Linux mu daha iyi Windows mu?

Elbette Windows ve Linux’un hangisinin daha iyi olduğunu merak etmişsinizdir. Cevap her kişi için farklı olabilir. Aynı zamanda özel ihtiyaçlarınıza ve koşullarınıza da bağlıdır. Bu nedenle, bu makale hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğuna karar verebilmeniz için Windows ve Linux’un artılarını ve eksilerini açıklayacaktır.

Windows nedir?

Windows, Microsoft tarafından geliştirilen ve dağıtılan bir işletim sistemidir. Şu anda masaüstü bilgisayarlarda ve dizüstü bilgisayarlarda en yaygın kullanılan işletim sistemidir. Çok sayıda ev, ofis ve organizasyonda kullanılmaktadır. Windows 95’in piyasaya sürüldüğü 1990’ların ortalarından beri kişisel bilgisayarlar için baskın işletim sistemi olmuştur.

Windows’un en son sürümleri tarafından kullanılan çekirdeğe Windows NT adı verilir ve Windows 10 veya Windows 11 (veya gelecekteki Windows 12) gibi sistemlerde bulunur. Ekosistem açısından çok zengin, masaüstünde en çok kullanılan işletim sistemi olduğu için, ona yazılım yapan çok sayıda geliştirici var, video oyun sektörünün açık ara hakimi ve aynı zamanda sürücülerin veya donanım denetleyicilerinin büyük çoğunluğunun geliştirildiği sistem.

Linux nedir?

Özetle Linux bir çekirdektir ve GNU gibi diğer bileşenlerle birlikte Windows gibi eksiksiz bir işletim sistemi oluştururlar. Ancak, açık kaynak kodludur ve herhangi bir şirket tarafından kontrol edilmez, ancak Linus Torvalds liderliğindeki büyük bir topluluk tarafından geliştirilmiştir.

Açık kaynak tanımına uyan lisanslar altında dağıtılan birçok yazılım bileşeninden oluşan Unix benzeri bir bilgisayar işletim sistemidir. Sunucular, masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, mobil, gömülü, süper bilgisayarlar ve main frame’lar ve diğer cihazlarda kullanılabilen harika bir işletim sistemidir.

GNU/Linux dağıtımları, BT endüstrisinde çalışan kişiler ve geliştiriciler için çok yararlı olan bir dizi araç ve uygulama ile birlikte gelir. Bununla birlikte, yazmak, internette gezinmek, video izlemek ve müzik dinlemek gibi günlük işler için bir bilgisayar kullanmak isteyen kişiler için de harika çalışıyor. Linux, her biri kendi uygulama ve araçlarına sahip birçok farklı sürümde mevcuttur.

Windows ve Linux arasındaki farklar

Windows ve Linux, macOS ile birlikte masaüstü için dünyanın en popüler işletim sistemlerinden ikisidir. Her birinin kendi avantajları ve dezavantajları vardır ve her biri farklı kullanıcı türleri için iyi çalışır. Bu makale, ikisi arasındaki temel farklardan bazılarını vurgulamaktadır:

 • Kullanıcı arabirimi: Windows ve Linux, farklı kullanıcı arabirimi türlerine sahiptir. Windows bir grafik kullanıcı arabirimi (GUI) kullanırken, Linux bir komut satırı arabirimi (CLI) kullanır. Bununla birlikte, çoğu dağıtımda görebileceğiniz gibi, Linux’a eklenen ve Windows gibi bir GUI’ye sahip çok sayıda masaüstü ortamı vardır.
 • Uyumluluk: Bu, Windows ve Linux arasındaki başka bir farktır. Windows birçok farklı türde cihazı ve programı desteklerken Linux, özellikle oyun tarafında biraz daha az uyumludur, ancak bu son zamanlarda özellikle Proton’un verdiği destekle hızla değişmektedir.
 • Kullanılabilirlik: Windows, masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, sunucular ve tabletler gibi çok çeşitli aygıtlar için kullanılabilir. Öte yandan Linux, daha önce de belirttiğim gibi, daha fazla sayıda mimari ve çok çeşitli donanım için kullanılabilir.
 • Maliyet: Windows indirmesi ücretsizdir, ancak lisans için ödeme yaparsınız. Linux indirmesi de kullanması da tamamen ücretsizdir.
 • Açık kaynak: Windows, Microsoft’a ait olan kapalı kaynaklı veya tescilli bir işletim sistemidir ve buna yalnızca bu şirket karar verir. GNU/Linux açık kaynaklı bir işletim sistemidir ve herhangi bir şirkete bağlı değildir, dolayısıyla bu konuda daha fazla güvenlik sağlar.
 • Güvenlik: Windows güvenli olmayan bir işletim sistemi olarak bilinir ve mevcut kötü amaçlı yazılımların çoğu ona yöneliktir. Öte yandan, Unix benzeri GNU/Linux, savunmasız olmamasına rağmen çok daha yüksek bir varsayılan güvenliğe sahiptir.

Windows kullanmanın avantajları

 • Çok yönlülük: Windows çok yönlü bir işletim sistemidir. Çok çeşitli uyumlu yazılım ve donanımları sayesinde çok çeşitli durumlarda kullanılabilir. Bu, onu iş, okul veya günlük işler için cihazlarını kullanması gereken kişiler için çok uygun bir işletim sistemi yapar.
 • Uyumluluk: Windows hemen hemen tüm donanım aygıtlarını destekler. Ayrıca hemen hemen tüm program ve yazılımlarla uyumludur. Bu, Windows’un çok çeşitli yazıcılar, tarayıcılar ve diğer bilgisayar çevre birimleriyle kullanılabileceği anlamına gelir. Belgeler, resimler ve hatta videolar gibi çok çeşitli farklı dosya türlerini açmak ve düzenlemek için de kullanılabilir.
 • Video oyunları: Bu, önceki bölüme dahil edilebilse de, oyun oynamak için en iyi işletim sisteminin Windows olduğunu unutmamak önemlidir, çünkü çoğu oyun Windows için yerel olarak mevcuttur.

Linux kullanmanın avantajları

 • Fiyat: Linux’u indirmek ve kullanmak ücretsizdir. Bu, sadece bir bilgisayar işletim sistemini kullanmak için fazladan para harcamanıza gerek olmadığı anlamına gelir.
 • Çeşitlilik: Aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli Linux dağıtımları vardır. Bu, özel ihtiyaçlarınıza ve gereksinimlerinize en uygun Linux işletim sistemini bulabileceğiniz anlamına gelir.
 • Güvenlik: Linux çok güvenli bir işletim sistemidir. Çok güvenli olması ve çok düşük kötü amaçlı yazılım saldırısı riskine sahip olmasıyla bilinir.
 • Sağlam ve kararlı: Aynı zamanda kaya gibi sağlamdır ve onu görev açısından kritik görevler veya profesyonel kullanım için en iyi hale getirir.
 • Cihaz Uyumluluğu: Linux, çok çeşitli donanım cihazlarını destekler. Ayrıca, kelime işlem, elektronik tablo ve grafik yazılımı dahil olmak üzere çeşitli farklı programlarla birlikte kullanılabilir. Pratik olarak hiçbir şeyi kaçırmazsınız.
 • Çok yönlülük: Linux, masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar ve hatta sunucular dahil olmak üzere çok çeşitli cihazlarda kullanılabilir.
 • Esneklik: Açık kaynak olduğundan, hemen hemen her duruma uyacak şekilde değiştirilebilir.

Windows kullanmanın dezavantajları

 • Fiyat: Windows, özellikle işletmeler için çok pahalı olabilir. Bu, sıkı bir bütçesi olan kişiler için büyük bir dezavantaj olabilir.
 • Güvenlik ve güvenilirlik: kesinlikle Microsoft’unki dünyadaki en kararlı ve güvenli işletim sistemi değildir, bu nedenle sağlam bir şey arıyorsanız, aradığınız şey bu değildir.

Linux kullanmanın dezavantajları

 • Çeşitlilik: belki de çeşitlilik gibi avantajlarından biri de parçalanma nedeniyle dezavantajlarından biri haline gelmiştir.
 • Aygıt Uyumluluğu: Linux çok çeşitli aygıtları destekler, ancak tüm donanım aygıtlarını desteklemez, bazılarında yalnızca Windows için sürücüleri olan, ancak yalnızca nadir durumlarda karşılaşabilirsiniz.

Hangisini seçmeliyim?

Her şey kullanıcıya bağlı olacağından bu kolayca söylenebilecek bir şey değil. En iyi işletim sistemi her zaman sizi en rahat hissettiren ve ihtiyaçlarınızı veya günlük görevlerinizi en iyi geliştirebileceğiniz işletim sistemidir.