Kripto para hırsızlığı nasıl önlenir, cezası nedir?

Her geçen gün kripto para piyasası yatırımcılar için daha cazip hale geliyor; para dönen her ortam gibi siber suçlular için de tabi ki. Ve her gün dünya çapında milyonlarca doları hareket ettiren binlerce işlem gerçekleştiriliyor.

Bu bağlamda, bir cüzdanın varlıklarını yeniden yönlendiren ve herhangi bir işlem yaparken onu potansiyel bir tehdit haline getiren bir teknik olan kripto kırpma veya crypto clipping ortaya çıkar. İşte kripto para hırsızlığını önleme konusunda aklınızda bulundurmanız gerekenler.

Kripto kırpma (crypto clipping) nedir?

Forbes dergisine göre, kripto para birimleri ile bir işlemin ortasında varlıkları yönlendirmek için kurbanın cüzdanının adresini değiştirmeyi amaçlayan bir tekniktir. Bunu yapmak için, bu görevi otomatik olarak yürüten bir kötü amaçlı yazılım kullanılır.

Bu teknik, işlemler sırasında kripto para birimlerini çalmak için özel olarak tasarlanmış Phorpiex kötü amaçlı yazılımının bir çeşidinin keşfedildiği 2021 yılına kadar uzanıyor.

Phorpix nedir?

Siber güvenlik şirketi Avast’a göre Phorpiex bir botnet, yani bir bilgisayar robotları ağı. Amacı, kimlik avı e-postaları ve spam mesajları yoluyla kullanıcının bilgisayarına bulaşmaktır. İçeri girdikten sonra, kötü amaçlı operasyonlarını genişletmek için kötü amaçlı yazılımı indirir. En yaygın vakalardan biri, Bitcoin ile yapılan ödemeler karşılığında cinsel şantajdı. Ancak saldırganlar, şu anda kripto kırpma olarak bilinen şeye izin veren yeni teknikler geliştirdiler.

Aslında, son altı ayda Latin Amerika’da Phorpiex’in tespitinde bir artış oldu. İlk üç sırayı Guatemala, Meksika ve Peru işgal ediyor. Özellikle Meksika’da, bu kötü amaçlı yazılımın daha fazla sayıda çeşidi bulunmuştur.

Mağdur olmaktan nasıl kaçınılır?

Buna dayanarak, aşağıdaki önerileri izleyerek kripto kırpma kurbanı olmaktan kaçınmak mümkündür:

  • Kötü amaçlı yazılımdan koruma ve virüsten koruma yazılımına sahip olmak önemlidir. Bu şekilde, kripto kırpmasından sorumlu kötü amaçlı yazılımın yüklenmesi önlenir. Buna ek olarak, bilgisayar diğer tehditlere karşı güvende olacaktır.
  • Herhangi bir kripto para işleminde cüzdan adresini doğrulamak önemlidir. Bu, kopyalayıp yapıştırırken değiştirilmediğini doğrulamak için.
  • Resmi olmayan kaynaklardan yazılım veya uygulama indirmekten kaçının. Avast’a göre Google Play’de kötü amaçlı uygulamalar var. Ve bunlardan bazılarını 1,3 milyondan fazla cihaz kurdu. Bunlar, müdahaleci bir şekilde reklam oluşturur ve genellikle kendilerini iyi bir şekilde gizler.
  • Kimlik avı e-postalarını açmayın. Kötü amaçlı yazılımlar, ekli dosyalarda veya bağlantılarda gizlenebilir.
  • Önemli miktarda bir kripto para birimi işlemi yapmadan önce, bir test işlemi yapmanız önerilir. Bu, daha fazla dolandırıcılık riskinden kaçınmak için daha düşük bir miktar olabilir.
  • URL’leri dikkatlice okuyun. Birçok siber suçlu, resmi URL’leri kopyalayarak sahte web sayfaları oluşturur. Tüm bunlar, verilerinize veya savunmasız cihazlarınıza erişmek için.

Bugün, çevrimiçi güvenliğimiz basit bir gereklilik olmaktan çıkıp bir öncelik haline geldi. Cihazlarınızı web’de bulunan binlerce tehdide karşı korumanız çok önemlidir. Özellikle önemli para kayıplarına neden olabilecek olanlar.

Kripto para hırsızlığı cezası

Kripto para hırsızlığı bir suç olarak düzenlenmemiştir. Bunun yerine hırsızlık veya dolandırıcılık olarak işlem görebilir.

5237 sayılı Türk Ceza Kanunu (“TCK”) kapsamında hırsızlık ve dolandırıcılık eylemleri suç olarak düzenlenmiştir. Bu kapsamda kripto para hırsızlığı kanıtlanması durumunda kişiler suçlanabilir.