Metaverse toplantı nedir, nasıl oluşturulur?

Metaverse, genellikle eğlence ile oyunlar, müzik veya sinema gibi etkileşimli tekliflerle ilişkilendirilir. Ancak sonsuz olanaklara sahip sürükleyici bir sanal alan olduğundan, hiçbir şey kendi sanal çalışma alanımızı yaratmamıza engel değil. Yani sanal bir ofis. Ve içinde, üç boyutlu avatarların sohbet ettiği ve herhangi bir şey hakkında konuştuğu bir toplantı odası olabilir. Kısacası, çevrimiçi toplantıların metaverse’de bir yeri vardır. Dahası, sanal bir toplantıda neredeyse hiç kimse sıkılmaz.

Müşteriler, tedarikçiler, diğer bölümlerden, departmanlardan veya konumlardan meslektaşlar bir arada bulunur. Telefon mesafeleri kısaltır. Aynı şey e-posta ile ve daha yakın zamanda görüntülü aramalarla oluyor. Ayrıca, tüm bu teknolojik dağıtım, geleneksel fiziksel temasla uyumludur. İkisi arasında geçiş yapmayı hiçbir şey engelleyemez.

Ancak dünyanın her yerinden şirketler tarafından metaverse’e sıçrama, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi sanal bir şekilde halka sunma. Aynı sanal alan, çalışanlar için bir buluşma yeri ve iş arkadaşları veya müşteriler arasındaki mesafeleri kısaltmanın bir yolu olabilir. Görüntülü görüşmenin bilim kurguya daha yakın bir evrimidir.

metaverse’de sanal bir ofis

İster ofiste ister evden çalışalım, telekomünikasyon yoluyla iletişim de aynı derecede önemli olmaya devam ediyor. Ayrıca, bir toplantıya katılanların çoğu bizzat katılsa da, her zaman kilometrelerce uzakta olanlar vardır. Bu uzaktaki kişinin bir veya iki saatlik bir toplantı için seyahat ederek zaman ve para harcaması gerekiyor mu? Güvenilir alternatifler var mı? Çok çaba sarf ederek, son yıllarda grup görüntülü görüşmesinin çevrimiçi toplantılar için iyi bir seçenek olduğunu gördük.

Ve metaverse’de çevrimiçi toplantılar yapmak da mümkündür. Dahası, deneyim daha da etkileşimli olacak, böylece sonuç daha karlı olabilir. Veya başka bir deyişle, üretken. Ve metaverse tarafından önerilen sanal ortamlar, fiziksel ortamın mümkün olan en iyi yeniden yaratılmasıdır, ancak dijitalin avantajlarıyla. Birkaç örnek: kimin konuşmak istediğini bilmek daha kolay, birkaç eşzamanlı konuşma ses sorunu olmadan gerçekleşebilir, bir Zoom görüşmesinde yalnızca organizatör tarafından kontrol edilebilen grafik ve sanal kaynaklar kullanılabilir… Peki ya bu gibi yönler beden dili, yüz ifadeleri veya ses olarak. Kısacası sanal gerçeklik, dijital ve fiziksel olanı birbirine yaklaştırır.

Öte yandan, metaverse’de çevrimiçi bir toplantı yürütmek için gereken teknoloji de o kadar karmaşık veya engelleyici değildir. En çok arzu edilen şey, VR teknolojisine, yani görüntü ve sese tam anlamıyla daldırma sunan sanal gerçeklik gözlüklerine veya kasklarına sahip olmaktır. Ancak entegre mikrofonlu ve kameralı basit bir bilgisayar da kullanılabilir. Toplantının hiçbir detayını kaybetmemek için bir monitöre veya büyük bir ekrana bağlı.

metaverse-toplanti-2

Bill Gates bu konuda ne düşünüyor?

Teknoloji söz konusu olduğunda en çok duyulan seslerden biri Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates’in sesidir. Geçmişte internetin ekonomide ve genel olarak toplumda sahip olacağı önemi doğru bulmasa da zamanla bu fikrini değiştirdi. Ve bugün, geleceğin direği olarak metaverse üzerine yatırım yapanlar arasında bile var. Dahası, kişisel blogunda birkaç yıl içinde ofis toplantılarının metaverse’e sıçrama yapacağını düşündü.

Görüntülü aramanın doğal bir evrimi. Görüntülü ve sesli çevrimiçi toplantılar, birçok iyileştirmeden geçti. Gürültü engelleme, kimin konuştuğunu kontrol etme, sanal arka planlar için arka planı değiştirme… Hatta her katılımcının bir avatar şeklinde göründüğü sanal ortamlarda bile çalışmalar yapılıyor. Oradan metaverse’e birkaç adım var. Tam olarak, Microsoft ve Meta (eski adıyla Facebook) gibi devler, iletişim hizmetleri sunmak ve metaverse’e erişim sağlamak için uzun süredir çalışıyorlar.

Böylece, iki veya üç yıl içinde görüntülü arama olanakları açısından giderek daha fazla tamamlanan Zoom, Microsoft Teams veya Meta Workplace gibi araçlar, onu sanal bir ofis veya çevrimiçi bir buluşma yeri olarak kullanmak için metaverse’e açılan kapı olabilir. 3D olarak. Kameralar, mikrofonlar, bağlı cihazlar ve/veya sanal gerçeklik başlıkları gibi halihazırda elimizde bulunan geniş bant bağlantıları ve teknolojileri sayesinde tüm bunlar gerçekleşebilir.

Elbette, metaverse’ün avatarlarını basit sanal nesneler yerine kopyalarımıza dönüştürmek için uzun bir yol var. Meta ve Microsoft gibi şirketlerin nihai amacı, çevrimiçi toplantıları sanalın avantajlarıyla yüz yüze toplantılara dönüştürmek için ifadeleri ve beden dilini gerçek zamanlı olarak avatarlarımıza yansıtmaktır.

Sanal ofisimi nerede bulabilirim?

Metaverse’de çevrimiçi toplantılara yaklaşmanın üç farklı yolu vardır. En popüler olması beklenen seçenek, Meta tarafından Horizon Workrooms aracılığıyla ve Microsoft tarafından Microsoft Teams aracıyla er ya da geç sunulacaktır. Bilgisayarınızda veya mobil cihazınızda kurulu basit bir araçtan, kullanıcı hesabınızdan oluşturulan sanal ofislere erişebilirsiniz.

Ek olarak, bu tür bir uygulamaya zaten aşina oldukları için, kapsamlı çevrimiçi toplantıların kendilerine ne getireceğini tam olarak göremeyenler açısından metaverse’e geçiş daha doğal ve daha az çekingen olacaktır. Bu tür uygulamalardan geçiş daha katlanılabilir olacaktır.

Ama iki seçenek daha var. Bunlardan biri, Roblox veya Decentraland gibi mevcut bir metaverse sanal dünyasında sanal bir ofis oluşturmaktır. Bu sanal dünyalar, milyonlarca kullanıcının oyun oynaması, birbirleriyle tanışması, eşya takas etmesi veya halka açık etkinliklere katılması için neredeyse sonsuz alan sunar. Ancak sanal çevrimiçi toplantılara ev sahipliği yapmak için özel ve güvenli bir alan oluşturmak da mümkündür. Sanal altyapının zaten orada olması avantajıyla. Sadece kendimizi tanımamız gerekiyor.

Son olarak, en cüretkar veya erken benimseyenler için, metaverse’de kendi sanal dünyamızı yaratma olasılığı vardır. İstediğimizi yapmak için sınırlı erişimli veya halka açık sonsuz alanımızın yaratılmasını kolaylaştıran platformlar zaten var. Hedef kitlemizi korumak veya doğrudan çalışanlar, ortaklar ve/veya tedarikçiler arasında bağlantı kurmak için kullanabiliriz. Açıkçası, bu seçenek teknik olarak en karmaşık olanıdır, ancak aynı zamanda sanal ofisimizi tamamen özelleştirmemize ve böylece üretken bir sanal çalışma alanına sahip olmamıza olanak tanır.