Windows 11 başlat menüsü klasör ekleme

Windows 11 artık başlat menüsünü daha da özelleştirmenize olanak tanıyor. Artık klasörler oluşturmak, görünen öğelerin sayısını belirlemek ve en çok kullanılan uygulamaları göstermek mümkün. Bu yazıda ilk fonksiyona odaklansak da, başlat menüsündeki kullanıcı deneyimini maksimuma ayarlamak için atmanız gereken adımların neler olduğunu açıklayacağız.

Okumanızı kolaylaştırmak için bu kılavuzu farklı bölümler halinde yapılandırdık. Öncelikle Windows 11’de Başlat Menüsü klasörlerinin neler olduğunu ve bunların nasıl kullanılacağını gösteriyoruz. Öte yandan, sistem ayarlarında bulunan ve başlat menüsünün davranışını ihtiyaçlarınıza göre ayarlamanıza yardımcı olacak diğer parametrelere bir göz atıyoruz. Hadi başlayalım!

NOT: Bu özellik yalnızca 20 Eylül 2022’de yayınlanan Windows 11 Update 22H2’de mevcuttur. Bu yazının yazıldığı sırada yeni sürüm zaten genel olarak mevcuttu. Bu güncelleştirmeyi indirip yüklemek için Windows Update’e gidin ve Microsoft işletim sisteminde bulunan en son yeniliklerin keyfini çıkarın.

Windows 11 başlat menüsündeki klasörler nelerdir?

Öncelikle Windows 11’de Başlat Menüsü klasörlerinin tam olarak ne olduğundan kısaca bahsedelim. Bu özelliği Dosya Gezgini’nde bulduğunuz dizinlerden ayırt etmek önemlidir. İkincisi dosyaları depolamak için kullanılırken, başlat menüsü klasörleri, uygulamalarınıza giden kısayolları daha iyi organize etmek için tasarlanmıştır.

yeni baslat menusu

Bu nedenle, bunlara belge veya başka bir dosya kaydedebilmeyi beklemeyin. Bunun yerine, favori programlarınızın dağıtımını daha hassas bir şekilde değiştirebileceksiniz. Örneğin, tüm Office uygulamalarını tek bir klasörde gruplandırma seçeneğiniz vardır. Bu sayede 3 veya 4 yer (Word, Excel, PowerPoint ve Outlook) işgal etmek yerine sadece birini işgal edeceklerdir.

Windows 11’i mobil cihazlara daha da yaklaştıran bir değişiklikle karşı karşıyayız. Hem Android hem de iOS, uzun yıllardır kendi ana ekranlarında klasör oluşturmayı desteklemektedir. Şimdi sıra Microsoft işletim sisteminde. Fakat bu yeni organizasyon sistemi nasıl çalışıyor?

Windows 11’de Başlat Menüsü klasörleri nasıl kullanılır?

Özelliği baştan sona test ettikten sonra, bu başlat menüsü değişikliğinin çok riskli olmadığı, ancak çok kullanışlı olduğu sonucuna vardık. Tüm kullanıcılar, özellikle başlat menüsünü iyi organize etmek istiyorlarsa, bundan az ya da çok yararlanacaklardır.

Kısayolların davranışındaki ilk değişiklik, onları özgürce sürükleme yeteneğinde görüyoruz. Üzerlerine tıklamak ve düğmeyi bırakmadan imleci hareket ettirmek kadar kolaydır. Aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi, simgeler ızgaradan soyutlanır ve boşluk boyunca sorunsuz bir şekilde hareket eder.

baslat klasor ekleme

Simgeyi yeni bir konuma bırakırsanız, o konuma sabitlenmiş simgeler arasında bir boşluk açılır. Ancak simgeyi başka birinin üzerine getirirseniz, Windows başlat menüsünde yeni bir klasör oluşturacaktır.

Serbest bırakıldıktan sonra, yeni uygulama havuzu oluşturulmuş olacaktır. Varsayılan olarak, “Klasör” adı atanır. Üzerine tıklarsanız, kısayollarınızın nasıl gruplandığını göreceksiniz. Artık bunları eklemek için daha fazla öğeyi sürüklemek mümkündür.

Öte yandan, klasörler bazı özelleştirme seçenekleri sunar. Daha ileri gitmeden üst yazıya tıklarsanız yeni bir isim ekleyebilirsiniz. Bu metin alanına bir kelime veya kelime öbeğinin yanı sıra emoji girmek de mümkündür. Uygulama gruplarınızı daha hızlı tanımlamak için size en uygun sistemi kullanın.

Ek olarak, klasörlerle ilgili olarak aşağıdakileri unutmayın:

  • İçindeki uygulamalar yeniden düzenlenebilir. Yeni grubu oluşturmak için yaptığınız gibi simgeyi basılı tutun veya imleçle sürükleyin. Klasörlerinizde bulunan simgeleri düzenlemek, daha üretken olmanızı sağlar.
  • Klasörler, diğer simgeler gibi yapılandırılabilir. Başlat menüsünde uygulama grubunu size en uygun yere yerleştirin. Sadece imleçle hareket ettirmeniz gerekiyor.

Başlat Menüsü Diğer Yeni Özellikler

baslat kisisellestirme

Windows 11’deki başlat menüsü klasörleri, Microsoft’un sistemin bu temel bölümünde sunduğu tek yenilik değildir. Ayarlar uygulamasına giderseniz, Kişiselleştir‘e tıklayın ve ardından Başlat’ta şu ayarları bulacaksınız:

  • Görüntülenen öğe sayısını seçin. Şimdiye kadar, başlat menüsü statikti ve kısayollara veya son belgelere öncelik vermenize izin vermiyordu. Artık her alana ayrılmış satır sayısını değiştirmek mümkündür. Daha Fazla Sabitlenmiş Öğe, Varsayılan veya Daha Fazla Öneri arasından seçim yapın.
  • Son eklenen uygulamaları gösterir. Yeni yüklediğiniz uygulamalara otomatik kısayollar içerir.
  • En çok kullanılan uygulamaları gösterir. En çok kullandığınız uygulamaların görüntülenmesini isteyip istemediğinizi seçin.
  • En son açılan öğeleri Başlat’ta gösterir. Öneriler bölümü, Başlat veya Dosya Gezgini’nden açılan öğeleri içerir.
  • Klasörler. Ağ, Resimler, Müzik veya Dosya Gezgini gibi kullanıcı ve sistem klasörlerine kısayollar eklemeyi kolaylaştırır.