iPadOS 16 ne zaman çıkıyor?

Apple, geçtiğimiz Haziran ayında WWDC sırasında iOS 16 ile birlikte iPadOS 16’yı tanıttı, ancak yeni iPad işletim sistemi ertelendi. Ağustos ayında Apple, iPadOS 16’nın iOS 16’dan sonra piyasaya sürüleceğini zaten duyurdu, ve nihayet iPadOS için bir çıkış tarihimiz var. Ancak Mark Gurman, iPadOS 16’nın iki hafta içinde 24 Ekim haftasında piyasaya sürülmesinin beklendiğini açıkladı. Bu haber geçtiğimiz günlerde Apple tarafından da doğrulandı: iPadOS 24 Ekim’de çıkıyor.

Gazeteci, Apple’ın iPad işletim sisteminin yeni sürümüyle ilgili büyük hataları veya sorunları düzelttiğinden emin olmak istediğini söylüyor. Son zamanlarda yeni çoklu görevin yeni iPad’lere genişletildiğini hatırlayalım, bu nedenle her şeyin doğru çalışması için zamana karşı çalışıyor olmaları gerekir.

iPadOS 16.1, 24 Ekim haftasında piyasaya sürülecek.

ipados 16

iPadOS 16 hangi iPad’lere gelecek?

iPadOS 16’nın hangi iPad’leri destekleyeceği belli oldu:

  • iPad Pro (Tüm modeller)
  • iPad Air (3. nesil ve sonrası)
  • iPad (5. nesil ve üstü)
  • iPad mini ​​(5. nesil ve sonrası)

iPadOS yalnız gelmeyecek, yeni cihazlarımız olacak

Ancak çok daha fazlası var, Gürman güncellemenin yeni cihazlarla geleceğine de dikkat çekiyor. Apple’ın M2 çipli yeni iPad Pro modellerinin yanı sıra yeni bir tasarıma ve USB-C bağlantısına sahip olası yeni bir giriş seviyesi iPad’i piyasaya sürmesi gerektiğini bir süredir biliyorduk.

Mac’leri de unutmayalım. Apple, macOS Ventura’yı resmi olarak lanse etmek ve bizi yeni Mac modelleriyle tanıştırmak için bu haftadan da yararlanmalı. M2 Pro ve M2 Max çipli yeni MacBook Pro’ları görmemiz bekleniyor. Yani bu Ekim ayında görülecek çok şey var.

Bütün bunlar bir etkinlikte sunulabilir, fazlasıyla haber var, ancak her şey Apple’ın bu haberleri bir basın açıklamasıyla sunacağını gösteriyor. Bu ilk kez olmuyor, şirket birkaç yıl önce 4 gün boyunca bir basın bülteni aracılığıyla sunulan haberlerle zaten bir hafta lansman yaptı.

Tüm bunların doğru olup olmadığını ay sonunda göreceğiz, Apple Ekim ayında iPadOS 16’yı piyasaya süreceğini doğruladı, bu yüzden süresi doluyor. Ve kesin olan ise yeni modellerle birlikte piyasaya sürüleceği.