6G hakkında bilmeniz gereken her şey

2030’da herkese açılması ve 2026’da pilot testlerinin yapılması bekleniyor. Evet, biz Türkiye’de henüz 5G görmedik, ama 4 yıl sonra 6G testleri başlayacak ve 8 yıl sonra da şu an 5G kullanabilen gelişmiş ülkelerde herkese açılacak. Ancak hepsinden önemlisi, 6G’nin çalışma sistemi bağlantı açısından birden fazla iyileştirme vaat ediyor. Özelliklerine bakılırsa şimdiden büyük beklentiler oluşturan altıncı nesil mobil ağlar olan 6G’den bahsediyoruz.

Yeni standart, minimum gecikme sunarak canlı akış deneyimini iyileştirecek. Ayrıca bu, genişletilmiş gerçeklik ve yapay zeka (AI) gibi alanları teşvik etmenin, daha hızlı ve daha akıcı veri trafiği sayesinde sistem performansını optimize etmenin anahtarıdır. Bu yazıda, mobil bağlantıda bir sonraki çağın temel özelliklerini ve faydalarını ve mevcut standarttan temel farklılıklarını keşfedeceğiz.

Mobilin geleceği 6G

Altıncı nesil mobil ağlar, iletim hızlarında iyileştirmeler vaat ediyor. Ancak hepsi bu kadar değil: gecikme de azaltılacak (0,1 milisaniye), bu da örneğin aktarımların gerçek zamana yakın olmasını sağlayacaktır.

Ayrıca, genişletilmiş gerçeklik gibi teknolojilerin gelişimini teşvik ederek, gerçek anlamda sürükleyici deneyimlere yol açarak çeşitli endüstriyel sektörler için önemli avantajlar vaat ediyor. 6G’nin şimdiye kadar sadece bilim kurguda gördüğümüz deneyimler yaratabileceği ve duyusal arayüzleri uygulanabilir hale getirebileceği tahmin ediliyor. Örneğin, akıllı veya kontakt lensler aracılığıyla tüm deneyimin gerçekmiş gibi geldiğini görebiliriz. Bu şekilde 6G, genişletilmiş gerçeklik sayesinde sağlık vw teletıp gibi sektörlerdeki deneyimi iyileştirecek.

Veri iletimindeki daha yüksek hız ve neredeyse sıfır gecikme, günlük yaşamla bağlantılı diğer uygulamaların yanı sıra video oyunları açısından daha iyi bir görsel-işitsel deneyime olanak tanıyacaktır.

Böylece, mobil bağlantıda yeni nesil sayesinde, aşağıdaki gibi süreçleri güçlendirmek veya iyileştirmek mümkün olacaktır:

  • Tehdit algılama.
  • Yüz tanıma.
  • Hava kalitesi ölçümü.
  • Görevlerin otomasyonu.
mobil ag baz istasyonu

6G’nin 5G’den farkı

Temel fark, altıncı nesil mobil bağlantının veri aktarım hızlarını 10 katına kadar artıracak olmasıdır. Ve 5G, hız ve gecikme gibi konularda gelişme sağlasa da, 6G her iki açıdan da büyük gelişmeler vaat ediyor:

  • Gecikme: 1 ms’den 0,1 ms’ye düşecek.
  • Hız: Mevcut 20 Gbps’den 1 Tbps’ye artacak.

Ek olarak, daha büyük bir kapasiteye sahip olduğundan, aynı yönlendiriciye daha fazla cihazın bağlanmasına izin verir; bu, hem evde hem de üretken ortamlardaki deneyimi etkileyecek bir şey.

Yukarıdakiler, IoT ekosisteminin güçlendirilmesinde, pratik olarak gerçek zamanlı olarak veri alışverişinin kolaylaştırılmasında, operasyonların hızlandırılmasında ve bununla birlikte karar vermede görülecektir.

Bu yeni nesil mobil bağlanabilirliğin daha düşük enerji tüketimine sahip olması nedeniyle, bu yeni neslin faydaları aynı zamanda çevreye özen gösterilmesiyle de ilgilidir. Bunun nedeni, 5G performansa odaklanırken, 6G sürdürülebilirliğe işaret ediyor.

Mobil bağlantıda yeni bir çağ

Türkiye’de 90 milyondan fazla mobil bağlantı üye sayısı olduğu tahmin edilmektedir. Nüfusun Suriyeli ve Afganlarla beraber 90 milyonun biraz üzerinde olduğu düşünüldüğünde 6G’nin ülkemize ulaştığında getireceği olumlu etki ortada. Tabi ülkemizde henüz 5G bile yokken bunu söylemek biraz zor oluyor.

Bir yandan, milyonlarca insan yüksek hızlı, yüksek performanslı bir bağlantının keyfini çıkarabilecek, çevrimiçi içeriğin keyfini çıkarma veya tarama sorunları yaşamadan evden çalışma gibi günlük deneyimleri iyileştirebilecek.

Öte yandan, şirketler dijital ortamlarını geliştirebilecek, otomasyonu teşvik edebilecek ve yeni iş akışlarını güçlendirebilecek.

5G’nin geldiğini henüz görmemiş olsak da (dünyanın çoğu yerinde 5G bağlantı artık normalleşmişken), yeni nesil mobil bağlantının getireceği avantajları şimdiden tahmin etmek mümkün.