Ev tipi ısı pompası nedir?

Isı dalgalarıyla başa çıkmak için küresel çapta yeterli çözümler üretilmiyor. Yılın belirli bir dönemiyle sınırlı olan, ancak iklim kriziyle birlikte çok sık hale gelen bir olgu. Termometreler uygun olmayan değerler gösteriyor ve kuzey yarım kürede sonbahar, yazın bir uzantısı haline geldi. En azından teknoloji, sıcaklıkları yenmemize yardımcı olabilir. Bu, aerotermal enerjiye dayalı ısı pompasının durumudur.

Isı pompası, enerjiyi ısı şeklinde bir yerden başka bir yere taşıyan bir makinedir. Soğukken bir odayı ısıtmak için, aksine sıcaklık bir yeri soğutmak için kullanılabilir. Nerede yaşadığınıza bağlı olarak, bir seçenek veya diğeri daha faydalı olacaktır. Her halükarda, halk tarafından az bilinen ve daha ucuz bir alternatif olarak zemin kazanan bir teknolojidir.

Ve bugün, ısıyla mücadele etmek için en çok kullanılan teknolojiler fanlar ve klimalardır. Ancak aerotermal tabanlı ısı pompası, çok daha az elektrik tüketmesi, yıl boyunca faydalı olması ve hatta soğuk bir odayı ısıtmanın ötesinde suyu ısıtmak için bile kullanılabilmesi gibi çok ilginç özellikler sunuyor.

Sıcaklıkla savaşmanın başka bir yolu

İnternette basit bir arama bize bir evi iklimlendirmek için ısı pompalarının birkaç sonucunu verecektir. Evimizi ısıtmamız veya soğutmamız gerektiğinden, sıcak veya soğuk. Isı pompası, klimalara benzer şekilde çalışır. Hatta buzdolapları ile karşılaştırabiliriz. Üstelik bazı modeller birbirine benziyor. Ve üçü de termodinamik kullanır. Veya şimdi aerotermi olarak bilinen, yani havanın enerjisini sıcak veya soğuk şeklinde taşımak. Ama, belirli farklılıklar var.

Isı pompası bir iklim kontrolü görevi görür ve aynı zamanda suyu ısıtmanıza izin verir. Aerotermik kullananlar havanın enerjisini kullanırlar. Ancak endüstriyel düzeyde en popüler olanları, çalışmak için suyun soğuğu veya toprağın ısısını kullananlardır. Hava bazlı ısı pompası daha basittir ve evde kullanım için basitleştirilmiş kurulumu olan daha fazla model vardır. Ayrıca, belirli özelliklere sahiptirler. Tüketilen her kW enerji için 4 kW’a kadar enerji üretirler. Bu, uzun vadede, tüketilen elektrik enerjisinden tasarruf anlamına gelir.

Toshiba gibi aerotermal ısı pompası üreticileri, elektrik tüketiminin A+++ enerji sınıfına sahip pompa modellerinde sağlanan enerjinin sadece %22’si olduğunu belirtmektedir. Diğer markalar, enerjinin %70’ini ortam sıcaklığından ve sadece %30’unu elektrikten kullandığını iddia ediyor. Bu, ısıda iklimlendirmeye veya gaz veya propan gibi diğer ısıtma kaynaklarına kıyasla büyük bir tasarrufu temsil eder.

Vaillant gibi gaz kazanlarıyla tanınan diğer üreticiler, aerotermal ısı pompalarının elektrik faturasında %60’a varan tasarruf sağladığını söylüyor. Ancak ana klima markalarının bile kataloglarında zaten aerotermal ısı pompaları var.

Isı pompasının sağladığı ısının veya soğuğun nasıl yayıldığı ile ilgili olarak birkaç sistem vardır. Isı pompası, modele bağlı olarak bir dahili makineden, enerjiyi havadan yakalayan bir harici üniteden ve son olarak fan coil adı verilen ısı veya soğuğu dağıtan hava ekipmanından ve ısı ve soğuğu iletmek için radyatörler veya yerden ısıtma gibi diğer sistemlerden meydana gelir. Hepsi borularda dağıtılan suyu kullanıyor. Isıtma işleminde havanın enerjisini kullanır ve soğutmak için genellikle buzdolaplarınınkine benzer bir soğutma sıvısı vardır ve bu sıvı, evin içinde ısı veya soğuğun yayılmasından sorumlu suyu soğutur.

Sürdürülebilir bir alternatif

Isı pompaları havanın, suyun ve toprağın enerjisinden yararlanır. Bunlar tükenmez kaynaklardır ve doğada bulunurlar. Ve çalışmak için elektriği kullanmalarına rağmen, bu süreçte tükettiklerinden daha fazla enerji üretirler. Birlikte, bu tür teknolojinin kullanımı, klima gibi daha fazla elektrik tüketen diğer kaynaklara harika bir alternatiftir. Ayrıca, elektrik maliyetlerini düşürmenin ve aynı zamanda elektrik endüstrisinin enerji üretmek için gaz yakmak zorunda kaldığında ürettiği CO2 emisyonlarını azaltmanın bir yoludur.

İklim kriziyle mücadele etmek, soğuk veya sıcakla baş etmek gibi belirli “rahatlıklardan” vazgeçmekle çelişmemeli. İnsanları hayatımızı tehlikeye atacak kadar etkileyen aşırı sıcaklıklardan bahsettiğimizde ve dışarıdaki sıcaklık 43ºC’yi aştığında sağlığımız etkilenir.

Aşırı sıcaklıklarla mücadele etmek için binalarda, şehirlerde ve mevcut kaynakları nasıl tükettiğimiz konusunda birçok değişiklik yapmak önemlidir. Ancak tüm bu çözümlerle birlikte, gezegen üzerindeki etkimizi azaltırken soğuğu veya ısıyı yenmek için ısı pompaları gibi giderek daha uygun maliyetli teknolojilerden yararlanmak mümkündür.