DJI Pocket 3 çıkış tarihi ve özellikleri

DJI, drone’ları ve el tipi kamera cihazlarıyla fotoğrafçılık dünyasında devrim yaratan harika tüketici ürünleriyle tanınır. Tüketici drone’ları ile tanınmakla birlikte, el kameraları ve gimballer de yapmaktadır.

Pocket serisi bunun bir örneğidir. Orijinal Pocket 2018’de piyasaya sürüldü ve büyük bir etki yarattı. DJI bunu 2020 sonbaharında piyasaya sürülen Pocket 2 ile takip etti. İki yıl oldu ve kullanıcılar DJI Pocket 3 çıkış tarihini merak ediyor.

DJI Pocket 3 ne zaman çıkacak?

Sızdırılan bir DJI ürün yol haritasına göre, DJI Pocket 2023’ün Nisan ayında piyasaya sürülecek. DJI iletişim yöneticisi Curran Daly, yakın tarihli bir röportajda DJI’nin 2023’te yeni drone’lar ve kameralar piyasaya süreceğini de doğruladı.

Yeni DJI Pocket 3 hakkında şu ana kadar sahip olduğumuz tüm sızdırılmış bilgilere bir göz atalım. Yeni cihaz elimize geçene kadar bu sayfayı en son haberler ve sızıntılarla güncel tutacağım.

DJI Pocket 3 çıkış tarihi

DJI’den sızıntılarıyla tanınmış @DealsDrone, 2022’de yaklaşan DJI ürünlerini gösteren sızdırılmış bir belge gibi görünen bir şey yayınladı. Belgeye göre, Pocket 3, 2023’ün 4. ayında, yani Nisan 2023’te piyasaya sürülecek.

dji-pocket-3-cikis

Ancak bu “sızdırılmış” belge ne kadar güvenilir? Belge geçen yıl 2021’de sızdırıldı ve o zamandan beri bahsedilen ürünleri doğru bir şekilde öngördü. Belgeye göre DJI Mini 3, Nisan 2022’de gelecekti. Mayıs 2022’nin başlarında birkaç gün geç geldi.

Benzer şekilde, RS3 ve RSC3 gimballerinin Haziran 2022’de gelmesi bekleniyordu ve tahmin edildiği gibi 15 Haziran 2022’de geldiler. Eylül 2022’de geleceği tahmin edilen Inspire 3 de yolda. Tüm bunlar, belgenin gerçekliğini ve yeni DJI Pocket 3’ün Nisan 2023’te yolda olduğuna dair öngörüsünü kanıtlıyor.

DJI Pocket 2 ile ilgili sorunlar

Her şeyden önce, Pocket 2’yi seviyorum. Orijinal Osmo Pocket’ten sonra, muhtemelen 60 fps’de 4K çekim yapmak için mekanik olarak stabilize edilmiş küçük bir gimbal üzerine monte edilmiş harika bir kameraya sahip piyasadaki 2. cihazdı.

Hala Pocket 2’mi kullanıyorum ve bir GoPro Hero ya da başka bir aksiyon kamerası için ondan vazgeçeceğimi sanmıyorum. Cep boyutunda mekanik gimbal, GoPro tarafından kullanılan HyperSmooth gibi sofistike yazılımlarla bile rekabet edilemeyecek bir oyun değiştiricidir.

Ancak, Pocket 2’nin yazılımla ilgili birkaç sorunu olduğunu kabul edeceğim. Mimo uygulaması yavaş ve sorunlu ve 1/1.17″ kamera merceği, düşük ışıkta gece fotoğrafçılığı için pek iyi değildi. Belki bu 2020’de iyi bir el kamerasıydı ama 2022’de değil.

DJI, kamera sensörlerini tüketici drone hatlarında zaten yükseltti ve Pocket serisi de bir yükseltmeye hazırlanıyor. 2022 yılı olacağa benziyor. DJI İletişim yöneticisi Curran Daly, Ocak 2022’de PiXL drone şovunda, DJI’nin 2022’de piyasaya sürülecek birkaç drone, kamera ve gimbal ürünü üzerinde çalıştığını doğruladı.

Bu, sızdırılan yol haritasını hizalar ve doğrular. Yani Nisan 2023’te yeni bir Pocket 3 görebiliriz.

DJI Pocket 3’te ne beklemeliyiz?

Aşağıda belirtilen tüm özellikler spekülasyondur ve DJI ürün geliştirmeyi takip ettiğim yıllara dayanmaktadır. Henüz herhangi bir resmi yayınımız veya resmi olmayan sızıntımız yok.

Güncellenmiş Kamera

Pocket 2, kötü olmayan ancak düşük ışıkta iyi performans göstermeyen 1/1.17″ ile geldi. İyi bir resim elde etmek için 6000 ISO’ya zorlamanız gerekiyordu. DJI bunu bir yazılım hackiyle (Yüksek Kalite modu) telafi etmeye çalıştı, ancak bu sadece pikselleri azalttı ve daha fazla pil tüketti. Sadece daha fırçalanmış bir çıktıydı.

Pocket 3 ile daha büyük bir lens alabiliriz, belki Mavic Air 2’de gördüğümüz 1″ sensör. Bazı insanlar Mavic 3’te gördüğümüz yeni Cine kamerayı bekliyor, ancak bunun hem boyut hem de bütçe açısından aşırıya kaçacağını düşünüyorum. Ayrıca bir ham çekim codec bileşeni veya hatta Prores codec bileşeni alırsak, bu harika olurdu. Renkler 10 bite kadar çarpılırsa, bu gerçek HDR videoların çekilmesine olanak tanır.

Bazı nedenlerden dolayı DJI, Pocket 2’yi HDR çekebilecek şekilde pazarladı, ancak çekim meta verilerini analiz ettiğinizde yalnızca 8 bit renkler göreceksiniz. Gerçek HDR, en az 10 bit renk derinliğine sahiptir. 13-14 duraklık geliştirilmiş dinamik aralık, daha iyi renk derecelendirmesine de olanak tanır. Yine, tüm bunlar şimdilik sadece dilek listeleri ve tahminlere dayanıyor.

Portre modunda çekim

Sosyal medyadaki portre videoları bugünlerde çok revaçta. Hepsi TikTok’tan Youtube şortlarına ve IG hikayelerine kadar portre olarak kaydedilmiş videolar kullanıyor. DJI bu pazara girme ihtiyacını biliyor ve DJI Mini 3 Pro’da uygun bir portre modu tanıttılar.

Dikey videolar ve fotoğraflar kaydetmek için kameranın otomatik olarak 90 derece döndüğü Pocket 3’te uygulanan bir portre modunu görmek harika olurdu.

Çıkarılabilir Pil

Modüler tasarımlar her zaman iyidir. Arızalı parçaları çıkarmanıza ve değiştirmenize izin verirler ve piller zamanla bozulmalarıyla ünlüdür. Pocket 2, normalde dronlarımızda yaptığımız gibi kayıtlar arasında değiştirilemeyen sabit bir pil ile gelir. Kullanımınıza bağlı olarak 1-2 saat sürer ve ardından tekrar şarja takmanız gerekir.

Değiştirilebilir bir pil, uzun bir kesintisiz kayıt süresi için çok yardımcı olabilirdi. Pocket 3’te kayıtlar arasında değiştirilebilen çıkarılabilir bir pil görmek güzel olurdu.

Hızlı Kablosuz / WiFi

Pocket 2’ye eşlik eden Mimo uygulaması herkesin bildiği gibi buggy ve yavaştır. Bağlantı çok uzun sürer ve genellikle kullanıcılar arasında bozuk bir uygulama olarak kabul edilir. Ayrıca yıllardır güncellenmedi ve DJI bunu görmezden geliyor gibi görünüyor.

Pocket 3 ile, yenilenmiş bir uygulama, hızlı bir kablosuz bağlantı ve belki de akıllı telefonunuza canlı video besleme özelliğine sahip yerleşik bir WiFi veya Bluetooth bağlantısı görebiliriz.

Pocket 2’deki mevcut canlı akış özelliği, dürüst olmak gerekirse pek pratik değildir ve doğal olarak diğer cihazlarla sorunsuz bir şekilde entegre olabilen daha iyi bir yazılım çözümü harika olacaktır.

Bir sonraki Zoom aramanız sırasında Pocket 3’ünüzü ActiveTrack ile bir web kamerası olarak kullandığınızı hayal edin. Bunların çoğunu Do-It-All Sap ile yapabilmenize rağmen, satın almanız gereken ek bir aksesuardır ve bu herkes için pek uygun değildir.

Mikrofon Jakı ve Hoparlörler

Üçüncü taraf bir mikrofona bağlanabilen bir mikrofon jakı, Pocket 3’e iyi bir ek olabilir. Bu bize daha iyi ses kayıt yeteneği ve kontrolü sağlayacaktır. Yine, ek bir aksesuar satın alırsanız bir mikrofon jakına sahip olabilirsiniz, ancak umarım bunu doğal olarak Pocket 3’te yaparlar.

Bir dizi dahili oynatma hoparlörü de güzel bir ek olacaktır. İçeride kaliteli bir konuşmacı yerleştirmek zor olabilir.

Su geçirmez Tasarım

Pocket 2 su geçirmez değildir ve gimbal gibi hareketli parçaları olan herhangi bir cihazın su geçirmez olması çok zordur. Ama umarım bunu Pocket 3’te yapmanın bir yolunu bulurlar.

Çoğu insanın GoPro Hero 9 ve hatta DJI’nin Osmo Action’ı gibi bir Action kamerayla gitmeyi tercih etme nedenlerinden biri, bunu doğal su yalıtımı için yapmalarıdır. Bunları su altında kullanabilirler ancak Pocket 2’yi su altında taşıyamazlar. Ek bir su yalıtım kılıfı olmadan olmaz.

Pocket 3’ü su geçirmez hale getirmenin bir yolunu bulurlarsa, yeni bir pazar segmenti – su sporlarından hoşlanan insanlar – ürüne ilgi duyacaktır. Teknik olarak zor ama imkansız değil.

Daha iyi soğutma sistemi

Pocket 2, uzun süre yüksek FPS’de kullanıldığında ısınacaktır. Bunun nedeni, onu soğutmak için soğutucu veya havalandırma deliklerinin olmamasıdır. Hızlı işlemci çok fazla ısı üretir ve kompakt tasarımı sayesinde bunu dağıtacak hiçbir yeri yoktur.

Pocket 3’te daha hızlı bir CPU ve daha fazla ısı çıktığını görebiliriz, bu nedenle daha iyi bir ısı yönetim sistemi veya soğutma sistemi gereklidir. Aksi takdirde, kullanıcılar çok iyi bir kullanıcı deneyimi olmayan terli avuç içi ile sonuçlanacaktır.