LinkedIn’de nasıl iş bulunur?

İyi ya da kötü, LinkedIn, şirketlerin ve profesyonellerin buluştuğu sanal bir halka açık meydan haline geldi. Kartvizitler fiziksel bir etkinlikte değiştirilirse, LinkedIn’de birbirlerini takip ederler, yakınlık grupları oluşturur ve teklifler gönderirler. Ve en büyük avantajlarından biri, biraz çaba ve azim ile LinkedIn’de bir iş bulabilmenizdir. Veya başka bir deyişle, dünyanın her yerinden şirketler sizin gibi profesyonellerle tanışabilir.

Ancak Google’da bir aramanın milyonlarca sonucu ve YouTube’da izlenecek binlerce video olduğu gibi, LinkedIn’de de büyük miktarlarda arz ve talep var. Bu yüzden LinkedIn profilimizin tek başına parlamasını, bulunmasının kolay olmasını ve kim bilir gelecekte bizi işe alacakların dikkatini çekmesini sağlamalıyız. İşte LinkdIn’de iş bulma hedefinize ulaşmanız için dört strateji ve birkaç ipucu. İster manzara değişikliği arıyor olun, ister sıfırdan başlayın, ister önceki işinize ara verirken bir şeyler bulun.

1. LinkedIn profilinize dikkat edin

LinkedIn’de iş bulmanın başlangıç ​​noktası profilinizdir. Kişisel ve profesyonel sayfanız, başkalarının sizin hakkınızda bilgi sahibi olabileceği yerdir. Nerelisiniz, ne yapıyorsunuz, geçmişte ne üzerinde çalıştınız, hangi ilgi alanlarına sahipsiniz, yeni mesleki pozisyonuna neler katabilirsiniz… O halde buna zaman ve emek ayırmamız gerekiyor.

LinkedIn, yıllar içinde LinkedIn profilinde değişiklikler ve iyileştirmeler yapıyor. Günümüzde sizi tanımlayan bir resim, sizi temsil eden ve sayfanızı ve bölümlerinizi daha çekici hale getiren bir arka plan resmi ekleyebilir, böylece kendinizi kişisel ve profesyonel olarak tanıtabilirsiniz. Bilginizi belirtebilir, eski meslektaşlarınızdan bu bilgiyi doğrulamasını isteyebilir, çalıştığınız yerlerin bir listesini yapabilir ve bunları birbirine bağlayabilirsiniz.

LinkedIn profilinizde zaman geçirin. Bir günde yapmak zorunda değilsiniz. Birkaç seferde tamamlayabilirsiniz. Bununla ilgilenmeniz ve sık sık yeni içerik eklemeniz önerilir. Bu bir şeyler icat etmekle ilgili değil, aradığınız şeye bağlı olarak, o profesyonel profille ilişkili anahtar kelimeler eklemeniz gerekecek. İş tekliflerini incelemeye başladığınızda bu anahtar kelimeleri göreceksiniz. Bunları profilinize eklemek, bulmayı kolaylaştıracaktır.

LinkedIn’in profilinizde sunduğu bir diğer yardım da yetenek testleridir. Profilinizde olduğunu iddia ettiğiniz bilgiye sahip olduğunuzu kanıtlamaya hizmet ederler. Son olarak, profili kendinize ait hale getirmek ve aramalarda ve ziyaretlerde öne çıkmasını sağlamak için bölümler ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz. Tam olarak, her hafta profilinizi kimin bulduğuna ve sizi ziyaret ettiğine dair veriler alacaksınız.

linkedin-is-bulma

2. LinkedIn’de iş bulmak için İş Arama

Artık profilimiz hazır olduğuna ve yeni çalışan arayanlar olduğuna göre, iş aramanın pasif kısmına çoktan hazırız. Ancak LinkedIn’de iş bulmak da önemli bir aktif rol gerektirir. Ve bu klasik iş aramadır.

İşinizi kolaylaştırmak için LinkedIn’de İşler adlı bir bölüm vardır. Burada size iş tekliflerini gösterecek ve yeni teklifler yayınlandığında sizi bilgilendirecek aktif aramalar oluşturabilirsiniz. Bunları belirli profilleri, belirli konumları, özel koşulları vb. bulacak şekilde yapılandırabilirsiniz. Aynı pozisyon binlerce şekilde çağrıldığından, uzmanlığınızla ilgili teklifleri bulmak için birkaç arama yapmanız gerekecektir.

LinkedIn, yaptığınız aramalara yönelik önerilerle size yardımcı olacaktır. Ayrıca, aradığınız şeye benzer iş tekliflerinde bulduğunuz anahtar kelimelerden de ilham alabilirsiniz. Ayrıca uzmanlık veya belirli bilgilere göre de arama yapabilirsiniz. Bir programcı söz konusu olduğunda, en popüler programlama dillerini arayın.

Açıkça bilinmesi gereken şu ki, profilinize zaman ayırdıktan sonra LinkedIn’de bir iş bulmak için aramalar yapmanız, onları mükemmelleştirmeniz ve aynı İşler bölümünde bulacağınız iş uyarıları ile kendinize yardımcı olmanız gerekecek.

linkedin isler

3. İşe alım görevlilerine bildirin

LinkedIn’de iş bulmak veya meşgulken yeni fırsatlara göz atmak istiyorsanız, şirketleri için profil arayan profesyonellerin işini kolaylaştırabilirsiniz. Genel olarak insan kaynakları yöneticileri ve işe alım görevlileri, birinin iş teklifleriyle ilgilenip ilgilenmediğini görebilir. Profesyonel aramaları sırasında profilinize girdiklerinde onlara bir mesaj görünecektir.

Bu seçeneği etkinleştirmek için LinkedIn profilinize girmeniz gerekecektir. Bahsettiğim seçenek kapalıysa, “İşe alım görevlilerine iş aradığınızı gösterin ve kimlerin görebileceğini kontrol edin” gibi bir mesaj görmelisiniz. Bu kadar kolay. Üzerine tıklayın ve bu bildirimi işe alım görevlilerine etkinleştirebilir ve yapılandırabilirsiniz. Ne tür bir iş aradığınızı, zaman koşullarını, uzaktan çalışmayı tercih ediyorsanız vb. belirtebilirsiniz.

Etkinleştirildiğinde, profilinize eriştiğinizde, iş arıyorum diyen bir mesaj göreceksiniz. İşsiz veya halihazırda çalışıyor olsanız da aktif hale getirebilirsiniz. İhtiyaçlarınıza veya profesyonel ilgi alanlarınıza göre yeni fırsatlar bulmakla ilgilidir. Asla ne olacağını bilemezsiniz.

4. Kişisel ağ oluşturarak LinkedIn’de bir iş bulun

LinkedIn’de iş aramanın dördüncü büyük direği sosyal ilişkilerle ilgilidir. LinkedIn bir sosyal ağdır. Profesyoneller ve şirketler konusunda uzmanlaşmıştır. Ancak sosyal bileşen, iş dünyasında olduğu gibi önemlidir. Sektörünüzdeki insanlarla tanışmanın profesyonel fırsatlar bulmanıza yardımcı olabileceği gibi, LinkedIn’de sosyal bileşenine dikkat etmelisiniz.

Bu birkaç şekilde tercüme edilir. Öncelikle profesyonel profilinizle ilgili firmaları takip etmeye çalışın. Bu şekilde ne yaptıklarını bileceksiniz, sizinki gibi profilleri ararlarsa ve kim bilir, arama radarlarına girebilirsiniz. Firmaların profilleri içerisinde ilginizi çekebilecek iş teklifleri ve yayınları göreceksiniz.

Şirketlere ek olarak, kapsamlı bir iletişim listesi oluşturmaya çalışın. Yani, profesyonel profilinizle ilgili profesyoneller arasında bağlantı kurmaya çalışın. Ne kadar çok kişiyi takip ederseniz, işe alım uzmanlarının aramalarında görünmeniz o kadar kolay olacaktır.

Ve oradan, şirketler ve profesyoneller listenizi genişletirken onlarla etkileşime geçmeye çalışın. Bir yayını beğendiğinizi belirtin, katkıda bulunabileceğiniz şirket ve profesyonel yayınlara yorum yapın… Kendiniz de yayınlayabilirsiniz. İlginç makaleler bağlayın, videolar yayınlayın, kendi metinlerinizi paylaşın… LinkedIn’de aktif olmak, başkalarının sizi farklı şekillerde tanımasını sağlayacaktır. Daha görünür olacaksınız, tüm mesele bu.

Şirketlere ve profesyonellere ek olarak, grupların da bir parçası olabilirsiniz. LinkedIn’de bir iş bulmanıza yardımcı olacaklar. Bazıları herkese açık, diğerleri daha seçici. Gruplar ile sizinki gibi profesyonel profillerle tanışmanız ve böylece etkinlikleri, toplantıları keşfetmeniz daha kolay olacak… Kim bilir, belki de gelecekteki patronunuzla o gruplardan birinde tanışacaksınız.