Karma gerçeklik nedir?

Sanal bir dünyaya ilk ne zaman girdiğinizi hatırlıyor musunuz? Birkaç yıldır nispeten basitti. Arkadaşlarınızla veya tek başınıza eğlenceli bir öğleden sonra geçirmek için sadece sanal gerçeklik gözlüğüne ihtiyacınız var. Almak istediğiniz cihazın türü, bir oyun konsolu veya bilgisayar ve son olarak, bulunacağınız odanın geniş bir ortam olması yeterlidir.

İşin garibi, sadece sürükleyici arayüzlerle neler başarabileceğimizi hayal etmekten memnun olduğumuz bir zaman vardı. Etkileşimli anlatıların tüm bu birleşimi, sanal gerçekliğin, artırılmış gerçekliğin… ve ayrıca karma gerçekliğin sürükleyici cihazlarını şekillendiren şey olmuştur. Bu teknolojiyi daha önce duydunuz mu? Bekleyin, size tüm detayları anlatacağız.

karma-gerceklik-2

Karma gerçeklik nereden geliyor ve nereye gidiyor?

Karma gerçeklik tabirini duyarsanız, aklınıza gelebilecek ilk şey, sanal gerçeklikten anladığınız her şey ile artırılmış gerçeklik hakkında bildiğiniz her şey arasında bir karışıklık olabilir. Peki, böyle bir şey, ama gerçekte nasıl bir şey?

Bu biraz sürükleyici teknolojilerin en ileri seviyesi, çünkü artırılmış gerçekliğin yaptığı gibi yüzeysel bir dijital projeksiyon düzleminde kalmayan ve çevrenizden olduğu kadar yalıtmayan bir deneyim sunmak için “her iki dünyanın en iyilerini bir araya getiriyor“.

Karma gerçeklik teknolojisi ile sanal bir ortama girmiyoruz, ancak sanal öğelerle gerçek bir ortamda etkileşime girme, konumlarını ve özelliklerini sanal bir dünyada yapıyormuş gibi değiştirme olanağımız var. Karmaşık bir konsept gibi görünse de, konunun ne anlama geldiğini göstermek için daha basit bir fikirden başlayabiliriz.

karma-gerceklik-3

Snapchat ve Instagram filtreleri

Elbette bu efektlerden herhangi birini yaşınızı, sesinizi değiştirmek veya sadece arkadaşlarınızla gülmek için kullandınız. Karma gerçekliğin potansiyeli hakkında konuşmak için en ideal örnek değil, ancak bu teknolojinin kapsamını ve ağzımızı açtığımızda, göz kırptığımızda veya bir hareket yaptığımızda sanal öğelerin yüzümüzde nasıl davrandığını anlamak için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır.

Sürükleyici teknolojiler hakkında konuştuğumuzda, bunun hibrit bir kavram olduğunu ve neyin artırılmış, karma veya sanal gerçeklik olduğunu ve neyin olmadığını tanımlayan hiçbir engel olmadığını özümsemek önemlidir.

karma-gerceklik-4

Bu tür bir sürükleyici teknolojiyi, gerçeklik ve sanallık arasında salınan, bu önerilerin eksen etrafında hareket ettiği ve bulundukları yere bağlı olarak az ya da çok sürükleyici modeller sunduğu sürekli bir ölçek olarak hayal etmek daha iyidir.

Microsoft, belki de gerçek ortamı dijital unsurlarla birleştiren ve varlığımızla etkileşime girmelerini sağlayan holografik ve dokunsal bir cihaz olan Hololens gibi iyi bilinen ürünlerle, yıllar içinde bu tür teknolojiye en çok yatırım yapan teknolojik çok uluslu şirkettir. Üç boyutlu ortamlarla deney yapmak için tüm olasılıkların kapılarını açan çok yenilikçi bir ürün.