Vajinal sivilce nasıl geçer?

Bu hassas bölgede sivilceler ortaya çıktığında, onları önlemeye çalışmak için sebeplerini aramak önemlidir.

En yaygın olanı yüz veya sırt bölgelerinde sivilce sorunu olarak gerçekleşse de bazen bu sorundan muzdarip başka alanlar da vardır. Örneğin, genital bölge çevresinde ne kadar rahatsız edici sivilceler çıktığını gören ve bazen tabularla çevrili bir konu olduğu için her zaman nedenlerini veya tedavisini aramayan kadınlar var. Pekala, eğer onlara yakın çevrenizde rastladıysanız, çoğu durumda ciddi olmasa da, genellikle rahatsız edici ve tahriş edici olan bu küçük sivilcelerle kendini gösteren folikülitten muzdarip olduğunuzu bilmelisiniz.

Genital bölgedeki sivilceler genellikle kıl köklerinin tıkanması ve iltihaplanması ve sıklıkla süperenfeksiyonlarından kaynaklanır. Normalde Venüs dağında ve iç dudaklarda ve kasıklarda, yani kasık kıllarının göründüğü yerde meydana gelir, ancak bazı durumlarda kalçalara da ulaşabilir.

Risk faktörleri

Bu sorundan muzdarip olma riski daha yüksek olan insanlar olup olmadığını merak ediyoruz. Folikülitin en sık görülen nedenleri ve risk faktörleri:

 • Bölgede çok yüksek nem.
 • Jiletli epilasyon.
 • Hijyen eksikliği veya yanlış hijyen.
 • Termal banyolara veya sıcak havuzlara maruz kalma.
 • Uzun süreli antibiyotik tedavisi.
 • Cildi ve folikülü tahriş edecek ve süperenfeksiyonunu kolaylaştıracak tıkanmış foliküllerin manipülasyonu.
 • Diyet. Son araştırmalar, akne ile süt açısından zengin diyetler ve yüksek glisemik indeksli diyetler arasında bağlantı kuruyor.
 • Genital bölgede kullanılan aşındırıcı ürünler, örneğin güçlü parfümler.

Nasıl tedavi etmeliyiz?

Sivilceler ortaya çıktığında, bir çözüm bulmalısınız. Bu nedenle, folikülitle etkili bir şekilde mücadele etmek için uzman bir dizi tavsiyeyi paylaşır. Hijyen, epilasyon ve genital bölgede ürün kullanımında bazı değişiklikler yapmak üzerine kuruludur:

İltihaplı bölgeye sıcak suyla nemlendirilmiş temiz bez sürülerek soğuyana kadar bekletilmesi gibi hijyenik veya fiziksel önlemlerle başlanması önerilir. Sıcak bezleri günde üç kez 10 veya 15 dakika arayla değiştirin. Bu manevra, bölgenin doğru hijyenini ve folikülün açılmasını destekleyecek, böylece enfeksiyon kapmamaları ve içinde irin birikmesini önlemeleri sağlanacak.

Akne döneminde genital bölgeyi veya ağdayı tüy dökücü kremle traş etmeyin, çünkü bölgeyi daha fazla tahriş edebilir ve cildin kendi bakterileriyle süperenfekte olabilen lezyonlara neden olabiliriz.

Küçük granitleri kullanmaktan kaçının.

Tıbbi tedavi normalde gerekli değildir, günlük olarak antiseptik sabunla yıkayın. Genital bölge için çok güçlü olabileceğinden, yüz veya cilt sivilceleri için özel olan sabunları kullanmayın.

Mantar enfeksiyonları durumunda, her zaman bir uzman tarafından reçete edilen flukonazol gibi mantar önleyici kremler gerekecektir.

Önlenebilir mi?

Ve tabii ki sorunu çözersek yeni bir salgını önlemek için işe koyulmalıyız. Bunu başarmak için, etkili olabilecek bir dizi önlem önerilir:

 • Pamuk gibi doğal liflerden yapılmış iç çamaşırları kullanın.
 • Özel alanınızın havalandırılmasını kolaylaştırır, özellikle egzersiz sırasında ciltte nem kalmasını önlemek için sıkı giysilerden ve aşırı sürtünmeden kaçınır.
 • Aşırı terleme sonrası bölgeyi yıkayın ve bölgeyi kuru ve temiz tutun.
 • Lazer epilasyonu tercih edin.
 • Genital bölgenin mukozaya sahip olduğunu ve agresif ürünlerin kullanılamayacağını her zaman akılda tutarak, antiseptik özelliklere sahip samimi bir hijyen jeli kullanın.