Mavi ışıklı gözlük ne işe yarar?

Oyuncular olarak bize sunabilecekleri avantaj ve dezavantajları araştırarak mavi ışıklı gözlüklerin anlamını analiz ediyoruz. Turuncu veya sarı renk tonuna sahip diğer oyun gözlükleri gibi ekrandan gelen mavi ışığı engelleyen normal modeller bulacaksınız.

Nadir görülen bir aksesuardır, ancak hala birçok çevrimiçi mağazada satılmaktadır, bu yüzden bu ürünü size daha da yakınlaştırmak istiyoruz. Bu yeni bir ürün değil ve neredeyse on yıldır satılıyorlar, ancak garip olan şey, onları giyen birini neredeyse hiç görmememize rağmen hala birçok çevrimiçi mağazada olmaları.

Mavi ışık gözlükleri nedir?

İster çalışırken ister oyun oynarken saatlerce ekran karşısında vakit geçiren kişiler için tasarlanmış gözlüklerdir. Diğerleri gibi mavi ışıklı oyun gözlüklerini, geleneksel numaralı gözlüklerden çok az farklı olan çok daha rahat bir görünüme sahip bulabilirsiniz.

Ekranlardan gelen yapay mavi ışık gözler için tehlikelidir ve görsel yorgunluğa katkıda bulunduğunu iddia eden birkaç çalışma vardır. 380 ile 500 nm arasında titreştiği, çok kısa dalga boyuna ve süper yüksek enerjiye sahip olduğu için insan onu doğrudan göremez. Mavi Işık birçok farklı kaynaktan üretilir:

 • LED arka aydınlatmalı paneller.
 • LED ampul.
 • Florasan lamba.
 • Kompakt floresan ampuller.

Bir cihaz tarafından yayılan mavi ışığı, örneğin bir LED panelinin yaydığı miktarı çok aştığı için, Güneş’in doğal mavi ışığıyla karıştırmayın. Gözler bu ışıktan korunamaz ancak dijital cihazlardan kaynaklanan mavi ışığın retinamıza zarar verebileceğine dair bir çalışma yoktur.

mavi-isikli-gozluk

Mavi ışıklı oyun gözlüğü çeşitleri

Esas olarak, 3 çeşit buluyoruz:

 • Kehribar rengi lensler. Görünüşleri nedeniyle en “oyuncu” tipi olanlardır ve mavi ışığın yaklaşık %65’ini filtreledikleri için genellikle en iyi performansı verenlerdir. Ayrıca, parlaklığı veya renkli daha yoğun alanları azaltır, hatta kontrastı ve görsel performansı iyileştirir.
 • Normal lensler. Normal gözlük gibi görünürler ama mavi ışığın yaklaşık %35’ini engellerler.
 • Kristal berraklığında lensler. Grafik tasarımcılar, video editörleri ve PC’yi işleri için kullanan tüm profesyoneller için bir seçenektir. Bunun nedeni, renk tayfını dengelemeleri ve zararlı mavi ışığın %10’unu filtrelemeleridir.

Mavi ışığa uzun süre maruz kalmanın zararları

Kendimizi her gün mavi ışıklı gözlükler olmadan saatlerce ekran karşısında maruz bırakırsak, birkaç olası sonuç veya senaryo vardır.

Makula dejenerasyonu

İngilizce’de AMD olarak kısaltılır ve işlemciler veya ekran kartları ile pek ilgisi yoktur, 50 yaş üstü kişilerde görme kaybının ana nedenidir. Makula, gözün arka kısmında yer alan ve yıllar geçtikçe bozulan bir yapıdır.

AMD, gözümüzün FOV’unda görme kaybına neden olur: ayrıntılar, nesneler ve küçük şeyler algılanmaz. Üzerinde hayvan çalışmaları yapıldı ve mavi ışığın AMD’yi hızlandırabileceği sonucuna varıldı.

Ancak bunu “olası bir neden” olarak belirledik çünkü araştırmacılar LED ekran kullanımı ile AMD arasında güvenilir bir bağlantı olmadığını söylüyorlar.

Göz yorgunluğu

Bunu kendim doğrulayabilirim ve bu, gözlerimizin doğru işleyişinde bazı anormalliklere neden olan bir olgudur:

 • Daha az göz kırpıyorsunuz -> gözleriniz daha az nemli -> kuru gözler.
 • Yorgun gözler.
 • Baş ağrısı
 • Daha fazla göz yorgunluğu.
 • Yorgun yüz kasları (daha iyi görmek için gözlerimizi zorladığımızda).
 • Göz ağrısı (daha az olağan).

Daha kötü uyku kalitesi

Bunu tenimde de yaşadım ve temelde beni en çok etkileyen şey, vücudumuz yorgunken yorulmamamız. Ekranlar çok hızlı titriyor, bu yüzden gözlerimiz bunu fark etmiyor, ancak bu, beynimizin gündüz olduğunu düşünmesine neden olarak yorgunluğumuzu değiştirebilir.

Bilimsel olarak açıklandığında melatonin ve göz sensörlerinden bahsetmemiz gerekiyor:

 • Gözlerimizde gece ile gündüzü ayırt etmek için beynimize bilgi gönderen sensörler bulunur (ciltte de sensörler vardır).
 • Gün ışığı daha yoğun mavi dalgalara sahiptir, ancak hava karardığında (gün batımı) vücudumuz uykuya neden olan hormon olan melatonin salgılamaya karar verir.
 • Gece mavi ışığa maruz kalırsak vücut o kadar melatonin salmaz ve uyku döngüsü ertelenir veya kesintiye uğrar.

Mavi ışıklı camların etkinliği, işe yarıyor mu?

Mavi ışığı engelleme, göz yorgunluğunu ve ekranlara uzun süre maruz kalmanın diğer nedenlerini azaltma konusunda etkinliğini sağlayan çalışmalar var. Aslında, kullanımı normal bir kalp ritmine ve melatonin seviyesinde çok az değişikliğe yol açar. Sonuç olarak, denekler onları giydiklerinde daha iyi uyudular ve daha uzun bir derin uyku evresinin tadını çıkardılar (ki bu idealdir).

Düşük verimlilikten bahsediyoruz: %10 ile %24 arasında, yani çok yüksek değil. Bununla birlikte, sarı renkli oyun gözlüklerinin saatlerce bir LED ekrana maruz kaldığında konforu artırabileceğini söyleyen uzmanlar var.

Elbette çoğu durumda vaat edilen faydaları elde etmek için bir uyum süreci gerekir; yani oyun gözlüklerine uyum sağlamak için birkaç gün. Bu süre zarfında, birçok oyuncu performansta bir düşüş görebilecekleri için vazgeçmek ve onları atmak isteyecektir, ancak bu sadece anlık olmayan bir geçiştir.

Gözlerimizi mavi ışıktan nasıl koruruz?

Oyun gözlüklerine ek olarak, kullanımlarını bir dizi ipucu ile tamamlayabiliriz:

 • LED ekranlı bir cihazı kullanırken 20 dakikalık aralar vermek.
 • Göz damlaları ile gözleri nemlendirmek.
 • Monitörlerin, dizüstü bilgisayarların, tabletlerin veya akıllı telefonların sahip olduğu Düşük Mavi Işık modlarının kullanımı.