Airpods Pro’da Konuşma Yükseltme nasıl etkinleştirilir?

Görüşmelerde daha iyi işitmek için AirPods Pro'da Konuşma Yükseltme'yi açın.

Bir iPhone’unuz varsa, kulaklık satın alırken AirPods’un en iyi seçenek olduğu kimse için bir sır değil. Ancak AirPods Pro, üstün ses düzeyi açısından benzersiz bir deneyim sunmanın yanı sıra, işitme engelli kişilerin işitmesine yardımcı olacak bir araca sahiptir. Bu soruna bir çözüm olmasa da gerçek şu ki konuşmalarda işitmeyi iyileştirmektedir. Bu özellik hakkında bir şey biliyor muydunuz? AirPods Pro’da Konuşma Yükseltme’yi nasıl açacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Bu aracın (Conversation Boost) yalnızca AirPods Pro’da mevcut olduğunu belirtelim, bu nedenle bu seçeneği AirPods 1 veya 2’de görmezseniz paniğe kapılmayın.

Airpods Pro’da Konuşma Yükseltme nasıl açılır?

İlk iş, Konuşma Yükseltme’nin ne olduğunu açıklamaktır. Bu, işitme güçlüğü çeken kişilere yardımcı olmak için AirPods Pro’yu kullanmanın yollarından yalnızca biridir. Mikrofonu açtığınızda ve AirPods Pro’yu kullandığınızda, mikrofon önünüzdeki konuşmayı alacaktır.

Bunu açıkladıktan sonra, Konuşma Yükseltme’yi etkinleştirmek için üç şey yapmanız gerekecek. İlk şey, İşitme’yi Denetim Merkezine eklemektir. Hala nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, şunları yapmalısınız:

 1. Ayarlar‘a gidin.
 2. Denetim Merkezi‘ne tıklayın.
 3. İşitme‘yi ekleyin.
iphone airpods konusma yukseltme

Denetim Merkezi’nde zaten bir kısayol olup olmadığını kontrol etmek için, iPhone ekranınızın sağ üst tarafından aşağı kaydırın ve işitme simgesinin (bir kulak) orada olup olmadığını kontrol edin.

Şimdi, ikinci adım, daha sonra Konuşma Yükseltme’ye erişmenizi sağlayacak bir ayar olan “İşitme cihazı aksesuarları” aracını etkinleştirmektir. Bunu başarmak için şunları yapmalısınız:

 1. Ayarlar‘a gidin.
 2. Erişilebilirlik‘e tıklayın.
 3. İşitme cihazları‘na tıklayın.
 4. İşitme cihazı uyarlamalarına tıklayın.
 5. İşitme Cihazı Donanımları seçeneğini açın.

Bu yapıldıktan sonra, son adıma hazırsınız. AirPods Pro’nuzun iPhone’unuza bağlı olmasını unutmayın.

Son olarak, AirPods Pro’nuzdaki Konuşma Yükseltme’yi tamamen etkinleştirmeniz gerekir. Bunu yapmak için yapmanız gerekenler:

 1. Kontrol Merkezine girin.
 2. İşitme ikonuna tıklayın.
 3. İşitme cihazı armatürlerine tıklayın.
 4. Ambiyans modunda basın.
 5. Konuşma büyütme seçeneğini bulana kadar kaydırın.
 6. Üzerine tıklayın ve etkinleştirin.

Bu şekilde AirPods’un Konuşma Yükseltme özelliğini açmış olacaksınız. Conversation Boost, işitme engellilerin konuşmaları daha iyi duymasına yardımcı olan bir araç olsa da, işitme engelliler için özel bir tıbbi cihazla aynı şey olmadığını unutmamak önemlidir.

Aynı şekilde, bu işlevi aktif hale getirmenin muhtemelen cep telefonunuzun pil gücünü biraz daha azaltacağını bilmelisiniz. Apple, pilin bitme sebebini belirtmese de çok fazla güç tüketen Canlı Dinleem ile birebir aynı.