Hologram akıllı telefonlar

Holografi veya hologram, ışığa dayalı üç boyutlu bir görüntüdür. Lazer ışınları kullanılarak, bir spektrumu nasıl hayal ettiğimize benzer şekilde, durağan veya hareketli görüntüleri gösteren ışığa duyarlı bir film oluşturulur. Bu teknoloji bir süredir kullanılıyor ve kullanım alanlarında özellikle müzik konserleri, söyleşi ve sunumlar, reklam yerleştirmeleri gibi etkinliklerde yer alıyor. Ancak konumuz holografik akıllı telefonlar. Yani, telefon görüşmelerine hologram uygulanması.

Akıllı telefon tarihi, iPhone’un duyurulmasıyla birlikte bir öncesi ve sonrası dönemi yaşadı. Bir gecede, tüm telefonlar tüm ön tarafı kaplayan ve düğmeleri unutulmaya mahkum eden dokunmatik ekranları entegre etti. Yaşlılar gibi belirli kitleler için bugün hala bulabileceğimiz bazı tuşlu modeller dışında. Yıllar içinde akıllı telefonların ekran kalitesi ve pil boyutu giderek daha da gelişti… Ve çığır açan yenilikler açısından, katlanabilir akıllı telefonu ve başka pek az şeyi gördük.

Ancak elektronik fuarlarında, akıllı telefon pazarında hala hoşlanmadığımız yeni teknolojiler de birkaç yıldır çoğaldı. Bu yeniliklerden biri de holografik akıllı telefonlar. Medyada birkaç model ortaya çıktı, ancak daha sonra telefon mağazalarında satışını görmedik. Ve henüz ticarileşmesine izin veren olgun bir teknoloji değil. Sonuç olarak, bu tür cihazları görmeye çok yakınız. Yeter ki onları pazarlamaya cesaret eden bir üretici olsun.

Holografik akıllı telefonların öncüleri

Hologram yaratma olasılığı fizikçi Dennis Gabor’a 1971’de Nobel Fizik Ödülü’nü kazandırdı. O zamandan beri bu teknoloji çok gelişti. VHS kasetlerde veya DVD ve Blu-Ray disklerde gördüğümüz optik hologramlardan, bu makalenin başında bahsettiğim büyük olayları canlandırmak için kullanılan üç boyutlu hologramlara kadar. Oradan bu teknolojiyi akıllı telefon gibi bir cihaza entegre etmeye kadar yapılacak çok şey var. Ya da o kadar değil.

2017’de RED film kameralarının üretimine adanmış bir akıllı telefon olan Hydrogen One’ı duyurdu. Akıllı telefon sektörüne atılımına bir sürpriz eşlik etti. İlk holografik akıllı telefonlardan biriydi. İşletim sistemi olarak Android kullanılır. Ve fiyatı 1.200 dolar civarındaydı. Titanyum versiyonu için 1.600 dolar. Çift kamera, çift hoparlör ve holografik ekran. Bu ekran için özel olarak tasarlanmış içeriği oynatabilir veya 2D’yi 3D görüntüye dönüştürebilir.

Ne yazık ki, holografik akıllı telefonlar kadar radikal yenilikler meyvelerini vermedi. İki yıl sonra, 2019’da RED, ikinci bir Hidrojen olmayacağını duyurdu. Başka bir deyişle, RED projeyi terk etti. Pahalı bir cihazdı, pek mükemmel değildi ve ekrandan gerçekten yararlanan içerik türüyle ciddi şekilde sınırlıydı. 3D televizyonlarda yaşananlara benzer bir durum.

Holografik ve esnek akıllı telefonlar

Hydrogen One, holografik akıllı telefonlar açısından tek öncü değildi. 2016’da, ona adını veren iki yenilikçi işlevle öne çıkan bir akıllı telefon olan HoloFlex’i gördük: holografik bir akıllı telefondu ve dahası esnekti. Yani, hafifçe bükebilirsin.

Bunun yerine, HoloFlex bu iki numarayla oynadı. Kanada’daki Queen’s Üniversitesi’ndeki İnsan Medya Laboratuvarında tasarlanmıştı. Ve eldeki konuda, 2D görüntülerin 3D’ye dönüştürülmesine izin verdi. Özel gözlük veya sanal gerçeklik başlığı yok. Hologramların diğer benzer teknolojilere göre avantajı tam olarak budur. Aracı olmadan üç boyutlu görüntüleri gözlerinizle görebilirsiniz.

HoloFlex, Full HD çözünürlüğe sahip bir OLED ekran kullandı. Daha doğrusu, OLED ve esnek olduğu için FOLED. Ve bugün her akıllı telefon gibi, o da dokunmatikti. Bir başka cazibe, ekranın esnekliğinin, bir hologram şeklinde yayılan görüntünün hareketini etkilemesiydi. Geri kalanı için, içinde Android, Snapdragon CPU vb. vardı.

Human Media Lab’ın resmi sayfasına bir göz atarsak, hologramlarla ilgili birçok proje üzerinde çalıştıklarını görebiliriz. 2019’dan en son giriş, dronları kullanan holografik projeksiyonlarla ilgilidir. Ayrıca 2018’de bir roll-up tablet tanıttılar. Ama bizim bilgimize göre HoloFlex asla piyasaya çıkmadı.

Ekranlarınız için holografik bir piramit

Bir son dakika sürprizi dışında, bu makaleyi okuyorsanız, henüz piyasada satılık holografik akıllı telefon yok. Ancak kendi akıllı telefonunuzda hologramlarla oynamak için aplikler veya aksesuarlar satın alabilirsiniz. Bunlardan biri Pixel olarak adlandırılır ve akıllı telefonunuzun üzerine yerleştirilecek ve 360º hologramlar oluşturacak, ancak boyutu küçültülecek piramit şeklinde bir cihazdan oluşur.

Yöneticisi, çeşitli projelerde holografik teknolojilerle çalışan bir Fransız şirketi olan Holusion’dur. Ortalama bir kullanıcı için en erişilebilir olanı. Resmi mağazasında, daha yüksek fiyatlar için profesyonel düzeyde hologram üretmek için daha karmaşık ürünler var.

Holografik akıllı telefon ne zaman?

Akıllı telefonlar kadar rekabetçi ve homojen bir sektörde gerçekten radikal değişiklikler yapmak zor. En son örnek, Samsung’un katlanır akıllı telefonları, yanlış bir adım attı ve çok eleştiri aldı. Ve ancak bir elektronik devi olarak ilerlemiştir. Daha küçük bir şirket olsaydı, kesinlikle gözden düşerdi.

Er ya da geç satılık holografik akıllı telefonlar görüp görmememiz, üreticilerin yaptığı yatırıma bağlı olacaktır. Ama teknoloji zaten var. Tam olarak Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsü, 2021’in sonunda hologram oluşturmaya izin veren yeni bir kamera sundu. Ve kamera ile onları taşımak için bir bavul gerektiren cihazlardan bahsetmiyoruz. Bugün akıllı telefonların taşıdığı minik kameralardan bahsediyoruz.

Tam olarak, hologram emisyonunu mümkün kılan teknolojinin minyatürleştirilmesi, bu yeniliğin gelecekteki akıllı telefonlara entegrasyon yolunda ilerlemesini sağlayan anahtarlardan biriydi. Söz konusu kamera, ışığı sinyallere dönüştüren fotodiyot adı verilen özel bir sensöre sahip. Bu sensör tarafından alınan bilgiler ile 3 boyutlu hologramlar oluşturulabilmektedir. Ve hepsi elimizde taşıyabileceğimiz bir akıllı telefondan.

Mevcut teknolojinin ötesinde, akıllı telefonlarda hologramları nasıl kullandığımızı görmemiz gerekecek. Bilim kurgu filmlerinde defalarca gördüğümüz gibi sadece kayıtlı 3D görüntüleri görmek, sanal görüntülü görüşme yapmak veya telefonla etkileşim kurmak için. Holografik akıllı telefonların gelişini beklerken, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik gibi akıllı telefonlara zaten entegre olan diğer teknolojilerle kendimizi eğlendirebiliriz.