Microsoft Edge Windows 11’den nasıl kaldırılır

Microsoft Edge'i Windows 11'den kaldırmak veya başka bir tarayıcıya değiştirmek için izlemeniz gereken adımların neler olduğunu açıklıyoruz.

Google Chrome’a ​​önerdiğimiz alternatifler arasında Microsoft Edge var. Chromium projesi tarafından sağlanan teknolojiyi benimsediğinden beri, Microsoft’un web tarayıcısı çok daha iyi hale geldi. Örneğin, geliştirici araçları ve diğer birçok özelliğin yanı sıra, ziyaret ettiğiniz web sayfaları veya bir fiyat karşılaştırma aracı hakkında daha fazla bilgi eklemiştir. Belki de bu nedenle masaüstünde en çok kullanılan ikinci tarayıcı olmuştur. Ama ya denediyseniz ve ikna olmadıysanız? Microsoft Edge’i Windows 11’den kaldırmanın bir yolu yok mu?

Bu yazıda bu son soruyu cevaplıyoruz. Microsoft Edge’i Windows 11’den farklı şekillerde kaldırma adımlarının neler olduğunu anlatacağız. Bir yandan işletim sistemindeki varsayılan tarayıcının nasıl değiştirileceğinden ve Windows arama kullanılırken açılmasının nasıl engelleneceğinden bahsettik. Ayrıca, Microsoft Edge’i Windows 11’den tamamen kaldırma adımlarını da veriyoruz.

Microsoft Edge’i Windows 11’den kaldırmak

Microsoft Edge kullanmak istemeseniz bile, sisteminizdeki varlığı sizi rahatsız etmeyecektir. Aslında ayarlarda birkaç değişiklik yapmak yeterli oluyor ve tarayıcı adeta görünmez oluyor. Ancak niyetiniz Microsoft Edge’i Windows 11’den belirsiz bir şekilde kaldırmaksa, bu kılavuzun sonraki bölümüne atlayın.

Microsoft tarayıcısını görev çubuğundan kaldırın

Yapmanız gereken ilk şey, Edge’in görev çubuğundan sabitlemesini kaldırmaktır.

microsoft-edge-kaldirma-1

Simgesine sağ tıklayıp ardından Görev çubuğundan sabitlemeyi kaldır seçeneğine tıklamak kadar basit. Tarayıcı sabitlenmiş uygulamalar bölümündeyse, başlat menüsünde de aynısını yapın. Gördüğünüz gibi, sadece birkaç tıklamayla bilgisayarınızdaki tarayıcının varlığını önemli ölçüde azaltmış olacaksınız.

Edge’in arka planda çalışmasını engelleyin

Bazı tarayıcı uzantıları ve uygulamaları, Edge’in arka planda çalışmasına neden olur. Bu tarayıcıyla ilgilenmiyorsanız, diğer uygulamalara harcayabileceğiniz kaynakları tükettiği için açık tutmanın bir anlamı yoktur.

Microsoft Edge’in arka planda çalışmasını önlemek için aşağıdakileri yapın:

  1. Edge’i açın ve ayarlara gidin.
  2. Sistem ve Performans’ı tıklayın.
  3. Seçenekler listesinde, Hızlı Başlangıç ​​ayarını devre dışı bırakın ve Microsoft Edge kapatıldığında uzantıları ve uygulamaları arka planda çalıştırmaya devam et ayarını yapın.
  4. Tarayıcıyı, onunla ilişkili tüm işlemlerin durdurulması için kapatın.
microsoft-edge-kaldirma-2

Windows 11 görev yöneticisinde durumun böyle olduğunu doğrulayabilirsiniz.

Varsayılan tarayıcıyı değiştirin

Windows 11’de varsayılan tarayıcıyı değiştirerek Microsoft Edge’in varlığını azaltmak için küçük adımlar atmaya devam ediyoruz. Nasıl yapılır?

  1. Ayarlara gidin ve Uygulamalar > Varsayılan uygulamalar’a gidin.
  2. Üst metin alanına tarayıcınızın adını yazın. Chrome terimini tanıttık.
  3. Tarayıcıya tıklayın ve en üstte Varsayılan olarak ayarla’ya tıklayın.
microsoft-edge-kaldirma-3

HTTP ve HTTPS protokollerinin yanı sıra HTM ve HTML belgeleri seçtiğiniz tarayıcıyla ilişkilendirilecektir. Hepsi, varsayılan olarak seçtiğiniz tarayıcı ile açılacaktır.

Edge’in Windows aramaları için varsayılan tarayıcı olmasını önleyin

Favori tarayıcınızı varsayılan olarak ayarladığınızdan, sistem aramasında bir sorgu yaptığınızda açılmasının nedeni budur. Ancak gerçek şu ki Microsoft Edge, Windows 11’in bu bölümünde varsayılan tarayıcı olmaya devam ediyor. Bu neden oluyor?

Bir önceki ekran görüntüsünde gösterdiğimiz gibi Edge, arama sonuçlarını yükleyen tarayıcıdır. Bunun nedeni, talebin İnternet sorgularında yaygın olan HTTPS protokolü ile değil, MICROSOFT-EDGE adı verilen bir alternatif ile gerçekleştirilmesidir.

microsoft-edge-kaldirma-4

Bu davranışı değiştirmek için GitHub’daki MSEDgeRedirect sayfasını ziyaret edin. Bu araç, tüm Edge tescilli protokol bağlantılarını varsayılan tarayıcıya yeniden yönlendirme yeteneğine sahiptir.

Microsoft Edge, Windows 11’den tamamen nasıl kaldırılır?

Windows 11 ayarlarının uygulamalar bölümünde bilgisayarda yüklü olan tüm yazılımların listesi bulunmaktadır. Programları bilgisayarınızdan kaldırmak için gidilecek yer burasıdır. Ancak bu yöntemi Microsoft Edge ile uygularsanız kaldırma seçeneğinin olmadığını göreceksiniz.

microsoft-edge-kaldirma-5

Bunun ışığında, ne yapabilirsiniz? Bu, tarayıcıyı sistemden temizlemenin bir yolu olmadığı anlamına mı geliyor? Kesinlikle hayır.

Microsoft Edge’i kaldırmaya zorlayın

Şirket, Microsoft Edge’i sıradan adımları izleyerek Windows 11’den kaldırmanıza izin vermese de, onu kaldırmaya zorlamanın bir yolu var. Yönetici ayrıcalıklarına sahip bir CMD penceresinde yürütülen aşağıdaki komutlar sayesinde Microsoft tarayıcısını tamamen ortadan kaldıracaksınız.

  • cd C:\Program Files (x86)\Microsoft\Edge\Application\[versiyon numarası]\Installer
  • setup.exe –uninstall –system-level –verbose-logging –force-uninstall
microsoft-edge-kaldirma-6

Açıkçası, “versiyon numarası” yazan yere Microsoft Edge’in sürüm numarasını girmelisiniz. Bu bilgiyi tarayıcı ayarlarında, Microsoft Edge Hakkında bölümünde bulabilirsiniz. Bu kılavuzun yazıldığı sırada mevcut olan sürüme bir örnek: cd C:\Program Files (x86)\Microsoft\Edge\Application\107.0.1418.42\Installer

Microsoft Edge’i yeniden kurmak

Microsoft Edge’i kaldırdığınıza pişman mısınız? Bu nedenle, onu iki farklı şekilde kurtarabileceğinizi bilmelisiniz: Yüklü olduğunu projenin resmi sayfasından veya Microsoft Store’dan.