Metaverse ve kripto para ilişkisi

Kripto para birimleri ve metaverse. Ayrılmaz bir ilişki. Herkesin kazandığı simbiyotik bir ilişki. Veya başka bir deyişle, sanal bir dünyada sanal şeyler alıp satmak için sanal bir para birimine ihtiyacınız var. Uzmanların ve medyanın üzerinde anlaştığı bir konu. Çok daha fazla para kazanma konusunda aynı amaç için birleşen çok moda iki kavram.

Herkes kripto paralardan bahsediyor. İnternette takası yapılan ve sanal döviz piyasasının dinamiklerine bağlı olarak değeri yükselen veya düşen sanal para birimleri. Spekülatif kullanımlarına rağmen Bitcoin, Ethereum, Solana, Tether veya Cardano gibi kripto para birimleri metaverse için mükemmel bir çözümdür. Şifreleme ve blok zinciri tabanlı yapısı sayesinde güvenlik ve gizlilik sunan bir parasal değişim yöntemi.

Kendi adına, metaverse hakkında giderek daha fazla konuşma var. Sanal gerçeklik ve/veya artırılmış gerçeklik sayesinde sürükleyici bir deneyim sunan 3B sanal dünyalar. Ve fiziksel veya sanal olsun, değerine değer katan herhangi bir dünya gibi, gösteriler ve canlı etkinlikler, mağazalar ve satılık ürünler olacak. Başka bir deyişle, ücretsiz etkinliklerin, hizmetlerin ve deneyimlerin tadını çıkarabiliriz, ancak ticari bir bileşen de olacaktır. Ve burada kripto para birimleri her şeyin işlemesi için idealdir.

Metaverse’de her şey satın alınabilir

İyi ya da kötü, fiziksel dünyanın dinamikleri metaverse’de çoğaltılır. Ekonomik düzeyde bu, yaratılan sanal dünyalarda her şeyin satın alınabileceği anlamına gelir. Bu da gelecekteki kullanıcıların faaliyetlerinin gerçekleşeceği sanal alanı etkiler. Ya da evlerinden metaverse boyunca yürüyen ve hareket edenlerin.

Kısa sürede en popüler blok zinciri oyunlarından ikisi olan Decentraland ve The Sandbox gibi sanal dünyalar, her yerden yatırımcıların metaverse’de arazi satın aldığı bir yatırım ateşi yaşıyor. Ve metaverse’deki her şey, kendi içinde değeri olan, değiştirilemez bir belirteç olan bir NFT’dir. Oyunların kendileri veya NFT varlık alım satım platformları aracılığıyla küçük bir sanal arazi parçası elde etmek mümkündür. Kendi sanal evinizi veya işinizi kurmak veya daha sonra satmak için kullanabilirsiniz. Mevcut alanın neredeyse sonsuz olduğu gelişen bir emlak piyasası.

Metaverse’e bu kadar çok yatırım yapılıyorsa, bunun nedeni, ona gerçek bir değerin, dolar veya euro cinsinden bir eşdeğerin atfedilmesidir. Ancak başta da belirttiğimiz gibi metaverse’de işlemler ağırlıklı olarak kripto para birimleri üzerinden gerçekleştiriliyor. Dahası, yukarıda bahsedilen sanal dünyaların kendi sanal para birimleri vardır. The Sandbox’ta dövizin para birimi SAND olarak adlandırılır. Ve bu bir kripto para birimi bile değil. Bu bir simgedir. Her ikisi de eşit derecede güvenlidir ve sanal işlemleri kolaylaştırır. Decentraland, MANA adlı sanal para birimini kullanıyor.

Karakterler, giysiler, ulaşım araçları, tamamlanmış binalar veya inşaat parçaları… Metaverse’de etkileşime geçebileceğimiz herhangi bir sanal öğe, sanal dünyaların mağazalarında veya pazaryerlerinde satılmaktadır. Forbes’a göre, 2030’da metaverse dayalı küresel ekonominin değeri 1,5 trilyon dolar olabilir. Ve bu takaslar kripto para birimleri ile yapılacak.

Yaratmak, keşfetmek ve değiş tokuş yapmak için sanal dünyalar

Metaverse ve kripto para birimleri arasındaki simbiyozu daha net görmek için, örnek olarak Decentraland’ı, eskilere Haboo veya Second Life gibi geçmiş deneyimleri hatırlatan sanal bir dünyayı ele alalım. Araçları sayesinde, bu sanal dünyada dolaşabilir ve etkinliklerinin keyfini çıkarabilir veya içinde senaryolar, etkinlikler veya kullanıcılar için zorluklar gibi yeni deneyimler yaratabiliriz.

Ama Decentraland’da her şey ücretsiz değil. Sanal para birimi MANA jetonu, piyasa değeri olarak 4,4 milyar dolar değerinde. Bütün bunlar, bu 3B sanal dünyada avatarlar, isimler, arsalar ve araziler, karakterleriniz için kıyafetler vb. gibi dijital unsurları satın almanın, satmanın ve değiştirmenin mümkün olduğu gerçeği sayesinde. Ve metaverse’de ilerlediğiniz anda, er ya da geç ulaşım, kostüm veya orijinal avatar şeklinde bir dijital varlığa ihtiyacınız olacak.

Sosyal etkileşim, her sanal dünyanın temel direklerinden biridir. Dolayısıyla zaman zaman katılabileceğimiz dünya olayları oluyor. Bilim, sinema, müzik… Birçok olasılık var. Ayrıca Samsung gibi tanınmış markaların tanıtımını yaptığı etkinlikler şimdiden görülmeye başlandı. Ve fiziksel dünyadan farklı olarak metaverse’de hareketin anında olması avantajıyla.

Kısacası metaverse, pazarlanabilecek hizmetlere ve sanal öğelere dayalı sonsuz deneyimler, etkinlikler ve olanaklar sunar. Ve bu değiş tokuşların metaverse’ün kendisiyle etkileşimi kadar çevik olması için kripto para birimleri en uygun çözüm gibi görünüyor.