Güç kaynağı nasıl seçilir?

Bir bilgisayarda güç kaynağı kesinlikle hayati bir donanım parçasıdır. Bu yazıda, PC’niz için bir güç kaynağını (PSU olarak da adlandırılır) kolayca ve etkili bir şekilde seçebilmeniz için size 5 ipucu vereceğiz. Bu yüzden tereddüt etmeyin ve bu ipuçlarından yararlanmak için okumaya devam edin.

Bilgisayarınız için bir güç kaynağı seçmek aceleye alınmaması bir şeydir, çünkü çalışması için gerçekten önemli bir bileşendir. Bir güç kaynağı arızası durumunda, bu bileşen PC’nin diğer bölümlerine gerekli enerjiyi getirmekle görevli olduğundan, bilgisayarın geri kalanı çalışmayacaktır. Her anlamda, bilgisayarın kalbi, kesinlikle hayati bir parçadır.

Bu nedenle, ucuz bir güç kaynağı seçmekten kaçınmalıyız. Herhangi bir güç kaynağının başarısız olabileceğini, ancak düşük kaliteli olanların “öldürebileceğini” ve bilgisayarınızın diğer bileşenlerine zarar verebileceğini unutmayın.

Ek olarak, kötü bir güç kaynağı başka büyük problemler anlamına gelir: üstünde yazan gücü desteklemeyebilirler ve güçlü GPU’larla probleme neden olurlar, verimlilikleri düşük olacağı için çok fazla enerji israf ederler, bir üretici garantisine sahip olmazlar ve diğer problemler. Öyleyse, bilgisayarınızın güç kaynağını seçmek için 5 önemli ipucunu görelim.

Bilgisayarınız için doğru güç kaynağını seçmenin 5 anahtarı

Bu 5 ipucu başlamadan önce, her kaynağın her kasa için geçerli olmadığı için farklı güç kaynağı formatları, yani farklı standartlaştırılmış boyutlar olduğunu hatırlatırız. Vakaların %99’unda ATX biçimli bir güç kaynağı gereklidir. Aynı şekilde piyasadaki hemen hemen tüm kaynaklar ATX’tir. Eğer güç kaynağı ATX değilse açıkça belirtilmiş olduğunu göreceksiniz. Yine de, bu formatı destekleyip desteklemediğini görmek için monte edeceğiniz kasanın özelliklerini kontrol edin. Küçük kutularda normalde desteklenen format SFX’tir.

1. Maksimum bütçeyi analiz edin

Harcamaya hazır olduğumuz maksimum bütçeyi analiz etmezsek, bir bilgisayar güç kaynağı seçmek için hiçbir tavsiye mantıklı değildir. Mağazalardan güç kaynağı satın almadan önce bir fiyat aralığı belirlemek çok önemlidir.

Güç kaynağı için maksimum bütçe, tüm sisteme ne kadar harcamak istediğinize göre karar verebileceğiniz bir şeydir. Eğer PC zaten kurulu ise bilgisayara verdiğiniz değere göre değişir ama size aktarmaya çalıştığımız şey çok fazla harcamanıza gerek yok ama az da harcamamalısınız.

2. Güç, ne çok fazla ne de çok az olsun

Güç, güç kaynağının bir diğer önemli verisidir. Kaynağın bildirdiği watt veya W ile ilgilidir ve temel olarak kaynağın bileşenlerimize güç sağlamak için sahip olduğu maksimum kapasiteyi ifade eder. Elektrik düzeyinde güç, belirli bir andaki enerjiyi, yani birim zamandaki enerjiyi ölçen bir büyüklüktür.

Başka bir deyişle: her an bilgisayarımızın gücü ile ölçülebilen belli bir enerji ihtiyacı vardır. Kaynağın gücü, basitçe, PC’ye sağlayabileceği maksimum güçtür.

Yani “500W” bir cihaz görürsek, genellikle o tüketime sahip olacağı anlamına gelir. Ancak bir güç kaynağında “500W” görmek, ekipmana 500W’a kadar verebileceği anlamına gelir, ancak şebekeden yalnızca ekipmanın talep ettiği kadar tüketir, her zaman 500W değil.

Bileşenlerimize göre, özellikle de CPU’muza ve ekran kartımıza göre doğru gücü seçmenin önemi konusunda net olmalıyız. Bilgisayarımız için çok fazla güce sahip bir güç kaynağı kullanmak “zararlı” değildir, sadece para kaybı olabilir veya daha fazla güce sahip olduğu için daha düşük kaliteli bir güç kaynağı seçmek anlamına gelebilir ve bu ciddi bir hatadır. Aynı zamanda, düşük güç kaynağı, oyun oynarken veya ağır yükler yaparken bilgisayarın aniden kapanmasına neden olabilir.

Dengeyi sağlamanın ve doğru güç kaynağı seçmenin birkaç yolu vardır. Ekran kartı üreticisinin tavsiyelerine uyun. Bir “tavsiye edilen sistem gücü” genellikle grafik özelliklerine dahil edilir. Örneğin NVIDIA, RTX 3080 ve 3080 Ti için 750W önerir, yani bu yeterli güçtür. Bu öneri, PC bileşenlerinin geri kalanını içerir, ancak çok güçlü bir CPU’muz varsa, 850W’a biraz daha çıkmak iyi olabilir.

3. Sertifikalı güç kaynağı

Bu noktayı açıklamadan önce, temel kavramları tanımlamaya devam edelim. Gerçekte, PSU, bilgisayarın istediğinden biraz daha fazlasını şebekeden tüketir. Bunun nedeni, enerjiyi dönüştürmek için iç süreçlerden geçtiği için, kaynağın içinde özellikle ısı şeklinde enerji kayıplarının olmasıdır. Böylece verimlilik kavramı ortaya çıkar.

Kaynağın verimliliği, güç çıkışı / güç girişi olarak hesaplanır. Yani PC’ye giden güç, duvardan tüketilen güce bölünür. Sadece çıkış gücü bilgisayara bağlıdır, bir kaynağı diğerinden ayıran giriş gücünün ne kadar yüksek olduğudur.

Ve tüm bunları neden açıkladık? Eh, çünkü ünlü 80 Plus sertifikası tam olarak bir PSU’nun verimlilik seviyesini onaylamak için kullanılıyor. Pek çok kişi bunu bir “kalite sertifikası” olarak düşünür, ancak bu şekilde değildir.

80 Plus sertifikası nedeniyle bir güç kaynağı seçmeye özendirilmemek önemlidir. Daha fazla verimlilik ve daha iyi bir 80 Plus için bazı bileşenlerin kalitesinin iyileştirilmesi gerektiği doğrudur, ancak şunu vurguluyoruz: bazı bileşenler, hepsi değil.

Öyle olsa bile, genel bir kural olarak daha verimli bir kaynağın daha iyi olduğu doğrudur, özellikle örneğin Bronze’dan Gold’a gidersek. Gold’dan Platinum’a gidersek, daha iyi olmak zorunda değil.

4. Sahte güç kaynaklarından kaçının, bilgisayarınızı koruyun

Güç kaynağı, kalitesini kanıtlamanın en zor olduğu bileşenlerden biridir.

Birkaç yıl boyunca, sadece doğrulanması çok zor olduğu için düşük kaliteli ürünler satarak rahatça dolaşan şirketler oldu. Ama şimdi forumların kalitesizliğini ve tüketicileri aldatmasını vurgulayan insanlarla dolu olduğunu göreceksiniz.

Bir markanın dolandırıcı olup olmadığı nasıl anlaşılır? Ürün yorumlarını okumadan satın almayın.

5. Tanınmış markalar içinde öncelikleriniz olmalı mı?

Bazı sahte markalara ek olarak, neredeyse her zaman kaliteli güç kaynakları üreten tanınmış markalar da vardır. Birkaçını sıralayalım:

 • ADATA
 • ASUS
 • Antec
 • Be Quiet!
 • Bitfenix
 • Cooler Master
 • Corsair
 • Cougar
 • Deepcool
 • EVGA
 • Enermax
 • FSP
 • Fractal Design
 • Gigabyte / Aorus
 • Kolink
 • Lian Li
 • MSI
 • NZXT
 • Seasonic
 • Sharkoon
 • Silverstone
 • Super Flower
 • Thermaltake

Peki, bu kadar çok marka ile karşı karşıya… Hangilerine öncelik verilmeli? İşte burada “fanboylar” olgusu devreye giriyor: birçok insan belirli bir markaya öncelik veriyor ve diğerlerini görmezden gelerek doğrudan o markanın güç kaynağını almaya gidiyor.

Bakalım dediğimiz gibi, tanınmış markaların da kötü ürünleri var (zaten çözülmüş olmasına rağmen Gigabyte örneğine bakın). Ve bazılarının diğerlerinden daha başarılı olma eğiliminde olduğu doğrudur, bu bize iki şey söyler:

 • Markaya %100 güvenmemeliyiz, bu belirli modelin iyi olduğunu doğrulayan bilgiler bulmalıyız.
 • Aynı zamanda, iyi bilinen bir markaya öncelik verirsek, başka bir markanın iyi bir teklifini kaçırabiliriz ki bu çok saçma olur.
 • Bu nedenle, bir bilgisayar güç kaynağı seçerken önceliklerinizi olabildiğince doğru bir şekilde değerlendirin.

Bilgisayarınız için güç kaynağınızı seçmek için bu 5 ipucunu beğendiğinizi ve her şeyden önce donanım hakkında yeni bir şeyler öğrendiğinizi umuyoruz.