Lingual papillit nedir ve nasıl tedavi edilir?

Dişlerimizin bakımına dikkat ederiz, ancak çoğu zaman dilimizin farkında olmayız. Onu sadece, bizi ilgilendiren, dil papiliti gibi bir sorunu olduğunda, bu durumdan muzdarip olanlar için şüphesiz sinir bozucu ve hatta acı verici olabilen bir durum olduğunda hatırlıyoruz.

Lingual papillit nedir?

Papillit, diğer işlevlerin yanı sıra, acı tatları veya sıcaklıktaki değişiklikleri tanımlamamıza izin veren mantar biçimindeki tat tomurcuklarını, dilin arka ve kenarlarındaki küçük yumruları etkiler. Bu papillaları etkileyen geçici ve geri dönüşümlü bir iltihaptır.

Çoğu durumda, uygun bakımla kaybolan küçük rahatsızlıklar vardır. Sadece çok akut durumlarda, bazen bir anti-inflamatuar ilaca başvurmak gerekir.

Papillit, dünya nüfusunun yaklaşık %50’sini etkiler, ancak erkeklerden daha fazla sayıda tat alma tomurcuğuna sahip oldukları için kadınlarda daha sık görülür. Çocuklarda da ortaya çıkabilir.

Bu sorunun nedenleri nelerdir?

Bu sorunun birçok nedeni olabilir. Asitli yiyeceklerin tüketilmesinden kaynaklanan dil tahrişinden, vitamin eksikliğinden, aşırı gargara kullanımından, bazı yiyeceklere alerjik reaksiyonlardan, dilin kesilmesi veya yaralanmasından veya hatta uçuk veya başka bir enfeksiyondan kaynaklanabilir. Kandidiyaz gibi bir mantar da papilliti tetikleyebilir.

Papillit belirtileri nelerdir?

Normalde dildeki sivilceler genellikle iyi huylu ve önemsiz bir şeydir, bu nedenle genellikle çabucak kaybolurlar. Birkaç gün içinde kaybolmazlarsa veya görünümleri değişmezse diş hekimine gitmeniz şiddetle tavsiye edilir.

Farklı papillit türleri var mı?

Evet, farklı türleri var. Bir yandan, en yaygın olan geçici lingual papillit vardır. Dilin ucunda genellikle beyaz veya hatta kırmızı bir yumru gibi görünür. Birkaç gün sonra kaybolma eğilimi gösterir, ancak genellikle birkaç hafta tekrar eder.

Öte yandan, dilin her tarafında küçük beyaz yumrular oluşturan papülokeratotik lingual papillit vardır. Ayrıca ısrarcıdırlar ve daha fazla gün sürerler, ancak sonunda kaybolurlar ve neredeyse hiç ek semptom üretmezler.

Son olarak, bizde de erüptif lingual papillit var. Bu genellikle daha önce ateşli bir durum veya lenf bezi iltihabı olduğunda ortaya çıkar. Genellikle önceki tiplere göre daha uzun sürer ancak normal olan lezyonların bir veya iki hafta içinde kaybolmasıdır. Çocuklarda çok yaygındır.

Tedavisi nedir?

Spesifik bir tedavi olmamasına rağmen, antiseptik gargaralar, ılık su ve tuzlu ağız gargaraları veya soğuk içecekler içmek gibi semptomları azaltmaya ve iltihabı iyileştirmeye yardımcı olan bir dizi öneri vardır.

Günlük ağız hijyenini dil temizliği ile tamamlamak önemlidir. Fırçanın kendisini veya dil kazıyıcıyı kullanabilirsiniz. Dil hijyeni esastır ve ayrıca papilla da dahil olmak üzere anatomisinde meydana gelen değişiklikleri tanımlamamıza da olanak tanır. Dilin görünümündeki belirli değişiklikler, anemi gibi bir eksiklik durumu gibi genel sağlıktaki değişikliklerin göstergesi olabilir.