Kilo vermeden yağlardan kurtulmak

Bu haberin başlığında sorduğumuz sorunun cevabı oldukça açık: evet. Vücudu oluşturan tek şey yağ değildir, yani 1 kg yağ kaybederseniz ve 1 kg kas kazanırsanız, yani kilonuzu korursunuz, ancak vücut kompozisyonunuz ve hacminiz farklı olur. Suyu, yediklerimizi/içtiklerimizi, tuvalete gittiysek de hesaba katmalıyız… Kiloyu etkileyen sadece yağ değil, o yüzden sadece tartıda yazan kiloya bakmamak önemli. Bu nedenle, yağ kaybetmek kilo vermekten daha mı önemli? Tabii ki, kilo vermek asla önemli değildir veya olmamalıdır.

Kendinizi tartıyorsunuz ve değişim görmüyorsunuz

Bu, birçok insanın tartıda tartıldığında ve kilo vermediğinde değişimi görmemesinin nedeni olabilir mi? Aslında, kilo hiçbir zaman bir beslenme planının işe yarayıp yaramadığını değerlendirmek için bir referans belirteci olmamalıdır, bizi yanıltabilir ve hatta yanlış iyi sonuçlar verebilir, çok kısıtlayıcı birçok diyette en çok kaybedilen şey su ve dolayısıyla kas kütlesidir ve bu istenmesi gerekenin tam tersi, çünkü kaybettiğiniz kilo su ve kas ise, çok hızlı bir şekilde geri kazanacaksınız ve büyük bir geri tepme etkisi olacak.

Bütün bunlar bizi, tek gösterge olarak terazideki rakama saplanıp kalmayı bırakmamız gerektiğini düşünmeye sevk ediyor. Tartının işaret ettiği ağırlık vücut kompozisyonunun durumunu bozmaz ve bu nedenle bir referans değer değildir. Kilonun miktarı; zamana, ne yediğine, ne içtiğine, tuvalete gidip gitmediğine bağlı olarak aynı gün içinde çok değişkenlik gösterebilir. Ayrıca, kendinizi her gün tartmak büyük bir hatadır, kesinlikle hiçbir şey için asla iyi bir referansımız olmayacak.

kilo-vermeden-yaglardan-kurtulmak-2

Kilo vermeyi zor bulan insanlar için öneriler

Tüm bunlar, kilo vermeyi zor bulan daha fazla insan olduğu gerçeğini etkileyebilir mi? Evet, ne kadar çok mucize diyet yaparsanız ve ne kadar çok geri tepme etkisine sahip olursanız, size o kadar pahalıya mal olacak, vücut metabolik adaptasyonlar üretecek ve sonunda gerçekten dengeli bir diyet bulmak istediğimizde, artık beklenen sonucu alamayacağız.

Bu, mucize diyetleri yaptığımızda ve her zaman kiloya dayalı olduğumuzda, insanların genellikle kas kütlesi kaybettiğini ve bunun uzun vadede metabolizmanın yavaşlamasına neden olacağı gerçeğine de eklenir. Bu nedenle, kendinizi vücut kompozisyonunuzu ve sağlık durumunuzu değerlendiren, sizin için nasıl kişiselleştireceğini bilen ve size her şeyi en iyi şekilde açıklayan bir beslenme uzmanının ellerine kendinizi teslim etmek her zaman daha iyidir.

Vücut yağı nasıl ölçülür?

Bu nedenle, yağ kaybetmenin öneminden bahsediyoruz. Ama ne kadar yağımız kaldığını nasıl bilebiliriz? Detaylarını biyoempedans terazileri yardımıyla veya antropometri tekniği ile hesaplayabiliyoruz, bunlar profesyonel terazilerdir, genel kullanım amaçlı değildir ve teknik sadece sertifikalı kişiler tarafından yapılabilir, bu nedenle her zaman bir uzmana gidin.

Ve yağ kaybetmek için yağ yemeyi bırakmalı mıyız? Hayır, ondan öte, her zaman günlük hayatınıza ve rutininize ve alışkanlıklarınıza uygun olarak yemek yemeyi ve aktif ve sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmayı öğrenmeliyiz, siz diyete değil, diyet size uyarlanmalıdır. Aslında yağ yaşam için gerekli bir makro besindir ve yağ yemek çok önemlidir, ancak sağlıklı ve her insan için doğru miktarda olmalıdır.

Strateji, yağ kaybetmek

Ve bunu akılda tutarak, bu fazla yağı kaybetmek için en iyi strateji nedir? Şüphesiz, ihtiyaçlarımıza uygun bir diyete sahip olmalıyız. Bu nedenle sağlık durumunuzu, vücut kompozisyonunuzu değerlendiren, hedefinize, rutininize ve günlük fiziksel aktivitenize göre bir plan kişiselleştiren bir beslenme uzmanına gitmeniz şarttır. Ve haftada en az 3 kez egzersiz yapmaya çalışın.

Tabii ki, diyet ve antrenman her zaman el ele gitmeliler, biri diğeri olmadan başarıya ulaşmaz, çünkü eğer kilo kaybetmek için diyet yaparsanız ve antrenman yapmazsanız, muhtemelen kas kütlesi kaybedersiniz ve bu sağlığınız için zararlıdır ve sadece antrenman yaparsanız ve yemeye devam ederseniz, istediğiniz gibi kilo kaybetmeyeceksiniz ve sağlığınız da beklediğiniz gibi gelişmeyecek.

kilo-vermeden-yaglardan-kurtulmak-3

Lokalize yağ kaybı mümkün mü?

Hayır, vücut genel olarak yağ kaybedecek ve her zaman onsuz en çok yapabileceği yerlerden, az ya da çok sahip olmayı sevdiğimiz yerlerden değil.

Örneğin, mekik yapmak o bölgede daha fazla yağ kaybetmenizi sağlamaz, karnınızdaki kas kütlesini artırmanızı sağlar, ancak kasın üzerindeki yağları kaybetmezseniz ne olur? Görülmeyecek yağla kaplı harika bir çikolata tabletine sahip olacaksınız.

Vücut akıllıdır ve her zaman en çok ihtiyaç duyduğu yerden yağ kaybeder, doğrusu, nerede daha fazla yağ varsa, orada o kadar çok kaybeder, ancak seçim yapamayız.