Yapay sinir nedir? Yapay nöronun yapısı

Zevk hormonu olan dopamini alıp serbest bırakabilen yapay bir nöron olduğunu biliyor muydunuz? Ayrıca araştırmacılar, yapay sinirin robotik bir eldeki hareketleri de tetikleyebileceğini gösterdi. Bu buluş ve insan beynine nasıl benzediği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Bu proje, Çin’deki ve Singapur’daki araştırmacıların oluşturduğu ekibin çalışmaları sayesinde gerçeğe dönüştü. Çalışmayla ilgili ilginç olan şey, büyük bir potansiyele ve gelecekte kullanıma sahip olmasıdır. Araştırmacılara göre, bir makine-beyin arayüzü oluşturmaya yönelik yeni bir adım atıldı. Ayrıca her iki yönde de iletişim kurabilir, kimyasal olarak aracılık eder ve elektrik sinyallerine dayalı değildir.

Teknoloji ve bilimi birleştirmenin sonuçları vardır. Yapay bir nöronun ne olduğunu ve testlerinin bulgularını öğrenmek için aşağıdakileri kaçırmayın. Bu yenilikçi teknolojinin neden yapay zekanın ötesine geçtiğini öğrenin ve bu gelişmelere bir göz atın.

Yapay nöron nedir ve nasıl çalışır?

Bu yeni ilerlemenin ne olduğunu bilmek, nasıl çalıştığını ve gelecekte ne gibi kullanımlar sunulabileceğini daha iyi anlamanızı sağlayacaktır. Daha sonra, bu teknolojik ilerleme hakkında daha fazla konuşacağız.

Temel olarak, dopamin göndermek ve almak için oluşturulmuş bir cihazdır. Bu, nöronların salgıladığı ve nöronların birbirleriyle iletişim kurduğu nörotransmiterler olarak da adlandırılan bir kimyasaldır.

Önemli bir gerçek, bu tür nöronların bileşenleri sayesinde dopamin salınımını tespit etmek için tasarlanmış olmasıdır. Bu nöronda aşağıdaki unsurlar öne çıkar:

  • Dopamini algılayan karbon (grafen) bazlı elektrokimyasal sensör.
  • Dopamin salgılayan memristör (sinaptik plastisiteye sahip cihaz).
  • Önceki süreci kolaylaştıran ısıya duyarlı hidrojel.

Merak ediyorsanız, bu nasıl çalışır? Şimdi size açıklayacağız. Bu sistem, deney için kullanılan fare hücrelerinde dopamin salgılayan ekzositoz sürecine yanıt verir. Bu, nöronlarınkine benzer bir kimyasal iletişim döngüsü oluşturmak için bu hücreleri harekete geçirir.

Araştırmacılar, beyin iletişimi kimyasal olsa da, mevcut tüm beyin-makine arayüzlerinin elektriksel iletişim kullandığını söylüyor. Bu nedenle gerçek bir nöronun iletişim biçimini kopyalayan yapay bir nöron yarattılar.

Ek olarak, bu ilerlemede kullanılan memristör, ihtiyaç duyulan dopamin miktarını düzenleyebilir. Dış uyaranlara göre bağlantılar arasında gönderilen nörotransmiterlerin miktarını değiştiren beyin nöronlarınınkine benzer bir süreçtir.

Gördüğünüz gibi, bu ilerlemenin işleyişi, insan beyninde meydana gelen sürece benzer. Şimdi, araştırmacıların böyle bir keşfi gerçekleştirmek için yaptıkları testlerin neler olduğunu merak ediyorsanız, size hemen anlatacağız.

Bu yeni gelişme ile hangi deneyler yapıldı?

Yapay nöronu oluşturmak için iletişim kapasitesinin doğrulandığı bazı deneyler yapıldı. Böylece araştırmacılar, cihazın gerçek bir nöron gibi dopamin değiş tokuşunu test etmek için farelerden alınan beyin hücrelerini kullandılar.

Bir test, oluşturulan cihazın, sıçanlardan alınan hücrelerin yanındaki bir petri kabına yerleştirilmesini içeriyordu. Bununla, fareler tarafından iletilen implante dopamini tespit ettiğini ve yanıt verdiğini keşfettiler. Buna karşılık, bu hayvanların beyin hücrelerinde salınan kendine ait bir şey üretti.

Bir başka bulgu da, siyatik sinire dopamin göndererek bir fare kasının hareketini harekete geçirebilecekleriydi. Bunu robotik bir eli hareket ettirmek için kullandılar.

Yapay nöronun gelecekteki uygulamaları

Daha önce de belirttiğimiz gibi, yapay bir nöronun sahip olabileceği çeşitli uygulamalar vardır. Robotik bir eli hareket ettirmekten protez bir cihazın parçası olmaya. Bu nedenle, bu yenilikçi teknolojinin etkisi büyük ölçekli olacaktır.

Bilim adamları, beyin-makine arayüzünde uygulamasını sınırlayan bir cihaz hacmi bulmuş olsalar da, bu, tıbbi protezlerde değerlendirilmesini engellemez.

Benzer şekilde, yaratıcılarına göre, bu ilerleme, gelişmiş öğrenme sistemlerine yayılan büyük bir potansiyele sahiptir. Sahip olduğu yetenekler sayesinde iki şekilde kimyasal iletişim kurarak vücut ile farklı arayüzler için bir seçenek haline gelir. Bu nedenle yapay nöron gibi teknolojik gelişmeler dünya üzerinde olumlu bir etki göstermektedir. Nöronlar, küçük hücreler olmalarına rağmen, sinir sistemi ve bilişsel gelişim gibi temel işlevlere katıldıkları için önemlidir. Böylece insanların yaşam kalitelerini yükseltirler.