Galaktogog nedir ve emzirme döneminde ne için kullanılır?

Hipogalakti, emzirme başarısını tehlikeye atabilecek düşük anne sütü üretimidir. Süt miktarı nasıl arttırılır? Galaktogoglar nedir ve ne zaman belirtilirler?

Prensip olarak, kadınların büyük çoğunluğu bebeklerini yalnızca emzirmek için yeterli anne sütü üretebilir. Gerçekten yetersiz üretim durumu olduğunda, çok düşük bir insidansa sahip bir şey olduğunda, hipogalaktiden bahsederiz. Bununla birlikte, birçok kadın, salgılanan süt miktarının düşük olduğuna dair öznel bir duyguya sahiptir.

Düşük süt üretimine ne sebep olabilir?

Emzirilen bebeğe yetersiz süt verilmesi durumlarının arkasında olabilecek üç ana faktör vardır:

  • Anne faktörü. Hormonal problemler veya olumsuz etkileyebilecek herhangi bir ameliyat olması durumunda meme bezinin gelişimi dikkate alınmalıdır. Örneğin, bezin bir kısmının çıkarıldığı ve meme başı-areola kompleksinin ve interkostal sinirlerin etkilendiği bir meme küçültme veya hipoplastik (az gelişmiş) memeleri düzeltmek için meme büyütme ameliyatları.
  • Bebek faktörü. Bebeğin gebelik yaşı, nörolojik gelişimi, patolojisi olup olmadığı, ağız anatomisi vb. önemlidir.
  • Süt transferi. Beslenmenin nasıl olduğunu, tutuşu, memedeki pozisyonu, ağrı olup olmadığını, bebeğin nasıl emdiğini, etkili yapıp yapmadığını, takviye olup olmadığını ve nasıl yapıldığını değerlendirmek gerekir.

Gerçek hipogalakti, yalnızca ilk faktöre atıfta bulunur. Bununla birlikte, sahte hipogalaktiye genellikle üçüncü taraf neden olur.

Galaktoj nedir ve ne için kullanılır?

Galaktogoglar, farklı zamanlarda anne sütünün sentezini artırmak için kullanılan ilaçlar ve diğer maddelerdir. Emzirmeyi durdurmanın ana nedenlerinden biri, düşük miktarda süt algısı (gerçek hipogalakti veya yanlış hipogalakti) olduğundan, hem anneler hem de sağlık uzmanları bu sorunla başa çıkmak için ilaçlar aradılar.

Galaktogog olarak kullanılan ilaçlar arasında domperidon ve metoklopramid bulunur. Bunlar, bu işlev için özel olarak oluşturulmuş ilaçlar değildir, fakat devam eden kullanımları ve bazen asıl kullanımlarına göre aşırı dozda alınmaları, dopamin hormonu düzeylerini düşürür ve süt salgısını artırabilen prolaktin hormonunun değerlerini yükseltir.

Geleneksel olarak süt üretimini artırmak için galaktogog olarak kullanılan şifalı otlar, yiyecek veya içeceklere gelince, devedikeni, karahindiba, fesleğen, rezene tohumu, hatmiden bahsedebiliriz…

Galaktogogların kontrendikasyonları olabilir mi?

Galaktogoglar yalnızca, ameliyat veya meme bezinin anormal gelişimi gibi anne faktörünün neden olduğu yetersiz süt üretimi vakalarıyla sınırlandırılmalıdır.

Uyardığı gibi, piyasada şu anda birincil ve kanıtlanmış kullanımı süt üretimi olan hiçbir ilaç, bitki, yiyecek veya içecek yoktur. Ancak, galaktogogların arkasında kadınların emzirme yetenekleri konusunda daha özgüvenli hissetmelerini sağlayan bir ‘plasebo etkisi’ olabileceğine dikkat çekiliyor.

Bazı kültürlerde, bira süt miktarını artırmak için kullanılır, ancak, alkol aslında süt üretimini azaltabilir, ayrıca annenin kanına ve oradan anne sütüne geçebilir, bu da onu yutan bebeğe toksiktir.

Yeterli bilimsel kanıt yok ve bir galaktogog kullanımını önermeden önce risk-fayda her zaman değerlendirilmelidir.

Sütün gelmediği hissi ile karşı karşıya kalındığında ne yapılmalı?

Gerçek hipogalaktinin çok nadir olduğunu zaten biliyoruz. Bu nedenle, anne az süt ürettiğini hissettiğinde, ana öneri bir emzirme uzmanının anne ve çocuk da dahil olmak üzere bu emzirmenin tüm yönlerini değerlendirmesidir.

Emzirmenin iyi gitmesi için değiştirilebilecek faktörler vardır ve sadece düşük üretimin yukarıda belirtilenlerin annelik probleminden kaynaklanması durumunda, bir profesyonelin yardımıyla bir galaktogog reçetesi yazılabilir.