iOS 16 pil sorunu nasıl düzeltilir?

iOS 16'da pil sorunları yaşıyorsanız, iPhone'un pil ömrünü uzatmak için çözüm ve birkaç ipucumuz var.

Birçok yeni özellik ile iOS 16’ya zaten sahibiz, ancak sistemin ilk sürümü olduğu için bazı istenmeyen hatalar bulmamız muhtemel. Ve iPhone’a yeni bir güncelleme yükledikten sonra en sık karşılaşılan sorunlardan biri, pil ömründeki ciddi azalmadır. iOS 16 aşırı pil tüketimine neden olabilir, ancak bunun bir çözümü var.

iPhone yeniden başlatılırken ve Apple elmanın altında çubuk görünürken yeni bir işletim sisteminin kurulumunun birkaç dakika sürdüğünü düşünebilirsiniz, ancak süreç çok daha karmaşıktır. Özellikle çok sayıda indirilmiş dosyanız, fotoğrafınız, belgeniz veya uygulamanız varsa.

Bir güncellemeden sonra iPhone, cihazımızda bulunan birçok dosyayı yeniden indekslemelidir ve bu, birkaç saatten birkaç güne kadar biraz zaman alabilen bir işlemdir. Yani, görmeseniz bile, iOS 16’ya güncelledikten sonra iPhone’unuz arka planda pil tüketen şeyler yapıyor.

Uygulamalar, bir yazılım güncellemesinden sonra yüzler, yerler veya anahtar kelimeler için fotoğraf etiketleme gibi verileri yeniden indekslediğinde veya ayrıştırdığında, iPhone’un ısınması ve daha fazla pil gücü kullanması muhtemeldir.Apple

Bu süreç normaldir, hatta Apple’ın kendisi bile destek sayfasında bunu açıklar. Bu nedenle, büyük olasılıkla iOS 16 hala iPhone’unuza yerleşiyor ve bu nedenle normalden daha fazla pil kullanıyor. Bu yüzden tavsiyemiz birkaç gün beklemek, iOS 15 ile aynı pil ömrüne ulaştığınızı göreceksiniz.

iOS 16 pil ömrü uzatma

Hala pil sorunlarınız varsa, daha fazla tasarruf etmek ve iPhone’unuzun pil ömrünü birkaç saat uzatmak için her zaman en ilginç yöntemlerden bazılarını kullanabilirsiniz.

Karanlık modu kullanın

OLED ekranlı bir iPhone’unuz varsa, karanlık mod iPhone’unuzun pil ömrünü artıracaktır. Etkinleştirmek için, Kontrol Merkezini kaydırarak ve siyah beyaza bölünmüş bir daireye sahip bir düğmeye dokunarak yapabilirsiniz. Veya Ayarlar > Ekran ve parlaklık bölümünden yapabilirsiniz. Bu moda siyah tonlu bir ekran arka planı eklerseniz pilin nasıl daha da arttığını göreceksiniz.

Uygulamaların konuma erişimini kontrol edin

Google Haritalar veya BiTaksi gibi konumumuza erişmesi gereken uygulamalar var, ancak diğerlerinde bu gerekli değil ve GPS en çok pili kullanan bileşenlerden biri. Bu nedenle, Ayarlar > Gizlilik > Konum‘a gitmenizi ve gerekli olmayan tüm uygulamalarda GPS kullanımını kısıtlamanızı öneririz.

En çok kullandığınız uygulamaları kapatmayın

iPhone kullanıcılarının oldukça yaygın bir hatasıdır ve daha fazla pil tüketir. Çok kullandığımız uygulamaları kapatmanız önerilmez, çünkü tekrar açıldıklarında o kadar açıkken harcayacaklarından daha fazla pil harcarlar. iOS, arka planda açık kalan uygulamalar konusunda çok verimlidir, bu yüzden onları kapatmamak en iyisidir.

Otomatik güncellemeleri kısıtlayın

Bu ayarı etkinleştirdiyseniz, iPhone’unuz uygulamaları, bunun ürettiği ilgili pil tüketimi ile mümkün olduğu kadar güncellemeye çalışacaktır. Bu seçeneği devre dışı bırakmak için Ayarlar > App Store‘a gidin. Üst alanda, Uygulamalar ve Uygulama güncellemelerinin işaretini kaldırın.

5G’yi kontrol edin

5G bize daha yüksek hızlar getiriyor, ancak bu bağlantının bulunmadığı bir bölgede yaşıyorsanız, iPhone’unuz 5G bağlantısı etkinken daha fazla pil kullanıyor. Aynı şekilde 5G’nin olduğu bir yerde yaşıyor olsanız bile otomatik moda geçebilir ve tüketimi azaltabilirsiniz.

Ayarlar> Mobil veri’ye gidin. Seçenekler > Ses ve veriler‘e dokunun. 5G otomatik veya 4G’yi seçin.

Düşük güç modunu açın

Bu en klasik ve önerilen seçeneklerden biridir. Pil sorunlarınız varsa veya iPhone’unuzu uzun süre şarj edemeyeceğinizi biliyorsanız, iPhone’unuzun pili %80-90 olsa bile düşük tüketim modunu etkinleştirin. Bu moddan daha az tüketecek ve fazladan birkaç saat pil ömrü elde edeceksiniz.

Bunu Kontrol Merkezi’nden pil simgesine tıklayarak yapabilir veya Ayarlar > Pil düşük tüketim modunu etkinleştir seçeneğine gidebilirsiniz. Bu mod size fazladan birkaç saat pil ömrü verir.

iOS 16, yeni kilit ekranı gibi harika yeni özelliklere sahip harika bir işletim sistemidir. Kullandığınız ilk saatlerde aşırı tüketim fark ettiyseniz endişelenmeyin, bu normaldir.