Blefarit göz hastalığı nedir?

Göz kapaklarının aşırı yırtılması veya iltihaplanması ile kendini gösteren bu göz problemini detaylı olarak anlatıyoruz.

Blefarit, göz kapaklarının cildinin iltihaplandığı ve kirpiklerin tabanındaki yağ bezlerinin tıkandığı kronik bir hastalığıdır. Bu sağlık sorununun nedenlerini, olası komplikasyonlarını veya tedavisi hakkında bilgileri paylaşıyoruz.

Blefarit göz hastalığı belirtileri nelerdir?

  • Şişme/pullanma/kaşıntılı göz kapakları.
  • Arpacıklara daha fazla eğilim.
  • Kirpiklerin dökülme eğilimi.
  • Kırmızı göz.
  • Aşırı yırtılma.

Semptomlar, göz kapaklarının ve kirpiklerin uygun hijyeni, suni gözyaşları ile gözün iyi bir şekilde nemlendirilmesi ve Omega 3 yağ asitleri açısından zengin gıdaların bulunduğu doğru bir diyet (meibomian bezlerinin düzgün çalışmasına katkıda bulunur) ile önlenebilir.

Blefarit göz hastalığı neden olur?

Nedenleri birden fazla olabilir: rosacea, atopik dermatit, sedef hastalığı, seboreik dermatit gibi cilt hastalıklarından hormonal değişikliklere, kronik kontakt lens kullanımı / kötü kullanımına kadar.

Ayrıca prostaglandin içeren bazı göz damlaları (glokom tedavisi için) ve bazı antipsikotikler, antidepresanlar, oral kontraseptifler, akne tedavileri gibi oral tedavilerin kullanımı ile de şiddetlenebilir. Ekranların kötü kullanılması ve korneayı etkileyen önceki göz ameliyatları, daha düşük yanıp sönme sıklığı nedeniyle semptomları daha da kötüleştirebilir.

Blefarit göz hastalığı nasıl teşhis edilir?

Tanı kliniktir, konsültasyonda kapsamlı bir değerlendirme yoluyla, Demodex akarlarının varlığını ekarte etmek veya doğrulamak için kirpik örnekleri alınabilir. Gözyaşı kırılma süresi, gözyaşı ozmolaritesinin ölçülmesi, meibomiografi gibi görüntüleme testleri gibi testler aracılığıyla teşhis konulur.

Bir hastanın ne tür bir blefaritten muzdarip olabileceğini teşhis etmede kapak kenarlarının dikkatli bir şekilde incelenmesi önemlidir. Enfeksiyöz blefarit vakalarında kültür sürüntüleri ve duyarlılık testleri gibi bazı testler yapabilir veya Demodex akarlarının varlığını kontrol etmek için kirpik örnekleri alabilir.

Blefarit göz hastalığının olası komplikasyonları nelerdir?

  • Kuru göz, kaşıntı, yanma, yabancı cisim hissi ve daha ileri vakalarda kornea ülseri.
  • Kirpik kaybı ve göz kapağı kenarındaki düzensizlikler.
  • Arpacıkların tekrarlayan bir şekilde görünümü.

Blefarit göz hastalığının tedavisi nedir?

Tedavi kronik olmalıdır: göz kapaklarının ve kirpiklerin uygun hijyeni ve suni gözyaşı kullanımı. Demodex akarının mevcut olduğu durumlarda, buna karşı özel tedavi ve komplikasyonlardan kaynaklanan başka semptomlar ortaya çıkarsa bunların tedavi edilmesi gerekir.

Kronik bir hastalıktır, tedavisi yoktur ancak zamanla doğru ve sürekli tedavi ile hastalığı kontrol altına alabiliriz.