İnternetim neden kopuyor? Sorun nedir ve nasıl düzeltilir?

Kendinize “İnternetim neden gidiyor” diye sorarsanız, bu ağ sorununun birkaç nedeni olabileceğinden, yanıt çok çeşitli olabilir. Bu nedenle, çözümler de çeşitlidir. Ancak, bu makalede, bu konuda bilgi edinebilecek ve sorunlarınızı çözebileceksiniz.

Kötü amaçlı yazılım (Malware)

Diğer olası nedenleri kontrol etmeye geçmeden önce sizi uyarmamız gereken ilk şeylerden biri, sisteminizde herhangi bir kötü amaçlı kod veya kötü amaçlı yazılım olup olmadığıdır. Bu kötü amaçlı programlardan bazıları, ağı yoğun şekilde kullanma ve diğer görevler için ağ kaynaklarını çıkarma veya bilgisayarı doğrudan ağdan ayırma eğilimindedir.

Bunun olmadığını doğrulamak (veya onaylamak) için, sistemi bu kodlar için taramak üzere virüsten koruma veya kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımı kullanmalısınız.

Ayarlar

Ağın hatalı çalışmasının veya belirli trafiği engellemesinin diğer nedenleri, özellikle güvenlik duvarı ayarları, proxy sunucuları vb. gibi uygun olmayan ağ ayarlarından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, bunu doğrulamak için birkaç dakika harcarsanız zarar vermez. Ayrıca, belirli yetişkinlere uygun içeriğe erişimi engelleyebilecek ebeveyn denetimi ayarlarınız olup olmadığını da unutmayın.

Bu aynı zamanda, reşit olmayanlar için uygunsuz içeriğe sahip web sitelerine girdiğinizde zaman zaman interneti kaybettiğiniz hissini de verebilir.

LTE veya Wi-Fi ağ sorunları

Ağ kablosuz ise, WiFi veya LTE ile veri hızına sahip bir SIM kart ile, olası İnternet sorunları ve çözümleri şunlardır:

Kapsam

Bağlantıyı kaybetmenizin olası sorunlarından biri, kablosuz ağın kapsama alanından kaynaklanmaktadır. Bu durumda şunlar olabilir:

 • Zayıf LTE veya WiFi kapsama alanı: Bulunduğunuz alan nedeniyle ağ bağlantınızı kaybetmiş olabilirsiniz. Bu sorunu çözmek için, bulunduğunuz yerden hareket edebilir ve başka bir yerde bağlantının daha kararlı çalışıp çalışmadığını test edebilirsiniz. Öte yandan, bir mobil veri ağıysa, bölgenizde kapsama alanının zayıf olması durumunda sağlayıcıyı değiştirmeyi düşünmelisiniz. Ve eğer WiFi ise, kapsama alanını iyileştirmek için sinyal güçlendiriciler veya tekrarlayıcılar kullanmayı da seçebilirsiniz. Bazen kalın duvarlar, engeller, su depoları, metal yapılar vb. ağın ulaşamamasına veya zayıf ulaşmasına neden olabilir.
 • Bağlantınızla ilgili sorunlar: Bunların, ISS’nizin veya ağ sağlayıcınızın neden olduğu belirli sorunlar olması muhtemeldir. Bazen teknik sorunlar olabilir veya bunlar küçük kesintilere, yavaş hızlara ve diğer rahatsızlıklara yol açabilecek bakım çalışmasına neden olabilir. Bu durumlarda, sağlayıcınızın teknik servisine başvurmanız veya bu rahatsızlıkların sona ermesi için bir süre beklemeniz en iyisidir.
 • EMI kaynakları: Güçlü elektromanyetik kaynaklar, özellikle kablosuz ise sinyali bozabilir. Bu nedenle, bağlantı sorunlarınızın yakındaki cihazlardan kaynaklanan parazitlerden kaynaklanmadığından emin olun. Eğer öyleyse, sorunlu cihazı kapatın veya ondan uzaklaşın.
 • Fırtınalar: Fırtınalar ayrıca hem WiFi’de, hem uydu mobil verilerinde hem de WiMAX kullanan bağlantılarda ağ sorunlarına neden olabilir. Bu durumlarda, atmosferik fenomenin geçmesini beklemekten başka seçenek yoktur. Ayrıca fiber veya kablolu bakır gibi daha kararlı bir ağa da geçebilirsiniz.

Ağ doygunluğu

Bazen bağlantı sorunları ve beklenmedik kesintiler ağ doygunluğundan kaynaklanır. Bu, özellikle çok sayıda cihaz aynı ağa bağlı olduğunda ve hepsi aynı anda çalıştığında WiFi cihazlarında olur. Durumunuz buysa, öncelikli olanlarda bağlantıyı iyileştirmeye çalışmak için daha az öncelikli olanların bağlantısını kesmeye çalışın.

Doygunluk, arka planda birkaç uygulama ağı kullandığında ve video oyunlarının yavaşlamasına veya kesilmesine vb. neden olduğu zaman bilgisayarın kendisinden de gelebilir. Bu nedenle, arka planda çalışan çok sayıda ağ yoğun uygulamanız varsa veya işletim sistemi bant genişliğinizi çalan büyük bir güncelleme indiriyorsa, uygulama yöneticisine de bakmak isteyebilirsiniz.

Sürücüler

Güncel olmayan sürücüler, kesintilerden, düşük hızlardan ağın hiç çalışmamasına kadar ağ sorunlarına da neden olabilir. Bu nedenle, ağ kartı sürücülerinizin güncel olup olmadığını ve marka ve modelinize uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bazen, işletim sisteminin kendisi tarafından yapılan güncellemeler nedeniyle, düzgün çalışmayı da durdurabilirler, bu nedenle sorun bir güncellemeden sonra ortaya çıktıysa, sürüme geri dönmeyi düşünün.

Hat üzerindeki sınırlar

Ev veya mobil cihazlar için 4G LTE gibi bazı ağların sınırlamaları vardır. Bazılarının aylık belirli kotaları vardır, bunlar bittiğinde bağlantı kesilir veya çok düşük hızlara ya da yalnızca günün belirli saatlerinde yavaşlar. Bu bir kesinti olmayabilir, ancak yüklenmesi o kadar uzun sürebilir ki ağ bitmiş gibi görünebilir. Bu rahatsızlığı ortadan kaldırmak için bu sorunlara neden olan sınırların olup olmadığını kontrol edin. Sınırlar bunlarsa, bunların eski haline getirilmesini beklemekten veya daha fazlasını satın almaktan başka seçeneğiniz yok.

Donanım sorunları

Düzeltilmesi en pahalı olan diğer büyük sorun ise donanım sorunudur. Ağ bağdaştırıcıları veya aygıtları da sorunlara neden olabilir:

 • Kırık antenler.
 • Kötü bağlantı kabloları.
 • Kötü dahili ağ bağdaştırıcısı.
 • Sorunlu yönlendirici.
 • Sorunlu ağ.
 • WIFI tekrarlayıcı.
 • Zayıf ağ kablolaması.

Kablolu ağ sorunları

Öte yandan, kablolu bir ağ ise, bazı durumlarda sorunlar kablosuz ağdan farklı bir nitelikte olacaktır. Bazı olası sorun kaynakları ve çözümleri:

ISS sorunları

Kesildiğinde, yavaş olduğunda veya bağlantınız olmadığında, ISS’niz veya İnternet servis sağlayıcınız ile ilgili bir sorun da olabilir. Bazen daha önce de bahsettiğim gibi ağ bakımı yapıyorlar ya da çözmeleri gereken teknik sorunları oluyor vs. Bu nedenle yapmanız gereken tek şey, sorunu çözmelerini beklemek veya bölgenizde bir sorun olduğunu bildirmek için müşteri hizmetlerine başvurmak.

Sürücüler

Yine sürücüler, kablosuz ağlarda olduğu gibi ağ bağdaştırıcılarının arızalanmasına da neden olabilir. Yakın zamanda güncellenmemişse, ağ sürücüsünü güncelleyin. Yakın zamanda güncellendiyse ve o zamandan beri başarısız olursa, önceki sürüme geri dönmeyi deneyin.

Ağ kabloları

Ayrıca ağ kablolarını da kontrol edin:

 • Yönlendiricinin kablolarının iyi bağlandığını kontrol edin.
 • İyi bağlanmış anahtarlarınız, hub’larınız ve diğer cihazlarınız olup olmadığını kontrol edin.
 • Bilgisayar bağlantısını kontrol edin.
 • Kablonun kendisinde bir sorun olup olmadığını görmek için diğer farklı kabloları deneyin.
 • Kablo uzunluklarının ve tiplerinin yeterli olup olmadığını kontrol edin.
 • Kabloların yakınında elektromanyetik radyasyon kaynağı olmadığını kontrol edin.

Donanım sorunları

Son olarak, sorunun yukarıdakilerin hiçbirinden kaynaklanmaması muhtemeldir. Her şey göz ardı edildiğinde, en pahalı ve kontrol etmeniz gereken son şey olan ağ donanımından şüphelenmelisiniz. Bunu yapmak için, gösterge LED’lerini ve aşağıdakilerin çalışmasını kontrol edin:

 • Hub veya anahtarlar
 • Köprü Modu Yönlendiriciler
 • Ana yönlendirici veya modem
 • Ağ adaptörü
 • Donanım güvenlik duvarı

Artık bağlantı sorunlarınızın nedenlerinin neler olabileceğini ve nasıl çözülebileceğini biliyorsunuz. Artık “izole” ve belirsizlik içinde kalmak zorunda kalmayacaksınız…