İşletim sistemi olmayan bilgisayar alınır mı?

İşletim sistemi olmayan bilgisayarlar, son zamanlarda Windows işletim sistemi önceden yüklenmiş olarak veya diğer işletim sistemleriyle birlikte gelenler kadar piyasada yaygın hale geldiler. Giderek daha fazla marka ve model ürünlerini bu yöntemle satmaya başlıyor. Ancak, bu bilgisayarlardan birini işletim sistemi olmadan satın alıp almamakta tereddüt ediyorsanız, bilmeniz gereken her şey burada.

İşletim sistemi olmayan bir bilgisayarın avantajları

İşletim sistemi olmayan bir bilgisayar satın almanın avantajlarından bazıları şunlardır:

 • Daha ucuz: İşletim sistemi olmayan bilgisayarlar, aynı modele kıyasla genellikle daha ucuzdur. Bunun nedeni, işletim sisteminin lisansını (ücretli ise) ve ayrıca bu işletim sistemlerini bilgisayarlara kurmak için gerekli olan işçilikten tasarruf edilmesidir. Bu nedenle, iyi ve daha ucuz bir şey arıyorsanız, bu iyi bir seçim olabilir.
 • İleri düzey kullanıcılar için en iyisi: Kurdukları işletim sistemini seçebildikleri için onlar için en iyisidir. Örneğin, bir işletim sisteminin Pro veya Server sürümünü seçmek, bölümlemeyi beğeninize göre yapılandırmak, herhangi bir uyumluluk sorunu için 64 bit yerine 32 bit sürümünü yüklemek vb. Ayrıca ücretini ödediğiniz başka bir işletim sistemi lisansınız varsa, ekipman fiyatına dahil olan OEM lisansı için tekrar ödeme yapmak zorunda kalmayacaksınız.
 • Bloatware yok: İşletim sistemi önceden yüklenmiş olan birçok bilgisayar, yalnızca işletim sistemini ve sürücüleri yüklemekle kalmaz, aynı zamanda bilgisayarı satan şirketin veya üçüncü şahısların ek yazılımlarını da yükler. Bu programlar bazen can sıkıcıdır, sabit sürücünüzde yer kaplar ve oldukça müdahaleci kodlar içerebilir. Bazı durumlarda kötü amaçlı yazılımlar bile tespit edildi ve bunlar, sistemde önceden yüklenmiş olarak geldikleri için genellikle oldukça kalıcıdır ve kaldırılması zordur ve sistemi geri yükleseniz bile yine orada olacaktır.
 • Özgürlük: İşletim sistemi olmayan bilgisayarların sağladığı özgürlüğü unutmamalıyız, çünkü istediğinizi herhangi bir bağlantı olmadan seçmenize izin verir. Örneğin, bu özellikle Windows dışındaki işletim sistemlerini kullanan, bu sistem için ödeme yapmak zorunda olmayan ve ardından GNU/Linux, Solaris, FreeBSD, Android x86 veya herhangi bir şeyi kurmak için ilk gün eski sistemi kaldıran kişiler için iyidir.

Bu bölümü bitirmeden önce, işletim sistemi olmayan ile FreeOS ve FreeDOS arasında bir ayrım yapmak istiyorum. Bunlar farklı kavramlardır:

 • İşletim Sistemi Olmayan: Bu, birçok marka bilgisayar üreticisi tarafından bilgisayarda herhangi bir işletim sistemi bulunmayan bilgisayarları belirtmek için kullanılan etikettir, bu nedenle kullanmak istiyorsanız ilk günden sıfırdan yüklemeniz gerekir.
 • Free OS: Genellikle ücretsiz işletim sistemlerine atıfta bulunurlar. Örneğin, bazı ASUS’lar genellikle bırakabileceğiniz veya başka bir işletim sistemiyle değiştirebileceğiniz temel ve ücretsiz bir Linux dağıtımı kurar.
 • FreeDOS: Komut satırı arayüzünden çok temel işlemleri gerçekleştirebileceğiniz ücretsiz ve açık kaynaklı DOS tipi bir işletim sistemidir, ancak yalnızca bilgisayara komut verecek işletim sistemi kurulurken mevcuttur.

İşletim sistemi olmayan bir bilgisayarın dezavantajları

Son olarak, işletim sistemi olmayan bu tür bilgisayarların dezavantajlarını vurgulamak da önemlidir:

 • İlk Kullanım: Ekipmanı satın aldığınızda hemen kullanamayacaksınız, ancak işlevsel hale getirmek için bir dizi önceki görevi yerine getirmeniz gerekecek.
 • Çalışma gerektirir: Üzerinde işletim sistemini kurabilmek ve her şeyi kullanıma hazır hale getirebilmek için daha fazla zaman harcamanız ve üzerinde çalışmanız gerekir. Bu, işletim sistemini kullanacağınız sürücüler ve yazılımlarla hazırlamak için en az birkaç saat harcamak anlamına gelir.
 • OEM lisansları: Bazen bu bilgisayarların fiyatına dahil olan OEM lisansları, işletim sistemi için kendi başınıza bir lisans satın almaktan genellikle daha ucuzdur. Bu nedenle, Windows kuracaksanız ve henüz bir lisansınız yoksa, belki de en iyi seçenek, işletim sistemi önceden yüklenmiş bir ürün satın almaktır.
 • Yeni başlayanlar için uygun değil: çünkü biçimlendirmek, sabit disk bölümleri oluşturmak ve işletim sisteminin yanı sıra sürücülerin kurulumu için bazı temel bilgilere ihtiyacınız var.
 • Kurtarma sistemi yok: Birçok bilgisayar üreticisi, işletim sistemini kendiniz kurarsanız sahip olamayacağınız kurtarma yazılımına sahip gizli bir bölüm içerir. Bu bölüm ve içeriği, işletim sistemi çökerse veya ona bir şey olursa fabrika ayarlarını geri yüklemek için kullanılır. Bu, birçokları için huzur ve rahatlık getirebilir. Ancak sistemi önceden kurmadığınız için bu hizmete de sahip olmayacaksınız, bu nedenle uygun güvenlik ve kurtarma önlemlerini kendiniz uygulamanız gerekecek.