Düşük güç modu ne yapar?

Düşük güç modu işlevi, iPhone'unuzda çok miktarda kaynak tüketen belirli işlemlerin devre dışı bırakılmasından sorumludur.

iOS 16’nın resmi sürümü, birçok iPhone cihazının – özellikle eski nesil modellerin – dramatik pil tüketimi yaşamasına neden oldu. Böyle bir durumla karşı karşıya kalan çok sayıda kullanıcı, düşük güç modunu daha özenli bir şekilde etkinleştirmeyi tercih etmiştir.

Düşük güç modu etkinleştirildiğinde, işletim sistemi daha fazla pil gücü tüketen bir dizi işlevi ve görevi devre dışı bırakmakla otomatik olarak ilgilenir.

Aşağıda, iPhone’da Düşük Güç Modu’nu etkinleştirdikten sonra devre dışı bırakılan tüm özellikleri tartışacağız. Bu şekilde, ihtiyaç duyacağınız işlevlere bağlı olarak düşük tüketim modunu etkinleştirmenin sizin için uygun olup olmadığını her zaman bileceksiniz.

iOS Düşük Güç Modu nedir?

Birkaç yıl önce, Apple geliştiricileri, yüzde düşük olduğunda aşırı pil tüketimini önlemek için düşük güç modu veya “low power mode” olarak bilinen bir özellik uyguladılar. Bu özellik daha sonra iPadOS’a ve yakın zamanda watchOS’a da geldi.

iOS, iPadOS ve watchOS’taki Düşük Güç özelliği, pil ömrünü en çok etkileyen özellikleri otomatik olarak devre dışı bırakarak işletim sisteminin güç tüketimini önemli ölçüde azaltır. Bu değişiklikler, birçok özelliğin ve görevin pili tüketen kaynakları çalıştırmasını önleyerek daha düşük kaynak tüketimi sağlar.

Düşük tüketim modu nasıl etkinleştirilir?

iPhone, iPad ve watchOS’ta Düşük Güç Modunu etkinleştirip devre dışı bırakabileceğiniz birden çok yöntem vardır. iOS’ta Düşük Güç Modu, Ayarlar > Pil bölümünden, “Düşük Güç Modunu aç” veya benzeri bir Siri sesli komutuyla, doğrudan Kontrol Merkezi’nden ve hatta Kısayollar uygulamasındaki belirli bir kısayol kullanılarak etkinleştirilebilir.

Öte yandan iOS işletim sistemi, pil yüzdesi %20 veya %10’a ulaştığında kullanıcılara düşük güç modunu etkinleştirmek isteyip istemediklerini soran bir bildirim, uyarı veya hatırlatma gönderiyor. Ek olarak, iPhone pili %80’e ulaştığında düşük güç modunun otomatik olarak devre dışı bırakıldığını da belirtmek ilginçtir.

Aksi nasıl olabilir ki, bir iPhone kullanıcısı olarak, ihtiyacınız olabilecek işlevleri devre dışı bıraktığı için iOS’un düşük tüketim modunu kullanmayı reddedebilirsiniz. Ancak düşük güç moduna girerken devre dışı bırakılan işlevler nelerdir?

iOS Düşük Güç Modu hangi özellikleri devre dışı bırakır?

dusuk guc modu

iPhone’unuzun düşük güç moduna girmek için kullandığınız yöntem ne olursa olsun, sistem, akıllı telefonunuzun pilinin biraz (çok) daha uzun süre dayanmasını sağlamak için güç gerektiren özellikleri devre dışı bırakır.

Bu nedenle, düşük tüketim moduyla hangi işlevlerin devre dışı bırakıldığını bilmek, onu etkinleştirmek isteyip istemediğinize veya tam tersine bir dizi belirli işlevi manuel olarak devre dışı bırakmayı tercih edip etmeyeceğinize karar vermenize yardımcı olmak için hayati önem taşır.

Aşağıda, iOS’ta Düşük Güç Modu etkinleştirilerek devre dışı bırakılan tüm özellikler bunlardır.

5G bağlantısı

Düşük Güç Modu, etkinleştirildiğinde, 5G bağlantısını ve iPhone 12 modellerinde ve sonraki nesillerde bulunan tüm avantajlarını devre dışı bırakır. Ancak bu, 4G mobil veriyi kullanmaya devam edemeyeceğiniz anlamına gelmez. Her ne olursa olsun, düşük güç modu özelliği, yoğun indirmeler ve video akışı için 5G bağlantısını kullanmayı bırakamaz (veya bırakmamalıdır).

Ekran her zaman açık

Başka türlü olamazdı. Düşük Güç Modu etkinleştirildiğinde, Her Zaman Açık Ekran özelliğini destekleyen iPhone modelleri, pil tüketimini azaltmak için cihazı kullanmadan birkaç saniye sonra ekranın kilitlenmesine neden olur.

Şimdilik, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max Her Zaman Açık ekran özelliğiyle gelen modellerdir, ancak bu özellik Apple Watch’ta da mevcuttur. Apple, bu işlevin mümkün olduğunca az enerji tüketecek şekilde tasarlandığını garanti etmesine rağmen, yine de büyük pil tüketimi ile sonuçlanır. Bu nedenle, düşük güç moduna girerken ve diğer durumlarda işlev devre dışı bırakılır.

Ekran parlaklığı

Ekran parlaklığı, iOS ve diğer işletim sistemlerinde en çok pil tüketen kaynaklardan biridir. Ekran parlaklığı ne kadar yüksek olursa, pil tüketimi o kadar yüksek olur.

Düşük güç modu etkinleştirildiğinde, ekran otomatik olarak kararacaktır. Her durumda, her zaman Ayarlar > Pil‘den “Otomatik parlaklık” işlevini etkinleştirmeniz önerilir.

Otomatik kilit

Otomatik Kilitleme özelliği, her zaman açık ekran işlevinin etkinleştirildiği durumlar dışında, iPhone ekranınızın belirli bir süre sonra üzerine basmadan kilitlenmesini (veya kapanmasını) sağlar. Düşük tüketim modunda bu fonksiyon 30 saniye sonra etkinleştirilir.

Yani, 30 saniye geçerse ve iPhone’unuzun ekranına dokunmadıysanız, kilitlenecektir. Otomatik kilitlemeyi Ayarlar > Ekran ve parlaklık bölümünden açıp kapatabilirsiniz. 30 saniye, 1 dakika, 2 dakika, 3 dakika, 4 dakika, 5 dakika veya “asla” seçenekleri vardır.

Hareketli duvar kağıtları

Hareketli veya dinamik duvar kağıtları, iPhone duvar kağıdınıza çok daha fazla hayat katan sürekli hareket halindeki öğeler içerir. Düşük güç modunu etkinleştirirken, bu işlev devre dışı bırakılır ve duvar kağıtları hareket etmeyi durdurur.

Bu özelliği bilmiyorsanız, “Koleksiyonlar” bölümünde Ayarlar > Duvar Kağıdı > Duvar kağıdı ekle kısmından favori dinamik duvar kağıdınızı seçebilirsiniz.

Push bildirimleri

Daha fazla enerji kaynağı tüketen ve daha fazla pil tüketen işlevlerden bir diğeri de push bildirimleridir. Posta uygulaması, bu teknolojiyi kullanarak e-posta gelen kutunuzu güncellemek için sunuculardan sürekli olarak veri gönderir ve alır. Düşük Güç Modu bu özelliği devre dışı bırakır, bu nedenle etkinleştirirseniz e-postaları manuel olarak kontrol etmeniz gerekeceğini unutmayın.

Arka plan güncellemesi

Çok dikkatli olun çünkü bu, iOS’ta en çok pil tüketen beş işlevden biridir. Arka plan güncellemeleri, uygulamalar açık veya etkin olmasa bile uygulamaların içeriğini güncellemek için kaynakları her saniye çalıştırır.

Neyse ki, Ayarlar > Genel > Arka Planda Uygulama Yenile‘de hangi uygulamaların bu özelliği kullanacağına karar vermenin veya tamamen kapatmanın bir yolu var. Ayrıca Düşük Güç Modunun etkinleştirilmesi de bu özelliği geçici olarak devre dışı bırakır.

Diğerleri

Apple, pil tüketimini azaltmak için iPhone Düşük Güç Moduna girdiğinde devre dışı bırakılan özellikler listesine başka birçok özelliği dahil etmiştir.

Bu düşük pil tüketimi moduna erişirken devre dışı bırakılan diğer işlevler şunlardır:

  • Derinlik etkisi
  • iCloud fotoğraf senkronizasyonu
  • MagSafe şarj limiti
  • App Store’da otomatik indirmeler
  • App Store’da videoları otomatik oynatma
  • Azaltılmış CPU ve GPU performansı
  • Yenileme hızı azaltma
  • Diğer arka plan etkinlikleri ve görevleri

Bunların tümü, iPhone’unuzda Düşük Güç Modunun devre dışı bıraktığı özelliklerdir. Bu özellikleri manuel olarak da devre dışı bırakabileceğinizi veya Kısayollar uygulamasını kullanarak kendi pil tasarrufu modunuzu oluşturabileceğinizi unutmayın.