İşlemci ve ekran kartı darboğazı nasıl olur?

Konu bir oyun bilgisayarında oynamak olduğunda işlemci ve ekran kartı darboğazı en büyük düşmanlarımızdan biridir. Bu fenomen çok yaygındır ve en iyi durumda normalden daha düşük FPS’ye sahip olmamıza neden olur. Hatta oyun deneyimimizi engelleyen bir kekemelik sorununa neden olacak kadar ileri gidebilir. Bu yazıda, bunun ne olduğuna, neye sebep olduğuna ve nasıl düzeltileceğine bir göz atacağız.

İşlemcide darboğaz nedir?

Darboğaz, bilgisayarımızın bir bileşeninin sınırlamalarının diğerlerinin tam potansiyellerini vermesini engellediği ve dolayısıyla daha düşük performans elde edeceğimiz bir olgudur.

Gerçek şu ki, her zaman bir darboğaz vardır, her zaman diğerlerini potansiyellerinin %100’ünü vermekten alıkoyan bir bileşen olacaktır, ancak onların %90, %95 veya daha fazlasında kalmalarından bahsediyor olabiliriz. Sorun, özellikle işlemcide meydana gelirse, bu darboğazın abartılı hale gelmesidir. Şimdi işlemcide iki tür darboğaz olduğunu görelim.

İşlemci darboğazı nasıl olur?

İşlemci (CPU) darboğazı, bu kavram hakkında konuştuğumuzda tipik olarak bahsettiğimiz şeydir. İşlemci %100 kullanımdayken oluyor, bu da ekran kartının daha düşük değerlerde olmasına neden oluyor.

Bu endişe verici çünkü GPU’muzun %50 veya %60 kullanıldığını görürsek, bize çok daha fazlasını veriyor olabilir. Ve grafiğe çizim çağrıları yapmaktan işlemci sorumludur, yani her karenin sahnelerini boyamasını “isteyen” işlemcidir. CPU artık bunu kaldıramazsa, FPS normalden daha düşük olacaktır.

Ekran kartı darboğazı nasıl olur?

Tam tersi bir durumda, GPU’da (ekran kartı) %100 güçte çalışacağı ve işlemciyi %90’dan daha düşük bir kullanım durumunda bırakacağı darboğazımız var. Bu belki de arzu edilir, çünkü her kareyi oluşturmaktan sorumlu bileşenin maksimum performansta çalıştığı ve bu nedenle mümkün olan maksimum FPS’ye sahip olduğumuz anlamına gelir.

Aslında burada ancak ekran kartını iyileştirerek veya grafik kalitesini düşürerek durumu tersine çevirebiliriz, ikincisi kekemelik sorununuz varsa veya FPS’nin yeterli olmadığını fark ederseniz ne yapmanız gerektiğidir.

Diğer darboğaz türleri

Bu makale işlemci ve ekran kartı kısıtlamasına odaklanmaktadır, ancak diğer bileşenler de soruna neden olabilir. Sadece bu bileşenleri etkilemekle kalmayıp temelde her yerden gelebilecek evrensel bir kavramdır. Örneğin:

  • RAM. Belleklerimiz yetersiz kapasite veya hıza sahipse veya tek kanala monte edilmişse darboğaz kaynağı olacaktır. Bu konuda çok dikkatli olmalısınız çünkü oldukları zaman genellikle kekemelik eşlik eder.
  • HDD. Geleneksel bir sabit sürücünüz (HDD) varsa, açık dünya oyunlarındaki darboğazların yaygın bir nedeni budur. Dünyanın yavaş yükleneceği nedeniyle, ne CPU ne de GPU “tamamen” yetmeyebilir. PC oyunları için bir SSD takmalısınız.
  • Anakart. Evet, anakart darboğaza neden olabilir! Bu, yalnızca en temel kartları ve en kötü yonga setine sahip olanları etkilediği için en nadir görülenidir. Örneğin, Intel H310 yonga seti, düşük dahili iletişim veri yolu hızı nedeniyle darboğazlara neden olabilir.

İşlemcideki darboğazın nedenleri

İşlemci darboğazına ne sebep olur? En normal şey, bileşen seçimimizi suçlamaktır. Ancak durum bazen böyle değildir.

Darboğaz her zaman bileşenlerin kombinasyonunun ve oynadığımız oyunun hatasıdır. Çok kötü bir işlemcimiz olsa bile bazı iddiasız oyunlarda boyun eğmeyebilir. Ve CPU çok iyi olsa bile, kötü optimize edilmiş bir oyun bundan faydalanamayacaktır.

Bu nedenle, bir bağlama sahip olmak ve çok “hafif” olmayan herhangi bir oyunda bileşenlerden kaynaklanan bir darboğaz olması gerektiğini anlamak önemlidir. Sadece belirli bir oyunda ortaya çıkıyorsa, bileşenleri neden suçluyorsunuz?

CPU darboğazını düşünelim: Örneğin, çok güçlü olmayan 4 veya 6 çekirdekli bir işlemcimiz var ve yalnızca 1 çekirdek kullanan bir oyunda %100 olarak ayarlanmış. Kimi suçluyoruz, işlemci yavaş olduğu için mi yoksa oyun çekirdeklerden faydalanmadığı için mi? Her ikisi de, belki.

Darboğaz nasıl düzeltilir?

CPU ve GPU darboğazını çözmenin ilk ve en iyi yolu kesinlikle bileşenleri önceden dengeli bir şekilde seçmektir. Bir PC kuruyorsanız ve darboğazdan korkuyorsanız, fazla ileri gitmeyin ve işlemciyi veya ekran kartını dışarıda bırakmayın.

Örneğin, orta sınıf bir bilgisayar için iyi bir CPU, yaklaşık 6 çekirdeğe sahip en yeni nesil olacaktır. Üst seviye için AMD Ryzen 7 5800X3D veya Intel Core i7-12700K gibi daha karmaşık şeyler düşünebiliriz.

Anahtar, her zaman en son teknoloji ürünü bir işlemci seçmektir, çünkü aldıkları optimizasyonların sayısı çok büyüktür. Her yıl IPC’lerini iyileştiriyorlar, önbellekleri daha hızlı hale getiriyorlar, daha iyi frekanslar alıyorlar… kısacası, darboğazlara neden olmaya daha az eğilimli hale geliyorlar.

Başka bir çözüm, bileşenleri baştan güncellemektir. Başka bir deyişle, birkaç yıl sonra parçalarınızı iyileştirmeye karar verirseniz, sadece ekran kartına bağlı kalmayın: işlemcinizin yeni GPU’nuza iyi uyum sağlayıp sağlayamayacağını önceden kontrol edin. Bu nedenle 1. dakikadan itibaren iyi bir CPU satın almak önemlidir, çünkü ekran kartlarını daha önce güncellemek istememiz daha olasıdır.

Ya zaten bilgisayarım varsa, zaten CPU ve GPU darboğaz sorunlarım varsa ve parça değiştirmek istemiyorsam? Bunu çözmek için birkaç olasılık var:

  • Çok sayıda açık program varken oynamaktan kaçının. Çoklu görev, işlemcinizi gereğinden fazla aşırı yükleyecektir.
  • GPU’nuz daha fazla dayanamıyorsa ve kekemelik yaşıyorsanız, sorun olmadığını görene kadar grafik ayarlarınızı düşürün. Eğer tam tersiyse, tam tersini yapmak en iyisidir.
  • Oynamak için yüksek performanslı bir güç planı seçin.
  • Bir tür darboğaza neden olabileceğinden CPU’nuzu ve hatta RAM’inizi overclock edin.

Sonuç ve karar

PC oyuncularının sahip olduğu büyük düşman olan darboğaz, göründüğünden daha yaygın bir şeydir. Aslında dünyanın en normal şeyidir. CPU ve GPU arasında her zaman biri diğerini sınırlayacaktır. Mesele şu ki, darboğaz abartılabilir ve düşük performanstan korkunç kekemeliğe kadar sorunlara neden olabilir.

Genel olarak, CPU ve GPU’daki bu iki darboğaz türünü ayırt ederiz:

  • CPU Boğazı: İşlemci %100 kullanımda (oyun tarafından kullanılan çekirdeklerde), ekran kartının tam potansiyelini geliştirmesini engelliyor.
  • GPU Boğazı: Ekran kartı tam kapasite çalışıyor ve işlemcinin bunu yapmasına izin vermiyor. Bu “iyi” olarak kabul edilir.

Tabii ki, çok daha fazlası var. RAM veya depolama bir darboğaza neden olabilir. Örneğin, mekanik sabit diskler (HDD’ler) genellikle açık dünya oyunlarında sorunlara neden olur ve SSD satın almayı bir zorunluluk haline getirir.

Darboğazın nedeni, sahip olduğumuz donanımın ve sorunun tezahür ettiği oyunun gerektirdiğinin birleşiminden başka bir şey değildir. Ekipmanımız çok dengesizse, darboğazın “suçlusu” olarak kabul edilebiliriz, ancak daha dengeli bir bilgisayarda bu genellikle oyunun hatası ve nasıl programlandığıdır ve yapacak çok az şey vardır.

Son olarak, darboğazla mücadele için önerilerimiz şunlardır: bileşenleri iyi seçin (hem bilgisayar satın alırken hem de parçaları yükseltirken), hız aşırtma, grafik ayarlarını yapın veya bilgisayarın güç planını değiştirin.