama çeşitliliği artar.