USB hub nedir?

USB HUB, tek bir bağlantı noktasını birkaç bağlantı noktasına dönüştürür, böylece fare, klavye, flash sürücü vb. gibi daha fazla çevre birimini kullanabilirsiniz, böylece ekipmanınızın bağlantı kapasitesini genişletebilirsiniz. USB hub’ları, ekstra USB bağlantı noktaları, SD kart okuyucular, ekran çıkışları veya bir kulaklık jakı ekleyebilen küçük, ucuz donanım aygıtlarıdır. Hangi USB hub’ının sizin için uygun olduğunu seçerken, hangi bağlantı noktalarına ihtiyacınız olacağını ve bunlardan ne kadar faydalanacağınızı düşünün.

Hub nedir?

Bir hub, bilgi işlem açısından, iletişim verilerini ileten bir donanım aygıtıdır. Tüm hub bağlantı noktaları aynı hızda çalışır ve çarpışma etki alanı içindedir (bağlı tüm ağ cihazlarını içerir). Bu hub’lar, ağ hub’ına bağlı tüm diğer bilgisayarlara bilgi paketleri aktararak çalışır. Örneğin, 8 portlu bir hub’a 5 cihaz bağlıysa, hub’dan alınan tüm veriler aktif olan beş porttan dışarı iletilir.

Örneğin, bir ağ hub’ında, bir hub’a bağlı her aygıt, hub’ın Ethernet bağlantı noktalarından birine bağlı diğer herhangi bir aygıtla iletişim kurabilir. İki veya daha fazla ağ cihazını birbirine bağlamak için kullanılan birden çok Ethernet bağlantı noktasına sahiptir. Ağ hub’ı, birden çok bilgisayarın ağ üzerinde birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan bir aygıttır. Bir ağ üzerinde birden çok cihazı bağlamak için kullanılan fiziksel bir katman ağ cihazıdır. Aynı ağdaki birden fazla cihaz arasında birden çok bağlantı kurmanıza ve güvenlik ayarlarını yönetmenize olanak tanır.

USB hub nedir?

Bir USB hub, sisteminizdeki USB bağlantı noktası sayısını artırmanın uygun bir yoludur. Normal bir uzatma kablosuyla aynı şekilde çalışırlar ve tek bir USB bağlantı noktasını bunların bir hub’ında çoğaltırlar. Bilgisayarınıza bir USB hub bağlayabilir ve fareleri, klavyeleri ve diğer USB aygıtlarını tek bir bağlantı noktasına bağlamak için ek bağlantı noktalarını kullanabilirsiniz.

Uzatma kabloları gibi, USB hub’larının da sınırlamaları vardır. Onlara çok fazla güç gerektiren çok fazla cihaz bağlamamalısınız, aksi takdirde problemler ortaya çıkabilir. Ancak, tek bir USB bağlantı noktasına bir klavye, fare ve telefon şarj cihazı bağlamanız gerekiyorsa, bunu bir hub yapabilir.

Örneğin, hub’a bağlı dört bilgisayarınız olduğunda ve bu bilgisayarlardan ikisi birbiriyle iletişim kurduğunda, hub tüm ağ trafiğini dört bilgisayarın her birine iletir. Hub’lar, bir hub’a gelen tüm veri paketlerinin, kaynak aygıtların hangi bağlantı noktasını kullandığından bağımsız olarak tüm bağlantı noktalarından geçmesi bakımından anahtarlardan ve yönlendiricilerden farklıdır. Ağ hub’ları USB, Ethernet, Firewire ve kablosuz bağlantılarda mevcuttur. Hub, OSI modelinin fiziksel katmanında çalışan ve yerel alan ağındaki (LAN) bir grup bilgisayarı birbirine bağlayan basit ve ucuz bir ağ aygıtıdır.

Switch cihazı nedir? HUB ile farklılıkları

Bir ağ anahtarı veya Switch cihazı, bilgisayarlar, yazıcılar, kablosuz erişim noktaları gibi ağ aygıtlarını birbirine bağlar ve bilgisayarlar gibi aygıtların veri paketlerini değiş tokuş ederek iletişim kurmasını sağlar. Switch’e bağlı kablolu ağ üzerinden herhangi bir sunucuya, veritabanına, cihaza veya bilgisayara erişilebilir. Bir anahtara giden ağ trafiği ile aynı anda bağlanan cihaz arasındaki çakışma olasılığını azaltmak için, çoğu anahtar tam çift yönlü yetenek sağlar, böylece cihaza giden paketler anahtar bağlantısının tam bant genişliğine erişebilir.

Hem yönlendiriciler hem de anahtarlar, yerel cihazlardan gelen bağlantıları merkezileştirse de, yalnızca yönlendiriciler, yerel ağ veya İnternet gibi harici ağlara arabirimler içerir. Anahtarlar aynı ağ içindeki birden fazla cihaz arasında iletişime izin verirken, yönlendiriciler birden fazla ağ arasında iletişime izin verir.

Temel olarak, bir ağ anahtarı, yerel alan ağı için daha fazla bağlantı noktası sağlamak üzere bir yönlendiriciye bağlanan ve böylece ağa daha fazla İnternet özellikli cihazın eklenebilmesini sağlayan bir cihazdır. Ağa bağlı birden çok cihaz arasında iletişimi sağlamak için anahtara birden çok veri kablosu bağlanır.

Yönetilmeyen anahtarlar, ağınızdaki diğer aygıtların birbirleriyle iletişim kurmasına (bir bilgisayardan diğerine veya bir bilgisayardan yazıcıya) izin verir ve ev yönlendiricinizdeki Ethernet bağlantı noktalarınız tükeniyorsa, bunlar bir çözüm olabilir. Yönlendiricinizde yeterli Ethernet bağlantı noktası yoksa (modem bağlandığında yalnızca bir boş bağlantı noktasına sahip bir ağ yönlendiricisi gibi), tek bir yerde çok sayıda kablolu cihazınız varsa (eğlence merkezi gibi) bir anahtar yararlıdır.

Switch’in bir portuna bağlı olan her cihaz aynı anda diğerlerinin herhangi birine veri iletebilir ve iletimler birbirine karışmaz, ancak yarım dupleks modda switch’in her portunun sadece bağlı olduğu cihazdan veri kabul edebileceğini unutmayın. Her porttan aynı verileri ileten ve cihazların hangi veri adreslerine gideceğini seçmesine izin veren tekrarlayıcı hub’ların aksine, ağ anahtarı bağlı cihazların kimliklerini öğrenir ve ardından verileri yalnızca bağlı oldukları cihazlara bağlı portlara iletir. Bir anahtar, her paketin kaynak ve hedef adreslerini tanımlar ve verileri belirli aygıta iletir, hub’lar ise paketleri trafiği alan bir bağlantı noktası dışında tümüne iletir.

Hub ve anahtar arasındaki fark

Bir hub’ın aksine, bir ağ anahtarı veya anahtar, bilgileri belirli bağlantı noktaları aracılığıyla ve bağlı olan bilgisayarlara akıllı bir şekilde iletebilir. Ağı oluşturan çok sayıda giriş ve çıkış portuna sahip olan hub ve anahtarlar, bağlı tüm cihazlar bir ağ segmenti gibi çalışır, çalışmalarında verimlidir, bu da veri kaybını önler.

Temel fark, bir hub’ın birden fazla cihazın bağlanmasına izin veren ve bunlardan yalnızca birine (veya hızı bölerek birden fazlasına) iletebilen bir cihaz olması, bir anahtar ise farklı cihazları birbirine bağlar ve hepsine aynı anda ve hızda iletim yapabilir.

İyi bir USB hub nasıl seçilir?

Bir USB hub’ı seçerken, dört temel şeyi göz önünde bulundurmalısınız:

  • Bağlantı noktası sayısı: Bir USB hub’ı seçme fikri, daha fazla USB veya başka bir şekilde daha fazla bağlantı noktasına sahip olmak anlamına gelir. Bu nedenle, asıl mesele, sahip olduğunuz bağlantı noktalarının sayısına ve türlerine bakmanızdır. Ekipmana bağlanan USB konektörünün maksimum hızıyla sınırlı olacaklarını lütfen unutmayın. Bu nedenle, bir cihaz daha hızlı bir konektör kullansa bile, bu hız ile sınırlı olacaktır.
  • Bağlantı noktası sürümü: Yalnızca bağlantı noktalarının sayısı veya miktarı değil, bağlantı noktalarının sürümü veya revizyonu da önemlidir. Örneğin, bir USB hub, USB 2.0 veya USB 3.0 bağlantı noktalarını veya her ikisini birden kullanabilir. Bu, sürümler arasındaki hız farklarından dolayı önemlidir…
  • Çıkış gücü: Doğru hub’ı seçerken çok önemli bir diğer faktör. Belirli bir güç tüketimine sahip farklı cihazların hub’a bağlanacağını unutmayın. Ve çoğu durumda hepsi aynı anda bağlanır. Bu, hub’ı aşırı yükleyebilir ve sorunlara neden olabilir. Bu nedenle USB hub’ınızın ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar güç çıkışına sahip olduğundan emin olmalısınız. 500mA gibi gösterdiği amfilere bakabilirsiniz. Bu rakam çok fazla değil, çünkü bir klavye yaklaşık 400mA ve bir fare yaklaşık 100mA kullanabilir, bu da sadece bu iki cihaz bağlıyken sınırınıza ulaşacağınız anlamına gelir. Hub’a bağlamayı planladığınız her cihazın mA’sını eklemek ve size verdiği toplamın sonucundan daha yüksek bir tane satın almak meselesi olacaktır.
  • Güç kaynağı: Bazı USB hub modelleri harici bir güç kaynağından güç alır, böylece bilgisayar kapalıyken bile güç sağlayabilirler. Bilgisayar boştayken USB aygıtlarını şarj etmek istiyorsanız bu bir avantaj olabilir.