Metaverse katmanları nelerdir?

Metaverse, diğer kullanıcılarla sanal olarak etkileşimde bulunabileceğiniz, dijital aksesuarlar satın alabileceğiniz veya şu anda yaptığımızdan daha sürükleyici bir şekilde oyun oynayabileceğiniz basit bir platformdan çok daha fazlasıdır. Biz tüketicilerin gördüklerinin arkasında, yavaş yavaş hayatımıza giren bu uzun zamandır beklenen sanal dünyayı yaratmak için gerekli bir dizi teknoloji var.

Bunlar metaverse katmanları olarak bilinir. Her teknoloji, sanal dünyanın düzgün çalışması ve kullanıcının en iyi deneyimi yaşaması için gereklidir. Katmanlar da birbirini tamamlar ve bir diğerinden daha önemli bir şey yoktur. Hepsi vazgeçilmezdir.

Ama metaverse katmanları nelerdir? 5G ağlarının kullanımı gibi sanal dünya oluşturmak ve etkileşim kurmak için gerekli altyapıdan, gerçek dünyada elde ettiğimiz deneyimlere benzer deneyimlerin tasarlanması ve yaratılmasına kadar uzanır. Bunlar arasında çevrimiçi alışveriş yapmak veya örneğin bir sanatçının konserine katılabilmek olabilir. Ancak bu teknolojilerin her birine daha detaylı dalalım.

Altyapı: Metaverse’nin İlk Katmanı

Bir metaverse inşa edebilmek için ana unsurlardan biri altyapıdır. Yani 4G ve 5G ağlarının yanı sıra farklı sanal dünyaların çalışmaya devam etmesini sağlayan donanım ve hizmetlerin kullanımı. Altyapıların kullanımı metaverse’e özel bir şey değildir. Aslında, yıllardır kullandığımız akış platformlarının, uygulamaların veya diğer hizmetlerin oluşturulması ve işletilmesi için kullanılır.

Meta verinin ilk katmanlarından biriyle ilgili ilginç olan şey, altyapı kullanımının bazen diğer şirketlere bağlı olmasıdır. Örneğin, kullanıcıların dünyanın herhangi bir yerinden metaverse’ün düzgün çalışması için 5G ağlarına bağlanabilme olasılığı, internet sağlayıcı şirketler tarafından altyapıların konuşlandırılması sayesinde mümkün olabilir. Hatta robotlar gibi cihazları uzaktan kontrol edebilirler.

Qualcomm, Intel ve yongaların ve ağların geliştirilmesi ve üretilmesinde uzmanlaşmış diğer şirketler de metaverse’i geliştiren şirketlerin yeterli altyapıya sahip olmalarına yardımcı olabilir. Ayrıca Amazon gibi, sanal dünyaya dahil olan hizmetlerin tüm bilgilerini saklayabilmek için web sunucuları sunan şirketler.

İnsan arayüzü ve bilgi işlem, birbirine yakından bağlı iki katman

Metaverse’ün temel katmanlarından bir diğeri olan insan arayüzü olmadan altyapıların kullanımı işe yaramaz. Özellikle, kullanıcıların bu sanal dünyaya girmesine izin verecek cihazlara atıfta bulunuyoruz. Bu nedenle, bu unsur esas olarak donanıma odaklanmıştır.

Metaverse ile etkileşim kurmanıza yardımcı olabilecek birçok cihaz vardır. Ancak en kullanışlı ve daha iyi bir deneyim elde edecek olanlar sanal gerçeklik başlıklarıdır. Onlarla, kullanıcı o sanal dünyanın içinde olmayı simüle edebilecektir. Ayrıca metaverse’deki öğelerle, bir bilgisayar veya cep telefonuyla yapacağınızdan çok daha kesin bir şekilde etkileşime geçebilirsiniz. Aslında ortamdaki el hareketlerini veya hedefleri algılayabilen aksesuarlara sahip VR gözlükleri geliştiren şirketler var.

Başrollerde sanal gerçeklik gözlükleri yer alacak olsa da, metaverse’e girmemize yardımcı olabilecek başka cihazlar da var. Bunlar arasında ekranlar, bilgisayarlar vb. bulunur.

Yine, insan arayüzü katmanı, bilgi işlem katmanı veya sanal gerçeklik veya artırılmış gerçeklik gibi teknolojilerin geliştirilmesi olmadan hiçbir şey olmazdı. Bunlar cihazların çalışması için gereklidir. 3D render sistemlerinin kullanımı, çevrenin unsurlarını tanımak için Jeo-Uzamsal Haritalama, ses ve jest tanıma, diğerleri arasında da burada devreye giriyor.

Ademi merkeziyetçilik ve ekonomi

Ademi merkeziyetçilik, metaverse’ün gelişimi için çok önemli bir sütundur. Ve sanal dünyalar her şeyden önce Blockchain teknolojisi ile beslenecek. Bu, kripto para birimlerinin kullanımı sayesinde kullanıcıların sanal dünyadaki öğelerle etkileşime girmesine izin verecektir. Bu unsurlar ayrıca Blockchain teknolojisi sayesinde de çalışan NFT’ler olabilir. Sonuçta amaç, kullanıcıların verilerini ve metaverse’te gerçekleştirdikleri tüm işlemleri kontrol etmelerini sağlamaktır.

Merkeziyetsizleştirme katmanı aynı zamanda, ya Ethereum veya Bitcoin gibi kripto para birimleri aracılığıyla ya da sanal dünyanın belirteçleri aracılığıyla sanal para birimlerinin kullanılması yoluyla metaverse’de içerik ve deneyimlerin edinilmesine izin verecek olan ekonomik katmanla da ilişkilidir. Epic Games ve ‘V-Bucks’ ile ilgili durum. İçerik satın almak, evet, hizmetlerini ve hatta ürünlerini farklı sanal dünyalarda sunabilecek diğer şirketlerin yardımı olmadan mümkün olmazdı.

Deneyimler olmadan, son katman, metaverse olmazdı

Tüm bu katmanlar, metaverse için gerekli olan son öğeye götürür: deneyimler. Hizmetler, oyunlar veya diğer sanal deneyimler yaratılmadan, metaverse’ün pek bir faydası olmayacaktır. Kullanıcıların, ekonominin işlemesi ve diğer katmanların faydalı olması için konserlere katılabilmeleri, arkadaşlarıyla veya aileleriyle sohbet edebilmeleri, ürün satın alabilmeleri veya sanal dünyada başka faaliyetler gerçekleştirebilmeleri gerekir.