Whr nedir mAh ile farkı

Watt (W), elektrik gücü için bir ölçü birimidir. Watt-saat (Whr veya Wh), enerji için bir ölçüm birimidir. Bir saat boyunca 100 watt kullanan bir cihaz 0,1 kilovat saat (kWh) tüketecektir. Bir watt-saat ölçer, bir evin, işyerinin veya binanın toplam elektrik enerjisi tüketimini belirli bir süre boyunca, genellikle bir faturalandırma döngüsü boyunca kWh cinsinden ölçer.

Whr ve Watt arasındaki farkı anlamak, bu cihazın nasıl çalıştığını ve en verimli şekilde kullanabilmeniz için neyi ölçtüğünü ve taşınabilir bilgisayarlarda olduğu gibi Whr cinsinden ölçülen pillerin kapasitesini anlamanıza yardımcı olabilir. Bu nedenle, bu yazıda kendimizi bu konuyla ilgili tüm şüpheleri çözmeye adayacağız.

Watt (W) nedir?

Watt veya watt (W), güç için bir ölçü birimidir ve elektrik enerjisi için de kullanılır. Bu SI birimi, saniyede bir joule enerjiye eşdeğerdir. Yani, aktarılan enerji oranını ölçmek için kullanılır.

Watt-saat (Wh) nedir?

Watt-saat (Wh veya Whr), enerji için bir ölçü birimidir. Bir watt-saat ölçer, bir evin, işyerinin veya binanın toplam elektrik enerjisi tüketimini belirli bir süre boyunca, genellikle bir faturalandırma döngüsü boyunca kWh cinsinden ölçer. wh ve watt arasındaki farkı anlamak, bu cihazın nasıl çalıştığını ve en verimli şekilde kullanabilmeniz için neyi ölçtüğünü anlamanıza yardımcı olabilir. Su ısıtıcıları gibi, watt yerine kW saat olarak ölçülen enerji derecesine sahip bazı cihazlar vardır. Bunun nedeni, bu cihazların suyu ısıtmak için kullanılan güçten ziyade suyu ısıtmak için kullanılan enerji miktarını ölçmesidir.

Bununla birlikte, Wh yalnızca bir tüketim ölçüsü olarak değil, aynı zamanda bir pilin kapasitesini belirlemek için güç dağıtımının bir ölçüsü olarak da hizmet edebilir. Ve bu, pek çok mobil cihaz pilinin kapasitesini belirleyen mAh gibi çok iyi bildiğimiz başka bir birimin yerine kullanılabilir. Bununla birlikte, dizüstü bilgisayarlar alanında, pil kapasitesini tanımlamak için daha yaygın olarak Whr veya Wh kullanılır.

Örneğin, 50 Wh’lik bir pil, bir saat boyunca 50W’a kadar veya aynısı, 2 saat için 25W veya yarım saat için 100W’a kadar güç sağlayabileceği anlamına gelir.

mAh ve Whr arasındaki fark

Örneğin, 5000 mAh ve 3,7v voltajı olan bir pilde 18.5Wh olacaktır. Yani, pilin voltunu (V) saat başına amper (Ah) ile çarparak hesaplanır: Wh = V Ah

Örneğin, 12 voltluk ve kapasitesi 50.000 mAh olan şarj edilebilir bir Li-Ion pil düşünün, bu 50 Ah olacağı anlamına gelir. Çarparsak 12×50=600Wh olur. Gördüğünüz gibi, bu büyüklükleri biliyorsanız, bir birimden diğerine dönüştürmek çok kolaydır.

Ters değişim için, yani Wh’den mAh’a, sadece Wh/V’yi bölersiniz ve Ah’ı elde edersiniz, bin ile çarpınca size mAh verir. Örneğin 90Wh ve 20V gerilime sahip bir pil 90/20=4,5 Ah ve 4,5×1000= 4500 mAh olarak hesaplanacaktır.