Web crawler nedir?

Dijital varlık, hizmetlerine ve içeriğine daha fazla ulaşmak isteyen her tür şirket, kişi veya kullanıcı için çok fazla potansiyele sahip bir unsurdur. Şimdi, bir web sitesi oluşturmak oldukça basit olabilir, ancak arama motorlarında nasıl sıralanacağını da düşünmelisiniz.

Web crawler bilgisi, web sitelerimizin veya rekabetin web sitelerinin performans analizinin, atıfların veya belirli terimlerin izlenmesinin ve sayfaların arama motorlarında konumlandırılmasının arkasında ne olduğunu anlamamızı sağlayacaktır.

Web crawler nedir?

Web crawler veya bot, bir web sayfasının HTML kodunu gözden geçirmek, bilgi toplamak ve bir amaca göre depolamak için programlanmış bir algoritmadır.

Bunlar “örümcek ağı” olarak bilinirler çünkü İnternet’i bir ağ olarak görselleştirirsek, siteler düğümlere ve onları web tarayıcılarının bir taraftan diğerine geçtikleri iş parçacıklarına bağlayan köprülere karşılık gelir.

Bu “araknidler”, HTML etiketlerini aramak için kodu okur ve metni, içinde buldukları meta verilerle birlikte analiz eder. Programın analizinden sonra toplanan veriler, raporlar oluşturmak, sitenin yüklenme hızını incelemek, web sayfalarını arama motorlarında indekslemek veya önceden tanımladığımız diğer parametreler için kullanılabilir.

Bazı web crawler türleri

Bu web örümceğinin algoritması gereksinimlerimize uyarlanabilir ve web sitelerini manuel olarak yaptığımızdan daha hızlı incelememize olanak tanır. Bu yetenekler, aşağıdakiler gibi çeşitli web sitesi analiz türlerini otomatikleştirmek için algoritmalar kullanmamıza olanak tanır:

Konu izleme

Web taramasına, HTML kodunda belirli bilgileri aramak üzere programlanarak başka bir işlev verilebilir. Alıştırma, “basın kırpma” olarak bilinen şeye çok benzer. Dijital ortama uygulandığında, web’deki sözlerinden hedef kitlelerde zaman içinde bir kavram hakkında bilgi toplayabilir ve hatta temamızla ilgili yeni içerik yayınlandığında bildirimler planlayabiliriz.

SEO ve web tarayıcıları

Bu algoritmaların en yaygın kullanımlarından biri, Google, Bing veya Yahoo! gibi arama motorlarının, yeni siteler için aramayı otomatikleştirmek ve bunların dizinlerine entegrasyonunu kolaylaştırmak için çalışmasıdır. Bunu başarmak ve bazı sonuçları diğerlerine göre konumlandırmak için her geliştirici, arama motorlarında teknik yönergeler tanımlar.

Etkinlik, arama motoru optimizasyonu veya SEO olarak bilinir ve içerik oluşturmada tanınan ve uygulanan web sitelerinin görünürlüğünü artırmak için kullanılan bir tekniktir.

HTML kod analizinin önemi

Peki sitemizin daha kolay bulunmasını nasıl sağlayabiliriz? Bahsettiğimiz gibi, web tarayıcıları HTML kodunu geçerek çalışır, bu nedenle semantik HTML etiketleri içindeki metnin sitedeki bölümüyle alakalı olduğu yerde kaliteli kod ve içerik yazmak çok önemlidir.

Bu etiketler arasında, web sitesini bölümlere ayıran ve içinde bulunan bilgi türüyle ilgili bilgi sağlayan header, main, article ve footer‘ı buluyoruz.

Bir site arama motoruyla nasıl bütünleşir?

Arama motorlarının bir arama sonucunda bir web sitesine bağlantı göstermesini sağlamak için ilk adımı gerçekleştirmek gerekir: web’i indekslemek. Google tarayıcılarının web taraması yapabilmesi için geri bağlantıları, yani harici sayfalardan bizim sayfalarımıza bağlantılar içermesi gerekir. Bu görev tamamlandığında, örümcekler yolu izleyebilecek, kodu analiz edebilecek ve siteyi Google sunucularında dizine eklemek için gerekli bilgileri toplayabilecek.

Web sitesinin arama motoruyla ilişkisinin ilk aşaması, web’i indekslerken gerçekleşir, bu nedenle Google, ele aldığı konuyla ilgili kalitesi nedeniyle içeriğin organik bağlantısını teşvik ederek satın alınan bağlantıların kullanılmamasını önerir. Bu nedenle bir web tarayıcısı, bilgi için web sayfalarının analizini otomatikleştirmek için çok yönlü bir araçtır. Bilgisi, bir web sitesinin arama motorundaki konumunu iyileştirmenin yanı sıra, çeşitli amaçlara dayalı olarak kullanım olanaklarını açabilir.