WiFi 6 ile uyumlu olup olmadığı nasıl anlaşılır?

WiFi 6 olarak bildiğimiz 802.11ax standardı, piyasaya ilk uyumlu cihazların çıktığı 2019 yılından beri bizimle birlikte. En popüler kablosuz teknoloji olan WiFi’nin Bluetooth iznine sahip yeni sürümü, daha hızlı, daha güvenli, daha kararlı bağlantı, aynı anda daha fazla cihazın bağlanması ve daha düşük enerji tüketimi gibi yeni özelliklerle yüklü olarak geliyor.

WiFi 6 yönlendiriciniz olduğunda, her türlü cihazı WiFi ile bağlayabilirsiniz. WiFi 6 anteni ve önceki modelleri entegre edenler. Elbette sadece WiFi 6 ile uyumlu olanlar bu kablosuz standardın getirdiklerinden faydalanacak. Yani: daha fazla hız, daha fazla kapsama alanı, bant genişliğini doyurmadan daha fazla eşzamanlı bağlantı, daha fazla güvenlik, daha az enerji tüketimi… Yani cihazlarınızdan en iyi şekilde yararlanmak ve internet bağlantınızdan en iyi şekilde yararlanmak için, Wi-Fi 6 bağlantısı sunup sunmadığından emin olmak isteyeceksiniz.

Şimdi bir cihazın WiFi 6 ile uyumlu olup olmadığını tespit etmek için neye bakmamız gerektiğine bir bakalım. Bugün her tür cihazda WiFi olduğunu unutmayın: akıllı telefonlar, tabletler, televizyonlar, video oyun konsolları, ampuller, anahtarlar, elektrikli süpürgeler, kahve makineleri, buzdolapları ve derin dondurucular, çamaşır makineleri, bulaşık makineleri gibi akıllı cihazlar.

WiFi 6 ile uyumlu bir cihaz satın almadan önce

İnternete bağlanmak için yeni bir cihaz satın alacaksanız, WiFi 6 standardıyla uyumlu olup olmadığını bilmek, söz konusu cihaza evde sahip olduğunuzdan daha kolaydır. Teknik sayfasına, kutuda belirtilen bilgilere bakabilir, mümkünse üreticinin resmi web sitesinde, vb. İnternetteki teknik özelliklere bakabiliriz. Ayrıca, ürün belgelerinde WiFi 6 ile uyumluluğunu bir rozetle açıkça belirtmelidir, çünkü satışı için vurgulanması gereken bir faktördür.

Spesifik olarak, WiFi 6’ya WiFi 6, WiFi 802.11 ax veya benzeri olarak referanslar bulmamız gerekiyor. WiFi 5 ve WiFi 6 arasındaki farkın, ilkinin 802.11 ac ve ikincisinin 802.11 ax teknik adı kadar basit olduğunu unutmayın. WiFi 6 cihazlarını tanımlamaya yardımcı olan diğer anahtar kelimeler, WiFi 6 standardının teknik yeniliklerini adlandırmak için kullanılan OFDMA veya MU-MIMO kısaltmalarıdır.

Ne yazık ki, cihazın kendisinde, WiFi 6 Router’ın kendisinde olduğu gibi, WiFi 6 ile uyumluluğunu belirlememize yardımcı olacak bir gösterge bulamayacağız. Cihazın türüne bağlı olarak, WiFi veya WPS hızlı bağlantısını etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için bir düğme bulabiliriz, ancak hiçbir zaman WiFi sürümüne atıfta bulunmaz. Yani ya kutuya ve/veya beraberindeki belgelere bakarız ya da resmi web sitesine bakarız ya da son olarak yazılımına bakarız.

Halihazırda evde bulunan beyaz eşya

Bilmeden zaten Wi-Fi 6 uyumlu cihazlarınız olabilir. Ve er ya da geç kendi WiFi 6 yönlendiricinizi evinizde bulundurabileceksiniz. Yazının başında da söylediğim gibi bu standart 2019 yılında elektronik piyasasında görülmeye başlandı. Yani yeni bir telefonunuz, tabletiniz, bilgisayarınız veya TV’niz varsa zaten WiFi 6’yı destekliyor olabilir. Kontrol etmenin en hızlı yolu. Cihaz modelini internette, tercihen resmi sayfasında aramaktır.

Örneğin. Bir iPhone 14’ünüz varsa, özellikler sayfasında açıkça “Wi-Fi 802.11ax” desteklediğini söylüyor. Aynı şey bir Samsung akıllı telefon satın aldıysanız da olur. Örnek olarak bir Galaxy Z Flip3 5G’yi ele alalım. Adı zaten bize 5G ile uyumlu olduğuna dair bir ipucu veriyor. Peki ya Wi-Fi? Özellikler sayfasına gidersek “802.11 a/b/g/n/ac/ax” ile uyumlu olduğunu görürüz. Yani WiFi 6’yı destekliyor.

Akıllı telefonlar, akıllı hoparlörler, elektrikli süpürgeler ve çoğu ekran veya danışma menüsü olmayan diğer cihazlar gibi çoğu cihazda, uyumluluklarını kontrol etmenin en hızlı yolu doğrudan üreticinin sayfasına gitmektir. Eğer yoksa, bazı Çinli markalarda olduğu gibi, onun yerine satıcının sayfasına bakabiliriz. Örneğin WiFi 6 Router’ın durumu budur. Tüm bilgileri resmi sayfasında bulabilirsiniz.

Bunu kontrol etmenin başka bir yolu da söz konusu cihazı açıp içeriğine bakmaktır. PC olması durumunda, ağ kartınızın WiFi 6 ile uyumlu olup olmadığını nasıl anlarsınız? PC bir veya iki yaşındaysa, kontrol edelim. Daha eskiyse, olmaz. Windows’tan Aygıt Yöneticisi’ni arıyoruz ve Ağ bağdaştırıcıları bölümüne gidiyoruz. WiFi’yi gösteren, WiFi 6 mı yoksa WiFi 5 mi olduğunu bize söyleyecektir.

pc wifi6 var mi

WiFi 6 kurulumu

WiFi 6 ile uyumlu bir cihaza sahip olduğumuzdan emin olduktan sonra, tüm avantajlarından ve teknik yeniliklerinden faydalanmak için bir WiFi 6 Router’a sahip olmalıyız. Kurulum noktasında hiçbir şey değişmez. İşlem her zamanki gibi basittir.

Yani. WiFi bağlantısını etkinleştirin, WiFi 6 Router’ınızın WiFi noktasını seçin ve şifreyi girin. WiFi sürüm 5’te olduğu gibi, iki paralel bağlantı vardır. 2,4 GHz (WiFi) daha yavaş ama daha fazla kapsama alanı kaplıyor ve 5 GHz (WiFi Plus) ise daha hızlı ama daha az kapsama alanı kaplıyor.

WiFi 6 Router’a, yönlendiricinin kendisinde bulacağınız QR kodu aracılığıyla da bağlanabilirsiniz. Ampuller veya akıllı fişler gibi belirli cihazları bağlamak istiyorsanız, WPS seçeneğini tercih etmeniz gerekebilir.