Süt incisi nedir ve nasıl tedavi edilmelidir?

Emzirme, annenin hayatında duygusal düzeyde çok sevindirici bir aşamadır, ancak fiziksel olarak buna eşlik etmeyebilir ve iyi gittiğinde harikadır, ancak mastitis, rahatsız edici çatlaklar veya süt incileri gibi bir tür komplikasyon ortaya çıktığında büyük bir soruna dönüşebilir. Özellikle süt incileri inanıldığından daha yaygındır. Bunlar meme ucunda beliren küçük kabarcıklar görünümündeki beyaz süt noktalarıdır, oldukça can sıkıcıdırlar ve boyutları değişebilir.

Süt incileri nedir

Sebepleri, ağrının nasıl hafifletileceğini ve tedavisinin ne olduğunu öğrenmek için bu makaleyi hazırladık. Süt incileri, meme kanallarının sonunda oluşan tıkanıklıklardır. Emzirmeden önce daha küçüktürler ve genellikle beslendikten sonra artarlar. Bu tıkanıklık sütün dışarı çıkamaması ve kanalın boşalmasına izin vermemesi anlamına geliyor.

Gerçek şu ki, bunlara bebek neden olabilir ve emerken, aniden başını çevirmesine, istemeden ısırmasına veya belirli bir anda kötü bir duruş almasına neden olan sesler olabilir. Bebeği besleme zamanı geldiğinde, ortamın sakin olması ve mümkün olduğunca az dikkat dağıtıcının olması, bebeğin emmeye odaklanabilmesi için önemlidir. Her ne kadar nedeni enfeksiyondan da kaynaklanabilir olsa da.

Süt incileri görünümlerinin nedenleri nelerdir?

Travma incileri genellikle yuvarlak, sığ, beyaz lekelerdir. Kötü bir tutuş, kötü bir pozisyon, bir çekiş, bir ısırık için küçük iyiliklerden kaynaklanırlar…

Enfeksiyon incileri genellikle daha düzensizdir ve daha sarımsı bir renge sahiptir ve mastitisten kaynaklanır.

Süt incileri ne kadar sürede iyileşir?

Süt incileri dediğimiz gibi anne için oldukça acı verici olabilir. Görünümleri bebekten kaynaklanıyorsa genellikle 5 ila 7 gün sürer, ancak enfeksiyon ise biraz daha uzun sürebilir. Süt incileri genellikle oldukça can sıkıcıdır, özellikle beslenme sırasında kaşıntıya veya iğne batma hissine neden olabilir. Normalde bir hafta kadar sürer, ancak bazı durumlarda birkaç hafta sürebilir.

Çok can sıkıcı değilse ideal olanı kendiliğinden çözülmesini beklemektir. Ağrıların yoğun olması durumunda hafifletmeye yardımcı olacak bazı önlemler alınabilir. Sutyenin bölgeye baskı yapmaması için göğsü havada bırakın veya çok yoğunsa doktorunuza başvurun ki analjezi önerebilsin.

Süt incileri, süzülmeleri gerekip gerekmediğine karar verirken oldukça fazla tartışma gerektirir. Travmatik kökenli inciler delinebilir, ancak evde değil. Çok fazla acıya neden olursa, bir profesyonel onu boşaltmak için steril bir iğne kullanabilir. Ayrıca birkaç dakika ısı uygulayabilir ve yumuşak olduğunda temiz bir havluyla sıyırabilirsiniz. Bu durumlardan herhangi birinde, bebeğin iyi boşalması için daha sonra memeye konulması gerekir. Enfeksiyon nedeniyle inci olması durumunda, durumu daha da kötüleştirebileceğinden, bu iki işlemden herhangi birinin yapılması önerilmez.

Süt incileri nasıl tedavi edilir?

Bir süt incisi göründüğünde, nedeni ne olursa olsun normal şekilde emzirmeye devam edebilirsiniz. Benim tavsiyem, o süt incisinin neden oluştuğunu değerlendirmek için her zaman bir profesyonelden yardım almanızdır. Normalde, bir şeylerin yolunda gitmediğinin bir uyarısıdır. Bir ebe, emzirme danışmanı veya doktor, ne tür bir inci olduğunu ve nasıl davranılacağını belirlememize yardımcı olabilir.

Tedavisi, ortaya çıkma nedenine bağlıdır, bu nedenle bir profesyonelin değerlendirmesi hem onu ​​tedavi etmek hem de tekrar olmasını önlemek için çok önemlidir. Bir travmadan kaynaklanmışsa, yüzeysel kavrama, çiğneme aspirasyonu, zayıf kavrama, kısa lingual frenulum (ankiloglossia) nedeniyle bebeğin tutuşunu ve ağzını değerlendirmek çok önemlidir… Ve tekrar meydana gelebilir. En iyi önlem bir profesyonelden yardım istemek ve bunu hızlı bir şekilde yapmaktır, çünkü emzirmede bu küçük zorluklar emzirmeyi zorlaştırabileceğinden göz ardı edilmemelidir.

Görünüşü enfeksiyona bağlı ise mevcut enfeksiyonu tedavi etmek için doktora gitmelisiniz. Bu tür süt incilerinde, kötüleşebilecekleri için onları manipüle etmemek çok önemlidir. Göğüste mastitise bağlı iltihap, kızarıklık ve/veya ağrı oluşursa lokal soğuk (meme ucundan uzağa) uygulanabilir, göğüste topaklanma görülen bölgeye masaj yapılır ve bebeği yatırılması önerilir.