NFT sanat galerisi

Müzeler artık eskisi gibi değil. Aslında daha iyiler. Bugün bir sanat mağazasından çok daha fazlasılar. Teknolojiyle, evden sanal bir müzeyi ziyaret edebilir, müzenin kendisinde artırılmış gerçeklik yoluyla öğrenebilir veya NFT’ler veya metaverse’nin kendisi gibi yeni sanatsal ifadelerin keyfini çıkarabiliriz.

Kesinlikle dijital sanat, dünyanın dört bir yanındaki müzelerin özel koleksiyonlarına dahil ettiği yeniliklerden biri olmuştur. Ve dijital sanattan bahsedersek, en çok konuşulan tür ise NFT veya non-fungible token. Sanat ve teknolojiyi birleştiren, iyisiyle kötüsüyle sırtınızı dönemeyeceğiniz bir format. Spekülasyonların veya NFT’lerin alım satımının ötesinde, British Museum gibi aktörler, en sembolik eserlerinin dijital versiyonlarını sunmak için NFT’yi benimsedi.

Yeni ortaya çıkmış bir formattır ve daha gidecek çok yolu vardır. Dahası, NFT’nin gelecekte nasıl bir rol oynayacağı henüz belli değil, ancak teknoloji, iş ve kültür alanında uyandırdığı ilgi, NFT’yi sanatın bekçisi olarak müzelerin de bir parçasını oluşturacak önemli bir unsur haline getiriyor.

nft sergi

NFT Sanat Müzeleri

Tüm dijital sanatlarda olduğu gibi, NFT’nin halihazırda bu sanatsal ve teknolojik formatta uzmanlaşmış müzelere sahip olması şaşırtıcı değil. Her ikisi de Amerika Birleşik Devletleri merkezli iki örnek. Bir yanda Seattle, Washington’daki Seattle NFT Museum. Öte yandan, Beverly Hills, Los Angeles, California’daki NFTmuseum. Her ikisi de 2021 boyunca kuruldu. Geri kalan her birinin kendine has özellikleri var.

Seattle NFT Müzesi, Amerika’nın Seattle şehrindeyseniz ziyaret edebileceğiniz fiziksel bir genel merkeze sahiptir. Çerçeveli tablolar yerine NFT formatında sanatın sergilendiği ekranlarla karşılaşacaksınız. Kendi sözleriyle, “genel olarak tüm sanatçıları, koleksiyoncuları, galerileri ve kripto meraklılarını memnuniyetle karşılıyoruz.” Her zamanki NFT çalışmalarına ek olarak, buluşmalar ve atölye çalışmaları gibi etkinlikler düzenliyorlar. İronik bir şekilde, koleksiyonlarından bazılarını görmek mümkün olsa da, sanal bir müze şeklinde sanal olarak ziyaret edilemiyor. Almak istememiz durumunda, bazıları OpenSea’ya bağlanır. Tabii ki, çevrimiçi mağazasında müze ile ilgili ürünler satın alabiliyoruz.

nft sanat

NFTmuseum kendi payına bir dijital müzenin veya 21. yüzyılın sanal müzesinin gereksinimlerini karşılıyor. Resmi sayfasında yüz yüze ziyaretlerle ilgili bir şey yazmıyor. Mevcut koleksiyonlar çevrimiçi olarak görüntülenebilir. Dahası, NFT çizimleri, kendi sanat eserinizi oluşturabileceğiniz veya başka sanatçılardan sanat eseri satın alabileceğiniz Showtime kripto sanat platformunda barındırılıyor. Prensip olarak, müzenin NFT’leri satılık değildir. NFTmuseum’un sanal kataloğuna da NFT OpenSea platformu üzerinden ulaşabiliyoruz. Burada sergilenen parçaları satın alabilirsiniz.

Yakın tarihli bir başka örnek de kapılarını Toronto, Kanada’da açan bir NFT sanat galerisi olan LALAContemporary‘dir. Bu satırları yazarken kapalı, daha iyi bir yer bulmayı bekliyor. Sayfalarında geçmiş koleksiyonların bazı resimlerini görebilir ve satılık bazı NFT çalışmalarının bulunduğu bir mağazaya erişebilirsiniz.

nft

NFT Satan Geleneksel Müzeler

Bu makalenin başında British Museum’un en ikonik eserlerinin kopyalarını NFT formatında satmaya başladığından bahsetmiştik. laCollection platformunda, NFT’de hâlihazırda satılmış olan bazı eser örneklerini ve hâlâ satın alınabilen diğerlerini görebiliriz. Bazıları, 18. ve 19. yüzyıllardan bir Japon sanatçı olan Katsushika Hokusai’nin Büyük Dalgası kadar popüler. Spesifik olarak, aynı yazarın ve ayrıca İngiliz ressam William Turner’ın eserleri sunulmaktadır.

Ancak NFT sanatı sunmayı seçen daha fazla müze var. İtalya’da yakın zamanda Uffizi Galerisi (Floransa), Pinacoteca di Brera (Milano), Pinacoteca Ambrosiana (Milano) ve Palazzo della Pilotta’yı (Parma) içeren bir proje başlatıldı. Ethereum kripto para platformu aracılığıyla, Raphael ve Leonardo da Vinci gibi sanatçıların altı eserini onayladılar. Prensip olarak daha ileri gidecek bir projede ilk adım.

Viyana’da Belvedere Müzesi, Gustav Klimt’in Öpücük’ünü 14 Şubat Sevgililer Günü’nden yararlanarak satın alınabilecek 10.000 NFT şeklinde satışa çıkardı. Toplamda, Ethereum kripto para birimi aracılığıyla satın alınabilecek binlerce NFT satıldı.

Sanat eserlerinin NFT formatında basit satışının ötesinde, dünyanın dört bir yanındaki müzeler, blok zinciri ve kripto şifreleme ile bağlantılı bu teknolojiyle ilgili koleksiyonları ve projeleri barındırmaya başladı.

nft muzesi

Müzelerde başka bir format olarak NFT

Çerçeveler ve vitrinler, bir süredir kulaklıklar, ekranlar ve son zamanlarda sanal gerçeklik gözlükleri gibi teknolojilerle bir arada bulunuyor. Ve yakın gelecekte NFT sanatını ziyaretçilere sergilemek için geniş formatlı ekranlar görmeye başlayacağız. Dahası, dünyanın çeşitli yerlerindeki çeşitli müzelerde bir yıl veya daha uzun süredir yaşanıyor.

Birçok örnek var. Sanatsal konularda en yenilikçi şehirlerden biri olan Los Angeles’ta LACMA müzesi (Los Angeles County Museum of Art), teknoloji ve sanatı birleştiren bir proje başlattı. Teknoloji laboratuvarı Art + Tech Lab’de şimdiden söyleşiler, atölyeler veya sanal sergiler gibi çeşitli girişimler gerçekleştirdi.

Ama o kadar uzağa gitmenize gerek yok. Amsterdam ve Barcelona’da ofisleri bulunan modern ve çağdaş sanat merkezi Moco Museum, en güncel sanat eserlerini fiziksel formatta ve ayrıca NFT’de sunuyor. Düzensiz koleksiyonlarında, ziyaretçilerin eğlenmesi için her iki mekanda da dağıtılan NFT formatındaki sanat eserlerini de içerir.

Erken deneme ile finansman alternatifi arasındaki yolda, dünyanın dört bir yanındaki müzeler, NFT’ye er ya da geç dikkat etmek zorunda kalacakları sanatsal ve teknolojik bir format olarak bakmaya başlıyor. Şu anda, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bazı gezici koleksiyonların bir parçası. Göz kamaştırmaya başlayan metaverse’de NFT’nin rolü henüz görülmedi. Bu anlamda müzeler de bu yeni sanal internete geçiş yapmalı ve tesislerine yapılan ziyaretlerin azalmasıyla kendilerine yer açmalıdır. Tüm dünyaya açılan bir kapı olarak sanal müze. Ve kaçınılmaz olarak NFT’yi dijital bağlamda ifade biçimi olarak kullanan sanatçıları barındırmak zorunda kalacaklar.