Hamilelikte sitomegalovirüs riskleri

Sitomegalovirüs, çocukluğun ilk yıllarında sık görülen bir enfeksiyondur ancak gebelik aylarında meydana gelirse yeni oluşan bebeğe bulaşabilir. Etkileri nelerdir?

Sitomegalovirüs enfeksiyonu, gelişmiş ülkelerde en sık görülen konjenital enfeksiyondur. Kendisi enfekte olduğunda anne tarafından fetüse bulaşır. Neyse ki, çoğu durumda önemli değildir, ancak ciddi sonuçlara yol açabileceği başka riskli durumlar da vardır, bu nedenle onu nasıl önleyeceğinizi bilmek uygundur.

Hamilelik sırasında sitomegalovirüs kapmak

Hamile kadınların yarısı sitomegalovirüsü hamilelikten önce geçirmiştir, bu bağışıklık kazanmalarına neden olarak onları tekrar enfekte etmekten korur, ancak bu her seferinde böyle değildir ve tekrar bulaşanlar vardır.

Hamile kadına esas olarak genellikle çocuk odasında veya diğer çocuklarla temas halinde olan üç yaşın altındaki çocukların tükürüğü ve idrarı yoluyla bulaşır. Ayrıca başka yollar da vardır ve cinsel ilişki veya enfekte bir kişiden dışkı, kan veya gözyaşı gibi sıvılar yoluyla olur.

Gebe kadın enfekte olduğunda, enfeksiyon plasenta yoluyla fetüse geçebilir, ancak doğum sırasında ve hatta emzirme sırasında da olabilir, bu genel olarak vajinal doğum veya emzirmeyi kontrendike etmez.

Sitomegalovirüs hangi semptomları sunar?

Sitomegalovirüs ile enfekte olan yetişkinlerde, bağışıklık sistemi ile ilgili bir problem olmadıkça semptomlar görülmez. Bununla birlikte, soğuk algınlığına benzer şekilde ortaya çıktığı zamanlar vardır. Bu sebeple tespit edilmesi zordur. Sitomegalovirüs için kuluçka süresi üç ila dört hafta arasındadır.

Ancak ateş, genel halsizlik, kas ve eklem ağrıları gibi birbiriyle uyumlu semptomlarla karşılaşıldığında hamile kadın her zaman enfeksiyonu tahlil yoluyla tespit edebilecek olan doktoruna bilgi vermelidir.

Bebeği doğar doğmaz daha detaylı incelemek ve uygun takibi yapmak için annenin enfekte olup olmadığını bilmek uygundur.

Herhangi bir trimesterde daha mı tehlikeli?

Üçüncü üç aylık dönemde (%70), birinci üç aylık döneme (%20) kıyasla daha fazla bulaşma riski var. Ancak hamilelikle ilgili diğer durumlarda olduğu gibi ilk üç ay en tehlikeli olanıdır.

Enfeksiyon ilk üç aylık dönemde ortaya çıktığında, ciddi nörolojik tutulum ve diğer sekellerle birlikte daha büyük bir hastalık riski vardır. En güven verici şekilde, enfeksiyon 14 haftadan sonra ortaya çıktığında, yenidoğanda çok az sekel riski vardır.

Sitomegalovirüs yenidoğanı nasıl etkiler?

Sitomegalovirüs bulaşmış hamile kadınların tüm çocuklarının da virüsü bulaştırmayacağını zaten biliyoruz. Ancak, enfekte olanlar arasında sadece %10-15’i doğumda semptomatik ve %85-90’ı asemptomatik olur.

Sorun şu ki, semptom gösterenler arasında sekel özellikle nörolojik alanda önemli olabilir. Ayrıca semptomsuz doğan bebeklerin %10-15’inde bir süre sonra problem (özellikle işitme) gelişebileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Genel olarak, enfekte bebekte sitomegalovirüs ile ilişkili komplikasyonlar, işitme kaybı, görme azalması, kolonda iltihaplanma, sinir sistemi ve beyinde değişiklikler ve zihinsel yetersizliktir.

Sitomegalovirüs bulaşmasından nasıl kaçınılır?

Sitomegalovirüsün yayılmasını tamamen engelleyebilecek bir aşı veya ilaç yoktur. Tek seçeneğin hamilelik sırasında bulaşma olasılığını azaltan hijyenik önlemler almak olduğu vurgulanır.

Bu nedenle, en önemlilerinden biri, özellikle bebeğin altını değiştirdikten veya diğer türdeki salgıları temizledikten sonra sabun ve su ile el yıkamadır. Kadın iyice yıkanmadan ellerini yüzüne götürmemelidir. Ayrıca altı yaşından küçük çocukların dudaklarından veya yanaklarından öpülmemesi ve çatal-bıçak veya aynı yiyecek gibi tükürükle temas eden nesneleri onlarla paylaşmaktan kaçınılması tavsiye edilir.